Olej z awokado - sposób na zdrową skórę. Stosowanie oleju z awokado

Awokało przecięte na pół
Tom Eversley / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Awokado to owoc, który słynie z bardzo bogatej gamy kwasów tłuszczowych. Głównym tłuszczem występującym w produkcie jest kwas oleinowy (omega-9). Jest to składnik, który w odniesieniu do diety odgrywa szczególne znaczenie. Masło czy olej z awokado to doskonałe zamienniki współczesnych wyrobów obfitych w nasycone kwasy tłuszczowe.

Jednak czy olej z pestek awokado nadaje się również jako kosmetyk do skóry i włosów? Czy stosowanie oleju pozwoli nam rozwiązać problemy z przesuszoną cerą?

Olej z awokado - czym jest - dlaczego jest tak często polecany?

Olej z awokado to wyrób, do którego wykonania surowcem jest owoc awokado. To produkt o niezwykle szerokiej gamie składników odżywczych, do których zaliczyć możemy:

· nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas oleinowy;

· składniki mineralne: wapń, fosfor, potas;

· witaminy: C, E, A, K, B1, B2, B3, B5 (kwas pantotenowy), B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy).

Takie bogactwo witamin, minerałów i tłuszczu nienasyconego pozwala na zastosowanie awokado na wielu płaszczyznach. W dietetyce awokado stanowi nieodłączną część zbilansowanego jadłospisu. Zalecane jest osobom borykającym się z zaburzeniami w gospodarce lipidowej. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9) pozwala obniżyć poziom cholesterolu, co pomaga w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego i ich zapobieganiu.

Olej z awokado to nie jedyny wyrób, który można otrzymać z owocu. Popularne jest również masło z awokado, które idealnie sprawdzi się w zastępstwie masła z mleka krowiego czy margaryny.

Olej z awokado: właściwości lecznicze - gospodarka lipidowa, zmarszczki

Olej z awokado ma właściwości prozdrowotne i pozytywnie wpływa na wygląd i stan skóry. Olej z awokado:

· posiada składniki silnie antyoksydacyjne,

· przeciwdziała starzeniu się skóry,

· obniża poziom cholesterolu (ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-9),

· zmniejsza oporność tkanek organizmu na insulinę (przeciwdziała cukrzycy typu 2).

Olej z awokado na twarz - dlaczego warto stosować?

· efektywnie nawilża skórę twarzy,

· działa przeciwzmarszczkowo,

· pięknie wygładza skórę,

· zalecany dla osób borykających się z trądzikiem,

· skutecznie chroni skórę przed promieniowaniem UV.

Awokado jako owoc, olej czy masło warto włączyć do codziennego jadłospisu. Regularne spożywanie owocu bogatego w omega-9, witaminy i minerały może uchronić nas przed chorobami układu krążenia oraz poprawi wygląd cery. Silne antyoksydanty zawarte w oleju z awokado mają też potencjalne działanie antynowotworowe.

Wielokierunkowe działanie awokado: masło, olej, krem - jak stosować?

Pomimo iż awokado określa się mianem najbardziej kalorycznego owocu, należy pamiętać, że jego głównym składnikiem nie są węglowodany, tylko tłuszcz. Osoby odchudzające się zdecydowanie powinny uważać na duże spożycie owocu ze względu na kaloryczność. Jednak słyszy się również głosy, które zaprzeczają tej tezie. Według wielu żywieniowców zjedzenie ok. połowy awokado pozwala na nasycenie się na bardzo długi czas. Taki efekt sprzyja redukcji masy ciała, dlatego każdy borykający się z problemem nadwagi czy otyłości powinien zastanowić się nad włączeniem awokado do jadłospisu.

Awokado - jak stosować?

Olej z awokado na włosy

Najefektywniej byłoby nałożyć olejek z awokado na włosy na całą noc. Oczywiście niektórzy nie wyobrażają sobie pójścia spać z taką maską. Jednak zastosowanie nawet na 1 godzinę kilka razy w miesiącu pozwoli na regenerację włosów.

Olej z awokado do picia

Tłoczony na zimno jest najlepszą propozycją dla osób, które chcą zadbać o sylwetkę i poprawić profil lipidowy. Nawet 1 łyżeczka oleju pozwala zapewnić nam ok. 50% zapotrzebowania na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (np. witaminę E).

Olej z awokado na twarz i pod oczy

Stosowanie oleju na twarz jest przyjemne, gdyż konsystencja wyrobu jest tłusta i treściwa, dzięki czemu bardzo dobrze rozprowadza się po skórze. Niekiedy można również stosować go do masażu, wtedy proces regeneracji skóry na pewno będzie spotęgowany.

Zdrowa skóra, włosy, paznokcie - czy olejek awokado rozwiąże problemy popękanej skóry i łamliwych włosów?

Jak wcześniej wspomniano, olej z awokado posiada cały szereg właściwości leczniczych. Warto pamiętać, że naturalne kosmetyki i składniki diety stanowią najbardziej rozsądne działanie prewencyjne względem zdrowia. Stosowanie oleju z awokado do picia czy na skórę na pewno przyniesie pozytywny efekt.

Należy jednak pamiętać o wyrobach dobrych jakościowo. Kupując awokado, nie możemy oczekiwać, że będzie ono gotowe do spożycia. Każdy owoc musi dojrzeć, co można określić po jego kolorze i miękkości. Konsekwencja i wiedza to klucz do efektywnej kuracji, której doskonałym narzędziem może być owoc awokado.

Zobacz film: Tabbouleh z pęczakiem, miętą i awokado.

Zobacz film: Tabbouleh z pęczakiem, miętą i awokado. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości