Opieka nad szczeniakiem – dieta, profilaktyka i pielęgnacja młodego psa

mały piesek
Fot. Paul Park / Getty Images
Jak opiekować się szczeniakiem, by wyrósł na zdrowego i prawidłowo rozwijającego się dorosłego psa? Jak karmić i pielęgnować małego psa i jakie zapewnić mu szczepienia oraz zabiegi weterynaryjne?

Oto garść wskazówek, które mogą znacznie pomóc w wyborze odpowiedniej drogi pielęgnacji małego pupila.

Więcej:

Szczeniak w nowym domu

Mały słodki piesek w domu zmiękcza serca właścicieli i staje się centrum zainteresowania wszystkich domowników. Należy jednak pamiętać, by decyzję o zakupie lub adopcji czworonoga gruntownie przemyśleć. Warto mieć na uwadze, że opieka nad szczeniakiem wymaga nieco zachodu i funduszy, wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Trzeba się również liczyć się z tym, że nauczenie młodego psa czystości zajmuje trochę czasu i zanim pupil zacznie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne podczas spacerów, może nieco brudzić w domu. Również wydatki nie należą do plusów posiadania szczeniaka. Sporo trzeba wydać już na samą wyprawkę, a do tego dochodzą również koszty profilaktycznych szczepień i wizyt u weterynarza. W domowym budżecie należy również uwzględnić dodatkowe wydatki związane z zakupem psiej karmy oraz ewentualnym leczeniem czworonoga. Jak opiekować się szczeniakiem od jego pierwszych dni w nowym domu? Warto przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że pewne rasy wymagają wyjątkowej opieki. Niektóre psy trzeba systematycznie strzyc lub zapewniać im bardzo dużą dawkę ruchu. Nie każdy jest w stanie sprostać takim potrzebom. Właścicielom szczeniaków sen z powiek spędzają przede wszystkim takie kwestie, jak prawidłowa dieta i profilaktyka zdrowotna oraz właściwa pielęgnacja pieska.

Opieka nad szczeniakiem – dieta

Właściwie zbilansowana dieta to nie lada wyzwanie dla właścicieli szczeniąt. Istotne w tym zakresie jest zapewnienie rosnącemu zwierzęciu odpowiedniej ilości energii i substancji odżywczych. Psiak musi mieć stały dostęp do świeżej wody i regularnie podawane posiłki. Do 4–6 miesiąca życia jedzenie można mu podawać nawet 5 razy dziennie o stałych porach, a po ukończeniu przez pupila 6 miesięcy częstotliwość posiłków można zmniejszyć do 2–3. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karm przeznaczonych dla szczeniąt. Wśród nich warto wybierać te o dobrym składzie, zawierające pokarm o większej gęstości energetycznej i ilości składników odżywczych niż karmy dla dorosłych psów. Gotowe karmy dla szczeniąt pozwalają bez problemu pokryć występujące u dorastającego psa zapotrzebowanie na energię, białka, tłuszcze czy makroelementy. Nie znaczy to jednak, że nie można szczeniaka karmić pokarmem przygotowywanym samodzielnie. Decydując się na taki sposób żywienia, warto jednak skonsultować się z weterynarzem, który może zlecić odpowiednią suplementację diety.

Jak opiekować się szczeniakiem? – profilaktyka

Ważną częścią opieki nad szczeniakiem jest profilaktyka zdrowotna, która opiera się w dużej mierze na regularnym odrobaczaniu i szczepieniu zwierzęcia. Pierwsze odrobaczanie pieska wykonuje się w 3. tygodniu jego życia, a następnie co miesiąc, aż do ukończenia przez pupila 6. miesiąca. U starszego zwierzaka odrobaczanie przeprowadza się około 2–4 razy w roku.

Słabo wykształcony system immunologiczny szczeniąt sprawia, że choroby mogą trwać u nich długo i przebiegać znacznie trudniej niż u dorosłych psów. Dlatego tak ważne jest szczepienie młodych psiaków. Pierwsze szczepienie szczeniaka – przeciwko nosówce i parwowirozie – wykonuje się w 6. tygodniu życia zwierzęcia, a kolejne w wieku 9 tygodni – przeciwko nosówce, parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby i kaszlowi kenelowemu. Następna dawka tej szczepionki powinna zostać podana po 3 tygodniach. 12-tygodniowego szczeniaka szczepi się również przeciwko wściekliźnie. Coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe.

Zobacz także: Jak się bawić ze szczeniakiem?

Jak dbać o szczeniaka? – pielęgnacja

Właściwie dobrana pielęgnacja pozwala zachować w dobrej kondycji sierść, pazury i uszy szczeniaka, ma również pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie pieska. Niektóre psy, zwłaszcza ras długowłosych, wymagają codziennego rozczesywania pojawiających się na ich sierści kołtunów, w przypadku innych pupili wystarczy wyczesać sierść raz lub dwa razy w tygodniu. Kąpiele to także dobry sposób na zachowanie atrakcyjnego futra, jednak nie należy wykonywać ich zbyt często. Szczeniaka należy kąpać wtedy, kiedy to konieczne – np. gdy psiak się bardzo wybrudzi lub wytarza w nieczystościach w trakcie spaceru – jednak nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Do skracania pazurów, czyszczenia uszu czy strzyżenia najlepiej przyzwyczajać psa już od pierwszych tygodni życia. Tego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne w dorosłym życiu zwierzęcia są znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia i nie generują tak dużego stresu, zarówno u psa, jak i właściciela.

Zobacz film: Pies po przejściach dla więźnia z przeszłością. Źródło: Dzień Dobry TVN

Właściwa pielęgnacja szczeniaka oznacza również zabezpieczenie pieska przed pasożytami zewnętrznymi. Ochronę przeciw pchłom i kleszczom należy stosować od 8. tygodnia życia pupila. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów zabezpieczających, m.in. obroże, spraye czy krople. Aby właściwie dopasować ich formę do wieku szczeniaka, warto zasięgnąć rady u weterynarza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości