Organki dla dzieci – jakie wybrać? Kiedy kupić organki dla malucha?

Dziewczynka grająca na organkach dla dzieci
Fot.lostinbids/getty Images
Organki dla dzieci to jedna z wielu propozycji zabawek, które pomogą dziecku rozwijać słuch muzyczny. Szczególnie polecane są dla maluchów, które w przyszłości chciałyby grać na pianinie lub innym instrumencie klawiszowym. Organki z mikrofonem dla dzieci dodatkowo zachęcą do rozwijania talentów wokalnych.

Instrumenty muzyczne w formie zabawek są popularne od dziesiątek lat. Rodzice chętnie kupują dzieciom zabawkowe gitary, saksofony, bębenki lub cymbałki. Co prawda, używanie przez dziecko takich zabawek może w pewnym momencie stać się irytujące dla dorosłych, jednak należy pamiętać, że mają one wielopłaszczyznowy wpływ na rozwój dziecka. Organki dla dziecka to ciekawy pomysł na prezent, który pomoże rozwijać słuch i poczucie rytmu. Gra na organkach wspiera również rozwój motoryczny – dziecko ćwiczy uderzanie w poszczególne klawisze.

Organki dla dziecka – charakterystyka, gdzie kupić?

Organki dla dzieci to bardzo proste instrumenty klawiszowe. Swoim kształtem przypominają mniejszą, elektryczną wersję pianina czyli keyboard. Organki dla dzieci są w większości zasilane bateriami. Zależnie od wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona zabawka, organki mają klawisze różnej wielkości. Również wysokość zabawki jest dostosowana do wieku dziecka. Im młodsze, tym organki będą prostsze, bardziej kolorowe, a dźwięki, które wydają, są bardzo proste. Im dziecko starsze, tym organki będą bardziej zaawansowane, a wydawane przez nie dźwięki urozmaicone, jeśli chodzi o skalę i brzmienie. Bardziej zaawansowane modele mogą zawierać dodatkowe akcesoria – np. organki dla dzieci z mikrofonem . Na tego typu organkach maluchy mają szansę uczyć się pierwszych melodii, komponować własne utwory, a nawet nauczyć się przekładać na nie zapis nutowy. Nuty na organki dla dzieci bardzo często są dołączane do zestawu lub można je kupić oddzielnie, np. na portalach aukcyjnych. Przy zakupie organków dla dzieci należy patrzeć przede wszystkim na wiek dziecka i oznaczenia na opakowaniu. Jeśli kupimy małemu dziecku zbyt skomplikowane organki, istnieje duża szansa, że dziecko nie będzie chciało się nimi bawić, ponieważ będą dla niego za trudne. Zaawansowany model będzie kosztował więcej, a małe dziecko może je niechcący popsuć. Niewskazane są organki dla niemowląt – po pierwsze, niemowlę zazwyczaj nie potrafi i nie powinno siedzieć, aby grać na organkach. Ponadto słuch niemowlęcia jest dość wrażliwy i dźwięki organek mogą być drażniące. Pierwsze organki dla dziecka warto kupić, kiedy skończy ono 3 lata.

Organki dziecięce można kupić w stacjonarnych sklepach z zabawkami lub przez internet. W doborze odpowiedniej zabawki pomoże sprzedawca. Ceny organków dziecięcych są bardzo różne – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Gdy dziecko pokocha grę na organkach, warto zainwestować w elektryczne lub prawdziwe pianino, jednak decyzję taką należy podjąć dopiero wtedy, kiedy dziecko ukończy przynajmniej 10 lat. Jest to już bowiem poważny wydatek, który może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dziecko musi być więc pewne, że chce się rozwijać muzycznie w tym kierunku.

Organki dla dzieci – wspieranie rozwoju

Muzyka i dźwięki wspierają rozwój psychomotoryczny dziecka. Gra na organkach, czyli uderzanie palcami w określone klawisze sprawia, że ćwiczy się motoryka. Dźwięki wydawane przez organki dla dziecka przyczyniają się do ćwiczenia pamięci muzycznej. Muzyka poprzez słuch stymuluje układ nerwowy dziecka. Dzięki nowym dźwiękom zaczyna lepiej rozwijać się również mowa dziecka i umiejętność śpiewania. Dzieci chętnie powtarzają dźwięki wydawane przez organki. Gra na organkach ćwiczy także pamięć, ponieważ dziecko zapamiętuje kombinacje klawiszy do naciskania oraz dźwięki, które wydają.

Gra na instrumentach dziecięcych daje również poczucie sprawstwa. Granie na organkach dla dzieci kształtuje w dziecku świadomość, że jego działania mają konkretne odzwierciedlenie w rzeczywistości, w tym przypadku, brzmienie melodii, która jest grana przez malucha.

Jeśli dziecko odnosi sukcesy w czasie grania na organkach, szybko zapamiętuje melodię do zagrania, a także chętnie uczy się kolejnych – motywujmy malucha do dalszej pracy, dużo chwalmy i pozwalajmy grać jak najwięcej. Warto wspierać dziecięce talenty, ponieważ to bardzo procentuje w przyszłości. Nawet jeśli nie pod względem finansowym czy zawodu muzyka, to w postaci ciekawego hobby i pasji.

Zobacz film: Musicon - instrument do nauki muzyki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości