Hobby

Oświetlenie studyjne – led, zestaw. Poradnik

studio fotograficzne gotowe do pracy wlaczone lampy ekran laptop aparat na statywie

Getty Images

Hobby

Oświetlenie studyjne – led, zestaw. Poradnik

studio fotograficzne gotowe do pracy wlaczone lampy ekran laptop aparat na statywie

Getty Images

Jakie oświetlenie studyjne jest najlepsze? Opinie fotografów różnią się w tej kwestii, jednak większość z nich wybiera oświetlenie led. Dowiedzmy się, dlaczego oświetlenie led sprawdzi się w dobrym studiu i czy warto je wybrać.

Oczywiście nic nie zastąpi doświadczenia, jednak poniższy poradnik może wprowadzić nas w magiczny świat oświetlenia studyjnego. W szczególności oświetlenie studyjne led wymaga nieco więcej uwagi – zapoznajmy się z informacjami na temat oświetlenia studyjnego!

Oświetlenie w fotografii studyjnej

Niezależnie od tego, czy planujemy stworzenie pracowni fotograficznej we własnym domu, czy może w profesjonalnym studiu, istotna jest odpowiedź na pytanie, jakie oświetlenie wybrać. Dlaczego oświetlenie studyjne jest tak ważne? Każdy fotograf doskonale wie, że światło to najważniejszy czynnik, który wpływa na ostateczny wygląd zdjęcia – bez niego fotografia mogłaby nie istnieć. Choć wielu fotografów pozostaje wiernych światłu dziennemu, uważając je za najlepszą formę doświetlenia fotografii, nie oszukujmy się – korzystanie wyłącznie ze światła dziennego to ogromne ograniczenie. Mając dobre oświetlenie studyjne, możemy robić zdjęcia o każdej porze dnia (i nocy!), bez względu na pogodę czy porę roku. Jeżeli planujemy stworzyć profesjonalny biznes, wybierzmy dobre światło do swojego studia!

Oświetlenie studyjne – najważniejsze czynniki

Wielu fotografów zastanawia się, na jaki kolor pomalować ściany w studiu. Panuje powszechny pogląd, że ściany pomalowane na biało pozwalają na uzyskanie o wiele lepszego światła na zdjęciach. Warto zadbać o nieco bardziej urozmaiconą aranżację wnętrza – z pewnością należy pomalować na biało sufit i przynajmniej dwie ściany. Przydadzą się one, kiedy będziemy chcieli odbić światło. Aby jednak wnętrze naszego studia nie było nudne, jedną ścianę możemy ozdobić ciekawą fototapetą – przy okazji zyskamy ciekawe tło do zdjęć.

Jeśli nasze studio jest małe, musimy zadbać o kilka kwestii związanych z oświetleniem studyjnym . Przede wszystkim przydadzą się lampy z jak największym zakresem zmian błysku światła. Ważna jest także moc lamp – im większa, tym bardziej satysfakcjonująca będzie głębia ostrości na zdjęciu. Przy okazji warto zadbać o to, aby wybrane przez nas oświetlenie studyjne umożliwiało jak najwięcej modyfikacji.

Oświetlenie studyjne led

Czy warto zdecydować się na oświetlenie studyjne led ? Wielu fotografów powie, że z całą pewnością tak. Jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych błyskowych reflektorów – choć wielu fotografów nadal je stosuje, świeżo otwierane studia fotograficzne coraz częściej wyposażone są w profesjonalne oświetlenie studyjne led . Wiele osób porównuje światło led do oświetlenia na planie filmowym. Nic dziwnego – tego typu lampy są bardzo mobilne, dzięki czemu fotograf może dowolnie eksperymentować ze światłem i bawić się fotografią.

Co ciekawe, najbardziej zaawansowane oświetlenie studyjne led umożliwia korzystanie zarówno ze światła ciągłego, jak i lampy błyskowej. To urzeczywistnienie marzeń każdego fotografa! Takie łączenie oświetlenia studyjnego najlepiej sprawdza się w przypadku sesji modowych w zamkniętych pomieszczeniach – dzięki niemu możemy błyskawicznie zmienić charakter zdjęcia. Błysk z kolei umożliwi delikatne przyciemnienie światła stałego – taki efekt nie może wyglądać źle!

Największe zalety oświetlenia studyjnego led

Jedną z największych zalet oświetlenia studyjnego led jest jego mobilność – możemy swobodnie przenosić takie oświetlenie, rzucając światło na fotografowany obiekt z różnych stron. Pozwala ono na robienie bardzo wyraźnych zdjęć, jest intuicyjne i łatwe w obsłudze, umożliwia też wygodną pracę poza studiem. Profesjonalny zestaw oświetlenia studyjnego to obecnie niemal niezbędne wyposażenie dobrego studia fotograficznego – jeśli dotychczas nie mieliśmy okazji, aby pracować z oświetleniem studyjnym led, pora jak najszybciej to zmienić!

Oświetlenie studyjne – podsumowanie

Wybór odpowiedniego oświetlenia studyjnego to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak do zagadnienia podejdziemy poważnie, efektami będziemy cieszyli się przez długie lata. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak wielkość studia i to, czy planujemy eksperymenty z fotografią i robienie zdjęć w plenerze. Jeśli tak, warto wybrać zestaw oświetlenia studyjnego led z możliwością dodania do niego światła błyskowego – takie połączenie stworzy największe możliwości fotograficzne. Pamiętajmy, że fotografia cały czas się rozwija – nie warto upierać się przy starych rozwiązaniach, kiedy postęp technologiczny stawia przed nami ogromne możliwości – oświetlenie studyjne led z pewnością jest jedną z nich!

Zobacz film: Nagość w fotografii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
61
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0