Oman – najciekawsze zabytki i atrakcje

Tuul&Bruno Morandi/Getty Images
Tuul&Bruno Morandi/Getty Images
Oman wciąż nie jest celem masowej turystyki, dlatego doskonale nadaje się dla podróżników, którzy podążają mało uczęszczanymi szlakami. Problemu nie stanowi spanie na dziko w namiocie ani bezpieczeństwo – w Omanie spotkamy przyjaznych i gościnnych ludzi. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym malowniczym kraju.

Gdzie dokładnie znajduje się Oman? Państwo leży na Półwyspie Arabskim i sąsiaduje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską oraz Jemenem. Znajdują się w nim zarówno cenne zabytki, jak i pustynie oraz dostęp do morza, w którym można nurkować, podziwiając bogaty podwodny świat.

Oman – informacje praktyczne

Walutą, która obowiązuje w Omanie, jest rial omański (OMR), jednak w wielu miejscach zapłacimy również dolarami. Choć językiem urzędowym jest arabski, znaki opatrzone są także angielskim tłumaczeniem, co znacznie ułatwia podróżowanie. Sułtan Omanu ma władzę absolutną nad krajem.

Położenie Omanu sprawia, że można dostać się do niego na dwa sposoby – lecąc do Maskatu lub podróżując drogą lądową z Dubaju, ponieważ istnieje połączenie autobusowe z Dubaju do stolicy Omanu. Podróż trwa 7 godzin i kosztuje około 55 dirhamów oraz 35 dirhamów opłaty wyjazdowej ze zjednoczonych Emiratów Arabskich. Polakom podróżującym do Omanu potrzebna jest wiza, którą można kupić na granicy w cenie 10 riali. Istnieje także opcja wykupienia jej przez internet. Na miejscu można łatwo wypożyczyć samochód, a także zamówić podstawienie go na lotnisko. To najlepszy sposób na swobodne przemieszczanie się i zwiedzanie mało popularnych zakątków kraju.

Zabytki i atrakcje w Omanie – co warto zobaczyć?

Na Bliskim Wschodzie nie brakuje klimatycznych miejsc, które warto zwiedzić. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na piękne meczety i pałace, a także zabytkowe części miast. Zwiedzanie Omanu można zacząć od stolicy, czyli Maskatu. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia w mieście jest Wielki Meczet. Ta imponująca budowla zachwyca elegancją i dekoracyjnym wykończeniem każdego szczegółu. Można w niej podziwiać ogromne żyrandole i jeszcze większy dywan – drugi na świecie pod względem wielkości. Warto także zrobić sobie spacer przez nadmorski deptak Corniche, odwiedzając przy okazji położony tuż obok targ Muttrah Souq – najlepsze miejsce, by kupić orientalne pamiątki. Można tam nabyć regionalne dobra – daktyle i kadzidło. Warto zwrócić uwagę także na majestatyczne forty, które znajdują się niemal w każdym większym mieście.

Czy w Omanie warto zobaczyć coś jeszcze? Oczywiście! W tym kraju oprócz zabytków można podziwiać niezwykłe bogactwo natury. Koniecznie trzeba pojechać do Bidiyah, czyli na skraj malowniczej pustyni Sharqiya, by na własne oczy zobaczyć piaszczysty bezkres. Można także udać się do Rub' al Khali, czyli największej piaszczystej pustyni świata. W Mughsayl można zaś zobaczyć aktywne latem gejzery. Dla miłośników górskich wędrówek idealnym celem będzie pasmo Hajar, które oferuje niezapomniane wrażenia widokowe. Szlak przez Omański Wielki Kanion rozpoczyna się w Al Khitaym.

Chcąc odpocząć nad morzem, najlepiej udać się do Salalah – to tam znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Omanie. Na plaży można natknąć się na stada flamingów, a w dalszej odległości od morza także pasące się wielbłądy. Niedaleko Salalah znajduje się przepiękny las baobabów.

W kraju znajdą coś dla siebie także amatorzy obserwacji podwodnego życia. Najlepiej nurkować w Omanie wzdłuż północnej linii brzegowej, gdzie znajdują się spektakularne fiordy porośnięte koralowcami. Latem można tam spotkać manaty oraz rekiny wielorybie. Na południu kraju popularne jest nurkowanie nocne, ze względu na ogromne ilości fosforyzujących morskich stworzeń.

Bezpieczeństwo w Omanie – jak się zachować, na co uważać?

Warto wiedzieć, że Oman jest konserwatywnym krajem muzułmańskim, dlatego istnieją pewne wymagania odnośnie do ubioru wśród kobiet. Nie nadają się szorty, wydekoltowane sukienki ani tym bardziej bikini. Jak się ubrać w Omanie? Z szacunku dla miejscowej kultury i obyczajów należy zadbać co najmniej o zakrywanie kolan i ramion. Aby obejrzeć Wielki Meczet w Muskacie, konieczne będzie także osłonięcie włosów chustą – w innych miejscach nie jest to konieczne. Podobne wymagania nie dotyczą dzieci. Również mężczyźni mają większą swobodę ubioru i mogą swobodnie chodzić w krótkich spodenkach.

Kiedy warto jechać do Omanu?

Planując podróż na Bliski Wschód, warto rozważyć taki termin wyjazdu, by uniknąć ekstremalnie wysokich temperatur. W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy. Oznacza to, że w lipcu można się spodziewać temperatur rzędu 50℃. Dlatego najlepiej wybrać się tam zimą, kiedy najniższe temperatury w ciągu dnia wynoszą około 10–20℃. W rejonach wysokogórskich trzeba się liczyć z niższymi wartościami. Dla miłośników umiarkowanego ciepła idealna temperatura w Omanie będzie występowała wiosną i latem.

Zobacz wideo: 25-latek z Omanu zachwyca trikami piłkarskimi. "Freestyle footballu uczyłem się, oglądając w internecie filmiki z Ronaldinho, Ronaldo i Robinho"

x-news

Zobacz także:

Wakacje w kwietniu. Gdzie jest ciepło?

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? "Podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze"

"Paszporty szczepionkowe" według eksperta: "Są największym cyfrowym wyzwaniem w historii człowieczeństwa"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości