Otyłość zwiększa ryzyko powstawania nowotworów złośliwych!

Marcin Prokop: "Wpływ dodatkowych kilogramów na zdrowie jest potężny. Nie tylko w tych zakresach, o których zazwyczaj myślimy - kardiologicznym, ale też w kwestiach onkologicznych". Jak komórki tłuszczowe wpływają na rozwój nowotworów i dlaczego zwiększają ryzyko problemów onkologicznych?

Cukrzyca, problemy z krążeniem ... jakie dodatkowe zagrożenia niesie ze sobą otyłość? Wpływ otyłości na zagrożenie problemami onkologicznymi - prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra Dlaczego otyłość powoduje wzrost zagrożenia onkologicznego Jak otyłość wpływa na życie codzienne? Otyłość, a rak jelita grubego - prof. Marek Wojtukiewicz z Białostockiego Centrum Onkologii Wygrać z rakiem - historia Agnieszki Lasoty

Zobacz też: Operacja bariatryczna przez usta. Bez otwierania jamy brzusznej >>>

Wśród zagrożeń jakie niesie ze sobą otyłość znajdują się m.in.:

  • cukrzycę
    • problemy z krążeniem
      • wylew
        • zawał serca
          • coraz częściej się mówi też, że otyłość jest źródłem zagrożenia nowotworami

            Jakie zagrożenia onkologiczne są powiązane z otyłością? Prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, o wpływie otyłości na zagrożenie onkologiczne:

            Proszę Państwa. O tym, że otyłość przyczynia się do wzrostu częstotliwości występowania nowotworów złośliwych, to z badań naukowych wiemy już od wielu lat. Ta wiedza dopiero teraz przebija się do społeczeństwa.

            Zobacz też: Brzuch tarczycowy. Jak z nim walczyć? >>>

            Zdaniem profesora sytuacja jest bardzo poważna. Brytyjskie badania sprzed dwóch lat dowodzą, że częstotliwość występowania zmian nowotworowych w przypadku otyłości wzrasta o ok. 40%!

            Wśród miliona kobiet, które nie chorują na otyłość, w ciągu całego życia 200 tysięcy zachoruje na nowotwory złośliwe. W grupie kobiet chorujących na otyłość, będzie to już 280 tysięcy. To nie jest ułamek procenta. To już jest potężna liczba nieszczęścia.

            Czy wiemy jak to działa? Dlaczego otyłość wpływa na rozwój komórek nowotworowych?

            Gdyby na moim miejscu siedział najwybitniejszy onkolog, i miał powiedzieć dlaczego i jak rozwija się nowotwór, to miałby na ten temat kilka teorii, ale żadna by nie odpowiadała na to pytanie wprost. Państwo idziecie o krok dalej i pytacie mnie jak otyłość prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej. Jest wiele teorii.

            Zdaniem Profesora, jednoznacznej drogi, która powoduje, że otyłość wpływa na rozwój nowotworów nie znamy. Mówi się o:

            • uogólnionym stanie zapalnym
              • insulinooporności, która prowadzi do wzrostu wydzielania insuliny, a ten tworzy sprzyjający klimat dla rozwoju nowotworów
                • dochodzą też względy mechaniczne np. refluks żołądkowo- przełykowy częsta dolegliwość u osób cierpiących na otyłość - wpływa na rozwój nowotworu przełyku.

                  Zobacz też: Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? >>>

                  50 kilogramów temu. Poznajcie historię Anny, która w ciągu roku schudła 50 kilogramów. Pomogły jej w tym odpowiednio dobrane leki oraz operacja zmniejszenia żołądka. 

                  Nie zapomnę momentu, kiedy szłam chodnikiem, rozwiązał mi się but i ... nie musiałam szukać murka, żeby go zawiązać!  To są takie drobne rzeczy, które w pewnym momencie osiągają rangę sukcesu.

                  Jak wyglądało życie Pani Anny 50 kilogramów wcześniej?

                  Nikt nie miał odwagi powiedzieć mi wprost. Słyszałam tylko komentarze. Osoby, które noszą rozmiar powyżej 42, są postrzegane przez większość społeczeństwa - 'pewnie nic więcej nie robi tylko je'.  Do czasu operacji nosiłam rozmiar 54. Sklepy też często nie wychodzą naprzeciw osobom w tym rozmiarze. Nie kupowałam tego, co mi się podoba, tylko to co było na mnie dobre. 

                  Największym zagrożeniem onkologicznym dl osób otyłych jest rak jelita grubego.

                  Otyłość, a rak jelita grubego

                  • Rak jelita grubego najczęściej rozwija się po 50. roku życia, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
                    • Co sprzyja jego powstawaniu?
                      • Jakie są jego objawy?
                        • Jaki jest odsetek przeżyć 5-letnich w Polsce?

                          Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN onkologa prof. Marka Wojtukiewicza z Białostockiego Centrum Onkologii.

                          Wygrać z rakiem - historia Agnieszki Lasoty

                          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                          Źródło: Dzień Dobry TVN

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości