Ślub i wesele

Jak zorganizować wesele krok po kroku?

Młoda kobieta w salonie sukien ślubnych planuje wesele

Fot. yoh4nn/Getty Images

Ślub i wesele

Jak zorganizować wesele krok po kroku?

Młoda kobieta w salonie sukien ślubnych planuje wesele

Fot. yoh4nn/Getty Images

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku to skomplikowany, ale inspirujący proces. Jak zorganizować wesele, które zostanie w pamięci na długo?

Content: Dla zakochanych ślub to wyjątkowe wydarzenie. Jednak zanim do tego dojdzie, narzeczonych czeka organizacja ślubu i wesela. Od czego zacząć? Najlepiej od planu. Kiedy ustali się odpowiednią strategię, nie uleci najmniejszy szczegół. Jak zorganizować wesele krok po kroku? Przeczytaj poradnik pełen praktycznych wskazówek.

Organizacja wesela – od czego zacząć?

Jeżeli chodzi o ślub i wesele, organizacja krok po kroku to najlepsza możliwa strategia. Rok przed tym wyjątkowym wydarzeniem starannie rozplanuj sobie sprawy, których musisz dopilnować. Od czego zacząć organizację wesela? Odpowiedź jest oczywista – od ustalenia daty!

Kiedy będziecie znać już termin ślubu, będzie można zająć się realizacją następnym kwestii. Oto one:

1. Miejsce ślubu – kościół czy urząd stanu cywilnego?

2. Miejsce wesela – pamiętaj, że sale bankietowe mają zazwyczaj zarezerwowane terminy na wiele najbliższych miesięcy.

3. Wstępna lista gości – musisz wiedzieć, ile mniej więcej osób zamierzacie zaprosić. Wtedy łatwiej dobrać odpowiednią salę.

Określenie „organizowanie wesela krok po kroku” można odczytać dosłownie. Dlaczego? Przygotowując taką uroczystość trzeba się naprawdę dużo nachodzić. Warto odwiedzić kilka sal, aby wybrać wymarzoną scenerię. Wypada też zainwestować w dobre jedzenie. To właśnie smak potraw i oprawę muzyczną goście pamiętają najdłużej . Ponadto trzeba udać się urzędu stanu cywilnego lub kościoła i dopełnić niezbędnych formalności.

Harmonogram organizacji wesela

Jeżeli wykonasz wszystkie wyżej wymienione kroki, warto zacząć tworzyć harmonogram, czyli tzw. „planner ślubny”. W takim organizerze uporządkuj konkretne daty i punkty, których musisz koniecznie dopilnować. Oto nasze propozycje:

· 10 miesięcy przed ślubem

Jeśli zamierzacie powiedzieć sakramentalne „tak” w kościele, zapisz się na nauki przedmałżeńskie. Uczestnictwo w nich jest obowiązkowe. Jeśli marzysz o wyjątkowej oprawie muzycznej, warto poszukać profesjonalistów. UWAGA! Występ zespołu w kościele musi zostać uzgodniony z księdzem.

W tym okresie warto rozglądać się już za fotografem oraz zespołem bądź DJ-em. Najlepsi z nich mają pozajmowane kalendarze na wiele najbliższych miesięcy. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

· 8-7 miesięcy przed ślubem

Organizacja przyjęcia weselnego na tym etapie to przede wszystkim kwestie estetyczne. To właśnie wtedy umawiasz fryzjera, wizażystkę i szukasz sukni ślubnej. Zacznij zastanawiać się nad makijażem i upięciem. Warto też wymyślić motyw przewodni dekoracji weselnych i wybrać kwiaty. Możesz umówić się na wstępne spotkanie z florystką. Wesela, na których wszystkie elementy pięknie współgrają, robią ogromne wrażenie.

Pomyślcie o wyborze świadków. Spytajcie ich, czy będą wam towarzyszyć w tym ważnym dniu. Jeśli planujecie daleką podróż poślubną, to również w tym przypadku dobry moment na organizację.

· pół roku przed ślubem

Koniecznie zamówcie zaproszenia. Jeżeli decydujecie się na dodatkowe atrakcje typu fontanna z czekolady, fotobudka, upominki dla gości – warto już je zarezerwować. Pamiętaj! Podarunki można wykonać samodzielnie. Ostatnio popularne są domowe przetwory w małych słoiczkach czy nalewki w uroczych buteleczkach.

To również odpowiedni termin na zamówienie transportu dla gości – na przykład autokaru. W niektórych miastach można wynająć autobusy komunikacji miejskiej do przewozu ludzi.

Na 6 miesięcy przed tym pięknym dniem możecie również wybrać i zamówić obrączki oraz zacząć szukać garnituru i dodatków dla pana młodego.

· 4 miesiące przed ślubem

To idealny okres na degustację i zamówienie tortu. Należy również zacząć zapraszać gości. Wypada zaproszenia dostarczyć osobiście, ale w wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest wysłanie ich pocztą. Jeżeli para młoda chce dostać prezenty rzeczowe, warto sporządzić ich listę. Na tym etapie również wypada dobrać wszelkie dodatki, takie jak biżuteria, bielizna, buty do sukni ślubnej. Będą potrzebne do ostatniej przymiarki.

· 2 miesiące przed ślubem

Wydawałoby się, że organizacja wesela dobiega już końca. Pozornie. W tym czasie należy zrobić bardzo dużo. Świadkowie szykują niespodzianki – wieczór panieński i kawalerski. Lista gości powinna już być dopięta na ostatni guzik, a wszyscy zaproszeni.

To teraz powinniście zamówić dodatki do sali weselnej – księgę gości, listy z rozsadzeniem gości, winietki. Wcześniej zaplanujcie rozsadzenie ich przy stołach.

To również czas próbnych fryzur i makijaży. Jeżeli chcecie zaimponować innym pierwszym tańcem, zapiszcie się na profesjonalne lekcje co najmniej miesiąc przed. Konieczne są ostatnie przymiarki sukni i garnituru. Te stroje muszą zostać odebrane w nieskazitelnym stanie.

Pamiętajcie o prezentach dla rodziców i świadków! Zamówcie je odpowiednio wcześniej.

Zobacz film: Wesele po polsku - jak wygląda? Źródło: Dzień Dobry TVN


Organizacja wesela - czy to już koniec? Zrelaksuj się!

Na koniec należy jedynie przygotować niezbędne dokumenty do ślubu i… zrelaksować się. To ma być najpiękniejszy dzień w życiu. Odpowiednie przygotowania zapewnią sprawny przebieg imprezy. Stresujesz się? Przeczytaj uważnie ten poradnik . Jak zorganizować wesele ? Odpowiedź na to pytanie już znasz.

Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
25.04.2019
kasia
jak wygląda wesele zależy tylko od Młodych. Wybiera się muzykę, zabawy, klimat itd. itp.