Osobowość – czym jest i jakie są jej rodzaje?

GettyImages-834368710.jpg
GettyImages-834368710.jpg
Osobowość – każdy jakąś ma. Aby efektywnie komunikować się z ludźmi i aby proces naszej adaptacji w społeczeństwie przebiegał prawidłowo, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest osobowość i co wyróżnia poszczególne typy osobowości.

Człowiek może zmienić swój charakter, ale nie jest w stanie manipulować osobowością. Posiada bowiem konkretny profil osobowości, który podlega niewielkiej zmianie. Aby żyć w zgodzie z samym sobą dobrze jest zaakceptować swoją osobowość , a charakter formować i ulepszać.

Osobowość człowieka – co to jest?

Osobowość to zbiór stałych cech danej jednostki i jej psychicznych predyspozycji. Z niektórymi z nich każdy z nas się rodzi, ale osobowość jest kształtowana przez całe życie . Bardzo ważną rolę w tworzeniu osobowości człowieka pełnią jego rodzice i/lub opiekunowie. Nie bez znaczenia jest ich relacja z nim. Najbardziej dynamiczny okres jej rozwoju to oczywiście dzieciństwo i dojrzewanie, kiedy to następuje proces socjalizacji. Późniejsze doznania, doświadczenia, kontakty, wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne mogą jednak zmienić osobowość człowieka .

Ciężko jest „na pierwszy rzut oka” stwierdzić, jaką dany człowiek ma osobowość. Objawia się ona bowiem przede wszystkim w jego zachowaniu – charakterystycznych sposobach okazywania emocji, reakcji na bodźce, wchodzenia w relacje itp. Co więc różni pojęcie „zachowanie” od pojęcia „osobowość”? Otóż zachowanie zależy od okoliczności sytuacji, w której się znajdujemy, od naszego stanu emocjonalnego i psychofizycznego, od specyfiki danej chwili itp. Natomiast osobowość to już zespół zachowań, które zazwyczaj zachodzą u danego człowieka; można je stwierdzić dopiero po dłuższej jego obserwacji.

Rozwojem osobowości, oceną tego, jaka jest zmiana osobowości , czynnikami wpływającymi na jej zmiany oraz jej wpływem na postępowanie człowieka zajmuje się dział psychologii ogólnej, zwany po prostu psychologią osobowości .

Rodzaje osobowości

Już wiemy, co to jest osobowość . Teraz pozostaje do rozwikłania bardziej złożona kwestia - czy można poznać swój profil osobowości ? Czy możliwa jest zmiana osobowości? Choć wiadomo, że każdy z nas jest inny, to istnieje kilka typów osobowości człowieka. Składają się one ze wspólnych cech, które zazwyczaj można przypisać jednostce, jednocześnie klasyfikując ją do któregoś rodzaju osobowości. Poniżej opisujemy cztery rodzaje osobowości według najbardziej powszechnego podziału, który wprowadził sam Hipokrates już w starożytnej Grecji. Zapoznaj się z nim, aby lepiej rozumieć zachowania innych osób oraz aby wiedzieć, jak postępować z przedstawicielami każdego typu osobowości. Poznaj najważniejsze cechy osobowości człowieka . Sam także przypisz się do któregoś rodzaju, aby móc maksymalnie wykorzystywać swoje predyspozycje.

4 podstawowe typy osobowości według Hipokratesa i ich cechy :

· sangwinik (łac. sanguis – krew)

Osoba pewna siebie, towarzyska, bezpośrednia, spontaniczna i radośnie nastawiona do życia. Woli mówić niż słuchać – często przerywa innym i jest nieco zbyt wylewna. Nie lubi się nudzić, unika schematów. Ma skłonność do zwracania uwagi na nieistotne szczegóły, a może mieć problemy z zapamiętywaniem dat czy imion. Czasem się spóźnia, ale zwykle udaje mu się to „ugrać” za pomocą swojego naturalnego uroku osobistego. Z początku przyciąga ludzi swoją kreatywnością, poczuciem humoru, ekspresją i odwagą, jednak po dłuższym czasie może ich nieco odstraszać swoim egocentryzmem i „słomianym zapałem”.

· choleryk (gr. chole – żółć)

Urodzony przywódca i mistrz manipulacji. Jest bardziej pewny siebie niż sangwinik, ale nie czerpie aż takiej radości z kontaktu z ludźmi. Bardziej nastawia się na cele i odnoszenie sukcesów niż na przyjemne spędzanie czasu i bycie lubianym – z góry zakłada, że jest osobą szanowaną i mającą posłuch. Ma problemy z dostrzeganiem swoich pomyłek i przyznaniem się do błędu, gdyż twierdzi, że zawsze ma rację. Bywa bardzo stanowczy i porywczy, co często jest przyczyną kłótni. Jest pamiętliwy i ma problemy z wybaczaniem. Przepraszanie uważa za słabość.

· flegmatyk (gr. phlegma – flegma)

Człowiek spokojny, zrównoważony, zdystansowany, cierpliwy, łagodny, uprzejmy i tolerancyjny. W odróżnieniu do dwóch wcześniej opisanych typów, nie lubi być w centrum uwagi, ale jest pozytywnie nastawiony do ludzi. Może mieć problemy z podejmowaniem decyzji i z asertywnością. Lubi rutynę, potrafi słuchać i obserwować ludzi. Jest ostrożny w zawieraniu nowych znajomości, może być wręcz nieufny, ale gdy ktoś zaskarbi jego sympatię, jest w stanie być wspaniałym i oddanym przyjacielem.

· melancholik (gr. mélanos – czarny + chole – żółć)

Wrażliwy, cichy, powściągliwy, skłonny do zadumy, raczej samotnik. Podobnie do flegmatyka, nie lubi podejmować decyzji oraz bywa nieśmiały, ale za to może być świetnym słuchaczem. Dobry analityk, potrafi zachować obiektywizm. Bardzo sumienny i dobrze zorganizowany, nie spóźnia się, nie lubi chaosu oraz łamania zasad. Jest twórczy i wrażliwy na piękno, często ma zdolności artystyczne, ale zazwyczaj brak mu pewności siebie. Przejawia skłonności do pesymizmu. Dużo wymaga zarówno od siebie, jak i od innych.

Oczywiście można mieć cechy po trochu z każdego rodzaju osobowości, jednak zapewne po lekturze tego tekstu udało Ci się przypasować siebie do któregoś z tych typów. Jaką masz osobowość ?

Zobacz film: Jak technologia zmienia związki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości