Technologia

Opcje i sposoby zmiany tła pulpitu

tło

TravelCouples/ GettyImages

Technologia

Opcje i sposoby zmiany tła pulpitu

tło

TravelCouples/ GettyImages

Zmiana tła pulpitu jest bardzo prosta i gdy chcesz mieć na tapecie laptopa czy komputera ulubiony kadr z filmu lub zdjęcie z wakacji, musisz dokonać jedynie kilku zmian w ustawieniach urządzenia. 

Tło pulpitu potocznie jest nazywane tapetą. Możesz bez problemu dostosować je do własnych upodobań. Jego ustawienie nie trwa długo – jedynie parę minut, a sposób zależy od posiadanego systemu operacyjnego.

Jak zmienić tło pulpitu na komputerze?

W przypadku Windowsa wyłącz lub zminimalizuj wszystkie okienka, tak aby został tylko pulpit z ikonami. Naciśnij prawy przycisk myszy i wybierz "Zmień tło pulpitu" lub wejdź w ustawienia i wybierz "Personalizacja", następnie "Tło pulpitu". W rozwijanej liście "Lokalizacja obrazu" możesz zdecydować, czy wybierzesz tła wbudowane w system Windows, z folderu "Moje obrazy", czy z własnego folderu – wtedy wciśnij "Przeglądaj" i zlokalizuj interesujące cię folder i zdjęcie. Pamiętaj, żeby wybierać zdjęcia w dużej rozdzielczości, najlepiej powyżej 1280 ⨯ 800.

Zmiana tła biurka (pulpitu) w systemie Mac Os również jest prosta. Naciśnij znak nadgryzionego jabłka w lewym górnym rogu, następnie wejdź w preferencje systemowe i wybierz opcję "Wygaszacz i biurko". W panelu "Biurko" folder ze zdjęciami wybierzesz w liście po lewej stronie, natomiast obrazki zaraz z prawej.

Pamiętaj, żeby dostosować wgraną tapetę do rozdzielczości ekranu. Twój monitor ma także określoną maksymalną rozdzielczość, która będzie dla niego optymalna. Często ustawiona jest jako wartość domyślna. Jeżeli sądzisz, że coś jest nie tak, okna wyglądają nienaturalnie, przeczytaj instrukcję obsługi lub skontaktuj się z centrum obsługi klienta producenta twojego monitora. Rozdzielczość ekranu możesz zmienić, wchodząc w przypadku Windowsa w "Preferencje" lub "Ustawienia", następnie w "Ekran", i tam w rubryce "Rozdzielczość" ustawić odpowiednie dla siebie wartości. Możesz też poeksperymentować z pokrywaniem tła pulpitu przez wybrane zdjęcie. Do wyboru masz opcje: "Wypełnij", "Dopasuj", "Rozciągnij", "Kafelek", "Na środku" i "Rozszerz".

Skąd brać tła pulpitu?

Jeżeli nie jesteś wprawnym fotografem, a fabrycznie umieszczone tła pulpitu są nieoryginalne, z pewnością znajdziesz dużo propozycji w bazach tapet pulpitu (wallpaper bases). Mogą to być: alpha.wallhaven.cc, pexels.com czy simpledesktops.com. Możesz wpisać w wyszukiwarkę wyraz, który jest związany z tapetą, której szukasz – będzie to wtedy wyszukiwanie tzw. tagiem. W wynikach wyświetlą się obrazy powiązane z wpisaną frazą, np. jeżeli wpisałeś słowa "kot" i "polana", w wynikach powinien pojawić się kot na polanie. Niestety, większość stron stworzono w języku angielskim, dlatego frazy w języku polskim na nich nie zadziałają. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tłumacza, np. Google. Wyszukiwarki mają też inne opcje. Wśród nich są np.: kolor dominujący wyszukiwanego obrazu, szukanie na podstawie załadowanego obrazu, naświetlenie tapety, rozdzielczość, rozmiar (np. 4:3, 16:10) oraz kategoryzacja po najlepszym wyniku, dacie dodania, liczbie dodanych do folderu "Ulubione" przez użytkowników strony, a także sortowanie po niewiadomej.

Zmiana tapety w smartfonie

Jeśli zmieniłeś już tło pulpitu na komputerze lub laptopie, może najść cię myśl, jak zmienić tło pulpitu na smartfonie. To również nie jest trudne i wymaga kilku zmian w ustawieniach telefonu. Najczęściej używanym sposobem w systemie Android jest naciśnięcie i przytrzymanie palcem w dowolnym miejscu, musi być jednak puste, inaczej możesz włączyć jakąś aplikację. Przytrzymaj palec przez ok. 3 sekundy. Na smartfonie ukaże się interfejs z ikonami do wyboru. Wciśnij ikonę z nazwą "Tapety". W opcjach na górze wybierz, którą tapetę chcesz zmienić: ekran startowy, blokady lub obydwa. Wtedy wybierz albo tapety domyślne producenta, albo swoje własne, zlokalizowane w galerii zdjęć.

W przypadku iPhone’a możesz to zrobić na 2 sposoby. Wejdź do galerii, wybierz zdjęcie, naciśnij "Więcej", następnie "Użyj jako tapety", potem dostosuj kadr zdjęcia i zatwierdź. Możesz też wejść w ustawienia, wyszukać kategorię "Tapeta" i "Wybierz nową tapetę" – do wyboru masz tła dynamiczne, fotosy, live i zdjęcia z galerii.

Tapety dynamiczne

Jeżeli statyczny obraz cię nie interesuje, może powinieneś pomyśleć nad wyborem dynamicznego tła pulpitu. Pierwszą opcją do rozważenia jest produkt firmy Stardock – DeskScapes. Program oferuje gotowe animowane tapety, ale możesz również zrobić własną – będzie ci do tego potrzebny plik z rozszerzeniem WMV lub zwykłe zdjęcie. Możesz stworzyć swego rodzaju wideo, którego elementy będą sprawiać wrażenie losowych, jednak wszystkie parametry masz pod kontrolą w programie. Dodatkowo jesteś w stanie zarządzać kolorami zdjęcia, np. zostawisz tylko czerwony lub niebieski, oraz nakładać filtry.

Jakie popełniamy błędy podczas pracy przed komputerem? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Jak udostępnić Internet z telefonu na laptopa i inne telefony?

Systemy operacyjne komputera – przykłady, cena, pobieranie

Dziewczyny też grają. Poznajcie polskie gamerki. "Streamowanie pozwoliło mi przełamywać swoją nieśmiałość"

Co sądzisz o tym artykule?
74
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0