Polska

Organy Englera we Wrocławiu

Polska

Organy Englera we Wrocławiu

Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Kościół Garnizonowy pod wezwaniem świętej Elżbiety gdzie powstaje jedna z największych rekonstrukcji organowych na świecie i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, w której znajdują się działajace organy Michaela Englera.

Organy Englera we Wrocławiu

dr hab. Piotr Rojek, dziekan Akademii Muzycznej we Wrocławiu

  • To były jedne z najsłynniejszych organów w Europie. Niestety w 1976 roku uległy spaleniu podczas wielkiego pożaru. Legenda głosi, że gdy organy się zapaliły to jeszcze wydały ostatni dźwięk, ostatni akord, jeknęły... i zamilkły na zawsze.
  • Po 43 latach odtwarzamy ten piekny instrument w wersji pierwotnej, takiej jaka zaplanował mistrz Engler. Jest to największe przedsięwziecie tego typu na świecie. Koszt to około 21 milionów.
  • Engler był mistrzem bardzo cenionym w całej Europie. Mamy to szczęście, że tutaj, na Dolnym Śląsku postawił swoje najpiękniejsze, najwspanialsze instrumenty. Zmarł podczas budowy tych organów.

Organy zastępują całą orkiestrę

Romuald Jała, organista Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Fenomen tych organów i fenomen Michaela Englera polega na tym, że jedna osoba zastępuje całą orkiestrę. To jest wzór do organów wrocławskich, które również mistrz Engler budował. 
Co sądzisz o tym artykule?
73
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
08.07.2019
Andrzej k
Z Tego co mi wiadomo jest jeszcze pare innych instrumentów englera na Śląsku :-)