Dzień Dobry Extra

Operacja Czysta Rzeka. Zgłosiło się ponad 1000 wolontariuszy

Dzień Dobry Extra

Operacja Czysta Rzeka. Zgłosiło się ponad 1000 wolontariuszy

Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania okolic rzek. Zgłosiło się do niej już 1000 wolontariuszy. Na czym dokładnie polega ta akcja? Czy można się jeszcze do niej dopisać? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

Rzeka Bug przepływa przez zachodnią Ukrainę, wschodnią Polskę i zachodnią Białoruś. Jej okolice wyróżnia imponująca mnogość gatunków flory. W obszarze linii brzegowej Bugu występuje prawie tysiąc gatunków roślin naczyniowych. Wyjątkowa i bogata jest również fauna. Nad rzeką żyje bowiem około 100 gatunków motyli dziennych (to blisko 70 proc. wszystkich polskich gatunków), około 160 gatunków ptaków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych (69 proc. wszystkich gatunków), zaś w samej wodzie występuje ponad 40 gatunków ryb (57 proc. wszystkich gatunków ryb). Pod ochroną pozostaje prawie 40 proc. powierzchni doliny Bugu ciągnącej się od Włodawy po Mircze.

>>> Zobacz także:

Okolice Bugu chętnie są odwiedzane przez ludzi, którzy niestety zostawiają po sobie pamiątki w postaci śmieci. Zalegają one w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. Pływają także w wodzie. Z takim stanem rzeczy nie mogą pogodzić się miłośnicy przyrody, dlatego postanowili oni zorganizować akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka, czyli śmieci. Nazwali ją Operacją Czysta Rzeka. Odzew ludzi, którym nie jest obojętny los środowiska naturalnego pozytywnie zaskoczył organizatorów akcji.

Zgłosiło się ponad 1000 wolontariuszy, którzy przede wszystkim 2 maja będą sprzątali okolice rzek w całej Polsce.

- powiedział koordynator akcji Daniel Parol.

Osoby, które chciałyby się dołączyć, mogą to zrobić do niedzieli za pośrednictwem strony akcji.

Co sądzisz o tym artykule?
71
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0