Skuteczne sposoby na łowienie karpi. Jak łowić karpie - podstawowe informacje.

Karmie pływające w stawie
Buree Lalitathada / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Karpie to jedne z najsilniejszych ryb żyjących w wodach stojących. Łowienie karpi to złożony proces, na który składa się wiele istotnych czynników. Metody wędkowania dostosowane powinny być do warunków, w jakich bytuje karp. Warto także, zwrócić uwagę na jakość przynęty.

Kapie żyją w wodach stojących o małej głębokości , sięgającej do 1,5 metra. Warto wspomnieć, że karpie to ryby należące do grupy najsilniejszych. Nawet kiedy złapią spławik, nie poddają się tak łatwo, a wygranie z nimi wymaga naprawdę dużej siły i zaangażowania całego ciała. Dlatego przynęta rzucana karpiom powinna być duża i wytrzymała.

Łowienie karpi - niezawodne sposoby

1. Obserwacja - karp to nie jest ryba, która da się złapać za pierwszym razem, ponieważ jest ostrożna i kontroluje swoje zachowanie. Dlatego powodzenie Twojego wędkowania zależy od obserwacji wody. Karpie puszczają pęcherzyki i wydają charakterystyczny odgłos cmokania. Często zmieniają swoje miejsca, dlatego przed rozpoczęciem wędkowania, upewni się, że nadal się znajdują w wybranym miejscu. Czasem będzie trzeba poświęcić na to kilka dobrych godzin, a nawet dni. Weź pod uwagę także to, że będziesz musiał się przemieszczać i podążać za upatrzonymi karpiami.

2. Przygotuj zanętę - zanęta podawana regularnie przez kilka dni znacznie zwiększy szansę na powodzenie w wędkowaniu. Karpie lubią dobrze i dużo zjeść, dlatego prócz ilości, warto postawić na jakość pokarmu. Smaczny i wartościowy nie tylko zatrzyma karpie na dłużej, ale przyciągnie ich większą ilość. Przyzwyczajanie karpia to jednego miejsca, zwiększy jego zaufanie i spowoduje, że chętnie będzie wracał tam, gdzie jest pewny pokarmu. Okres zanęty powinien trwać nawet do dwóch tygodni. Dokarmianie będzie też miało wpływ na stan karpi, będą one cięższe i bogatsze w mięso.

3. Zadbaj o sprzęt - szczególnie o żyłkę, jej grubość i wytrzymałość jest najważniejsza w momencie złapania ryby na przynętę. Nie napinaj żyłki zbyt mocno. Używaj ostrych i mocnych haczyków, bowiem to od nich zależy, czy nie stracisz złapanej ryby.

4. Zadbaj o wysoką jakość przynęty - przyłożenie uwagi do przynęty zaprocentuje złapaniem ryby. Karpie lubią dobre jedzenie, co prawdą nie ograniczają się w wyborze jednego pokarmu, dlatego łowienie karpi na spławik jest możliwe, nawet wtedy, jeśli są na nim ziarna kukurydzy. Jeśli korzystasz z naturalnego jedzenia lub decydujesz się na łowienie karpi na kulki - zadbaj by były świeże i miały dobry skład.

Łowienie karpi na kulki proteinowe, rybne czy owocowe?

Dostępne na rynku kulki służące na przynętę dla karpii, występują w opcji owocowej i rybnej. Ich podział opiera ja się na porach roku. Wczesna wiosna, to czas kiedy karpie są pozbawione po zimie składników odżywczych, a w szczególności budującego mięśnie białka. Ryby potrzebują uzupełnienia braków, a środowisko wody, jest również po okresie zimy ubogie w pokarm naturalny. Dlatego łowienie karpi na kulki proteinowe (rybne) odbywa się właśnie w okresie wczesnej wiosny.

Kulki owocowe, są lekkie, co prawda zawierają duże ilości witamin i minerałów, jednak nie mają białka. Latem woda oferuje karpiom bogaty wybór zooplanktonu, dlatego nie potrzebują one dodatkowego dokarmiania białkiem. Owocowe kulki wybieramy więc latem.

Łowienie karpia na grunt

Łowienie karpia z gruntu to metoda skierowana do tych wędkarzy, którzy nie chcą się tylko ograniczać do brzegu. Karp po złapaniu przynęty zaczyna uciekać, dlatego metoda łowienia na grunt opiera się na wolno puszczonej żyłce. Do jej przeprowadzenia wykorzystywany jest ołowiany ciężarek w kształcie jajka lub gruszki zakończony karabińczykiem, który blokuje przesuwanie się. Ich waga pozwala na pewny i daleki wyrzut. W przypadku łowienia karpi na metodę gruntową, jako przynęta skuteczne są kulki proteinowe, które najbardziej zwabiają karpie. Naturalny pokarm w postaci ziemniaków czy chleba niesie ryzyko złapania innej ryby.

Łowienie karpi na spławik to najbardziej popularna metoda łowienia karpi. Jest to opcja przybrzeżna, dla wędkarzy, którzy wykluczają mobilność w momencie łowienia. Łowienie na spławik, wybieramy wtedy, kiedy chcemy łowić karpie pływające tuż przy brzegu, najczęściej w małych zbiornikach wodnych.

Łowienie karpi na metodę (Methood Feeder)

Mająca swoje korzenie w Anglii, polega na łowieniu karpi za pomocą koszyczka wypełnionego zanętą. Metoda jest o tyle skuteczna, że staje się coraz bardziej popularna w całej Europie. Koszyczki montowane na stałe lub z możliwością odpięcia, występują w różnych rozmiarach, co umożliwia dozowanie pokarmu. Najlepsze są te małe, które i tak dozują wystarczającą porcję zanęty, za to są najcięższe, przez co mamy pewność pewnego zanurzenia koszyczka. Najlepiej sprawdzają się uwielbiane przez karpie kulki proteinowe. Haczyki stosowane w tej metodzie muszą wielkością być dostosowane do przygotowanej przynęty. Przede wszystkim muszą być ostre i wytrzymałe, aby złapany karp nie zdołał się odczepić.

Zobacz film: Ryba po grecku.

Zobacz film: Ryba po grecku. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości