Oscary 2019. "Zimna Wojna" ma mocną konkurencję

"Zimna Wojna" otrzymała trzy nominacje do Oscarów 2019. Produkcja ma szansę na statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Paweł Pawlikowski - w kategorii najlepszy reżyser, a Łukasz Żal - w kategorii najlepsze zdjęcia. Jak zareagowali twórcy filmu na te nominacje? Z jakimi filmami będzie konkurować o Oscara "Zimna Wojna"? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: Agnieszka Jastrzębska i Anna Wendzikowska.

O czym jest "Zimna Wojna"?

"Zimna wojna" to film opowiadający historię miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią żyć bez siebie, ale równocześnie nie umieją być razem. Głównymi bohaterami produkcji są: Zula - młoda dziewczyna, która po dostaniu się do zespołu Mazurek, staje się jego gwiazdą oraz Wiktor - dojrzały mężczyzna, pianista. Akcja filmu toczy się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku m.in. w Polsce, Berlinie i Paryżu. W postacie kochanków wcieli się Joanna Kulig i Tomasz Kot. W pozostałych rolach możemy zobaczyć m.in. Agatę Kuleszę, Borysa Szyca, Adama Woronowicza i Adama Ferency.

Zobacz film: Stefano Terrazzino o głośnej scenie tańca w ''Zimnej wojnie''

Nagrody dla "Zimnej Wojny" i jej twórców

Listę nagród rozpoczyna Złota Palma na Festiwalu Filmowym w Cannes dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię.

Kolejnym sukcesem były Złote Lwy - główna nagroda przyznawana na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Podczas tej samej imprezy "Zimna Wojna" została uhonorowana za najlepszy dźwięk (Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski) oraz za najlepszy montaż (Jarosław Kamiński).

Następnymi, znaczącymi wyróżnieniami dla "Zimnej Wojny" były przyznane przez Europejską Akademię Filmową nagrody w kategoriach: Najlepszy europejski film, Najlepszy europejski scenarzysta (Paweł Pawlikowski), Najlepsza europejska aktorka (Joanna Kulig), Najlepszy europejski montażysta (Jarosław Kamiński) oraz Najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski).

Produkcja została doceniona również przez Nowojorskie Koło Krytyków Filmowych, którzy przyznali jej nagrodę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

"Zimna Wojna" otrzymała również Paszport Polityki za najlepszy film.

>>>Zobacz też: "Zimna wojna" ma trzy nominacje do Oscarów 2019!

Konkurenci Polaków do Oscarów 2019

Konkurentami reżysera "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego do statuetki Oscara są: Spike Lee (film: BlacKkKlansman - Czarne bractwo), Yorgos Lanthimos (The Favourite - Faworyta), Alfonso Cuarón (Roma) i Adam McKay (Vice).

Łukasz Żal powalczy o Oscara z Robbiem Ryanem (The Favourite - Faworyta), Josephem Calebem Deschanelem (Never Look Away), Alfonso Cuarónem (Roma) i Matthew Libatiquem (A Star Is Born - Narodziny gwiazdy).

Natomiast konkurentami "Zimnej Wojny" są: libański film "Capernaum", niemiecki "Never Look Away", meksykańska produkcja "Roma" i japoński "Shoplifters".

>>>Zobacz też: Borys Szyc o kolejnym sukcesie „Zimnej wojny”

Laureaci Oscarów polskiego pochodzenia

Wśród laureatów tej prestiżowej nagrody, przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej znalazły się również osoby polskiego pochodzenia. Do tej pory Oscara otrzymali:

  • dyrygent Leopold Stokowski w 1942 r. - za muzykę do filmu animowanego Fantazja Walta Disneya,
    • kompozytor Bronisław Kaper w 1954 r. - za ścieżkę dźwiękową do filmu Lili,
      • wynalazca Stefan Kudelski w 1978 r. i 1990 r. - za wkład technologiczny, który przyniósł zaszczyt branży filmowej,
        • reżyser Zbigniew Rybczyński w 1983 r. - za krótkometrażowy film animowany Tango,
          • operator filmowy Janusz Kamiński w 1994 r. - za zdjęcia do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga i w 1999 r. - za zdjęcia do filmu Szeregowiec Ryan,
            • scenografowie Allan Starski i Ewa Braun w 1994 r. - za scenografię i dekorację wnętrz do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga,
              • reżyser Andrzej Wajda w 2000 r. - za całokształt twórczości,
                • reżyser Roman Polański w 2003 r. - za reżyserię filmu Pianista,
                  • kompozytor Jan A.P. Kaczmarek w 2005 r. - za muzykę do filmu Marzyciel.

                    Oscara otrzymały również dwa polskie filmy:

                    • "Piotruś i Wilk" - w 2008 oraz
                      • "Ida" w 2015 r.

                        Zobacz też: Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens opowiadają o swojej miłości >>

                        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości