Olga Tokarczuk na królewskim bankiecie w sukni od Tomasza Ossolińskiego. Jak powstała ta kreacja?

10 grudnia Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla. Na uroczystości pisarka pojawiła się w kreacji od Gosi Baczyńskiej. Na królewski bankiet wybrała suknię od Tomasza Ossolińskiego. Z projektantem spotkał się Mateusz Hładki.

Ceremonia noblowska

10 grudnia w Filharmonii Sztokholmskiej król Szwecji Karol XVI Gustaw wręczył laureatom Nagrody Nobla złote medale i kaligrafowane dyplomy. Literackiego nobla zdobyła Olga Tokarczuk, która weszła na scenę jako dziesiąta.

Po zakończeniu uroczystości odbył się bankiet, podczas którego tegoroczni zwycięzcy wygłosili krótkie przemowy.

W kreacji od Tomasza Ossolińskiego

Olga Tokarczuk na uroczystość noblowską wybrała kreację od polskiej projektantki Gosi Baczyńskiej. Na królewski bankiet, który odbył się 11 grudnia polska noblistka wybrała smokingową kreację projektu Tomasza Ossolińskiego.

Jak wstawała kreacja na królewski bankiet?

Tomasz Ossoliński przyznał, że dostał od Olgi Tokarczuk pewne wytyczne. Dotyczyły one fasonu i koloru.

Również wytyczne co do rodzaju tego ubrania, w czym czułaby się najlepiej. Stąd pojawiła się bardzo wysokogatunkowa wełna w kolorze ciemnego granatu. Brałem również pod uwagę to, że Pani Olga lubi komfort w ubraniu, to suknia jest lekko pasowana, a cała jej historia i wszystko to, co przykuwa wzrok , to jest konstrukcja i krawiectwo, które jest w dekolcie. Jak Pani Olga będzie siedziała i będzie fotografowana od pasa w górę, to aby oko skupiło się na detalu. Moim celem było to, by suknia nie przeszkadzała. By to powaga chwili była sensem, a nie odzież.

- skomentował projektant.

Tomasz Ossoliński szył również fraki na noblowską galę dla syna i męża Olgi Tokarczuk.

Sztywna etykieta

Zarówno na ceremonii noblowskiej, jak i na bankiecie obowiązywały gości stroje formalne. Etykieta dotycząca strojów jest bardzo sztywna. Jeżeli ktoś będzie próbował się z niej wyłamać, nie zostanie wpuszczony na salony.

Konwenanse dotyczą nawet koloru guzików przy męskim fraku – muszą być białe (podobnie jak muszki). Jeżeli chodzi o kolorystkę u kobiet, jest ona stosunkowo dowolna. Natomiast suknia musi być długa na tyle, by zakrywała buty. Jedyne odstępstwo od ścisłej etykiety jest dopuszczalne wówczas, kiedy zostanie wybrany strój narodowy. Takie sytuacje miały miejsce podczas tegorocznej noblowskiej ceremonii. Laureatka Nobla w dziedzinie ekonomii założyła hinduskie sari. Z kolei żona laureata z dziedziny chemii założyła kimono.

Jak zaznaczył Michał Zaczyński, mężczyźni raczej się na stroje narodowe nie decydują.

Zobacz też:

Zobacz jak wyglądają kulisy wręczenia Literackiej Nagrody Nobla

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości