Ostropest plamisty - panaceum na wolne rodniki. Ostropest plamisty mielony a wspomaganie pracy wątroby

Ostropest plamisty
AYImages / Getty Images
Źródło: E+
Ostropest plamisty to roślina, która w ostatnim czasie słynie ze zbawiennego wpływu na organizm. Szczególne jej znaczenie zauważyć można w odniesieniu do pracy wątroby. Dzięki składnikom prozdrowotnym ostropest ułatwia odprowadzanie żółci, redukuje stany zapalne wątroby i pomaga w trawieniu. Czym jeszcze zaskoczy nas ta roślina?

Ostropest plamisty mielony to wyrób, który coraz częściej spotkać można na półkach nie tylko sklepów ze zdrową żywnością, ale także sieci handlowych. Kiedyś, żeby go znaleźć, trzeba było się nieźle natrudzić. Na szczęście dziś dostępny jest w zwykłych supermarketach. Czym jest, jak działa, kiedy warto stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty - prozdrowotna roślina

Większość z nas zapewne miała już styczność z ostropestem. Kwiat rośliny wyglądem przypomina oset rosnący na łąkach. Warto pamiętać, że to jednak nie ta sama roślina. Ostropest plamisty należy do rodziny astrowatych, a jego kwiat przyjmuje charakterystyczny fioletowy kolor. Roślinę stosuje się od czasów starożytnych.

Ostropest plamisty mielony

W sklepach przeważnie można kupić ostropest mielony, który nie wymaga już żadnej obróbki przez spożyciem. Spożywać go możemy jako surowiec do naparzania, środek do spożywania na surowo czy dodatek do dań.

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Działanie tej rośliny jest wielokierunkowe. Podkreśla się jej udział w regulacji poziomu glukozy we krwi czy obniżania stężenia cholesterolu. Jednak najlepiej udokumentowany jest wpływ ostropestu plamistego na wątrobę.

Ostropest plamisty a wątroba

Ostropest plamisty w swoim składzie ma sylimarynę, która może pozytywnie wpływać na wątrobę.

Stosowanie ostropestu powoduje:

· redukcję objawów choroby alkoholowej, która w znacznym stopniu niszczy wątrobę,

· regenerację hepatocytów po odstawieniu alkoholu,

· regenerację komórek wątroby przy źle zbilansowanej diecie (obfitej w tłuszcze),

· hamowanie marskości wątroby,

· niwelowanie skutków wirusowego zapalenia wątroby typu C,

· hamowanie zwyrodnienia tłuszczowego wątroby.

Roślina wykazuje również działanie antytoksyczne, co może pozytywnie wpływać na pracę organizmu jako złożonej całości.

Zastosowanie ostropestu plamistego

Ostropest plamisty stosowany jest głównie jako składnik spożywczy, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dawkować roślinę i z czym najlepiej ją łączyć. Mimo że smak ostropestu jest niemal niewyczuwalny, to połykanie samej zmielonej rośliny nie należy do przyjemnych doznań.

Warto dodawać ostropest w postaci mielonej do potraw. Idealnie sprawdzi się w przypadku dań słonych i słodkich. Niekiedy dodaje się roślinę do produktów mlecznych i to właśnie w takiej postaci spożywana jest najczęściej. Oczywiście na bazie rośliny można przygotowywać napary, które spożywa się kilka razy na dobę.

Ostropest plamisty - przeciwwskazania

Przyjmowanie rośliny wzmaga wydzielanie żółci, dlatego jej stosowanie nie jest zalecane w przypadku niedrożności kanałów żółciowych. Ze stosowania ostropestu plamistego zrezygnować powinny również kobiety w ciąży i karmiące matki.

Jak stosować wyroby na bazie rośliny?

Przy podawaniu bezpośrednim warto pamiętać o obfitym popiciu. Ostropest plamisty można dodawać do płatków śniadaniowych, musli, jogurtów, owsianek czy innych potraw spożywanych w ciągu dnia.

Ostropest plamisty - dawkowanie

Profilaktyka: 1 łyżeczka na dobę .

Leczenie schorzeń wątroby: 2 razy od 2 do 3 łyżeczek na dobę.

Wyroby na bazie ostropestu

Herbata

Dla osób odchudzających się dobrym rozwiązaniem może być spożywanie herbatki fix z ostropestu jako suplementu diety. Wystarczy zaparzyć i spożywać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Olej

Szczególnie interesującym wyrobem jest olej z ostropestu plamistego . Jego cena to ok. 20-30 zł za 500 ml. Stosowanie tak zbilansowanej porcji składników odżywczych (wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) wspomaga nie tylko pracę wątroby, ale i pracę mózgu.

Zioła w tabletkach

Zazwyczaj spotkamy tabletki ziołowe zawierające sylimarynę. Są to suplementy diety przeznaczone dla osób, które borykają się z problemami trawiennymi. Wtedy stosowanie kapsułek jest zdecydowanie prostsze niż używanie ostropestu mielonego jako dodatku do potraw.

Zobacz film: Jak sadzić zioła?

Zobacz film. Jak sadzić zioła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości