Oleg Sencow o 5 latach w łagrze: "Nawet w więzieniu nie byłem zniewolony"

Przed 2014 r. życie reżysera, Olega Sencowa skupiało się na kinie i festiwalach. Wszystko zmieniło się po aneksji Krymu przez Rosję. Oleg Sencow jako proukraiński mieszkaniec Krymu został aresztowany i skazany na 20 lat łagrów, a we wrześniu 2019 r. zwolniony w ramach wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją. Z reżyserem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.

Oleg Sencow to reżyser filmowy, prozaik, pisarz i aktywista społeczny. Ukraiński twórca filmowy zadebiutował w 2012 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem "Gaamer".

>>> Zobacz także:

Sencow był aktywnym uczestnikiem euromajdanu - ruchu społecznego w Kijowie, protestującego przeciwko ówczesnemu prezydentowi Ukrainy, Wiktorowi Janukowyczowi.

Aresztowanie i głodówka

W maju 2014 r. został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji w jego domu w Symferopolu na Krymie. Tak reżyser wspomina ten moment:

Zatrzymali mnie na progu mojego domu. Wtedy zrozumiałem, że mnie śledzili. Z początku nie wiedziałem, kim są ci ludzie, ponieważ nikt się z nich nie przedstawił, a na sobie mieli zwykłe, cywilne ubrania. Zabrali mnie do jakiegoś pomieszczenia. Zaczęli bić i przesłuchiwać. Przez cały czas miałem worek na głowie, dusili mnie.

FSB chciało wymusić na nim przyznanie się do planowania działań terrorystycznych na półwyspie i podpalenia prorosyjskich instytucji. Sencow od początku nie przyznawał się do winy i twierdził, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny.

O jego uwolnienie apelowało wielu rosyjskich i europejskich twórców filmowych, w tym Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Daniel Olbrychski, Jerzy Stuhr, Aleksandr Zwiagincew, Aleksandr Sokurow i Pedro Almodovar. Za ukraińskim reżyserem wstawiali się też światowi politycy i organizacje broniące praw człowieka.

W sierpniu 2015 roku Oleg Sencow został skazany na 20 lat łagru. W kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym miał spędzić 20 lat. Opinia publiczna, jak i sam reżyser uważali, że wyrok został wydany na podstawie sfingowanych dowodów.

W maju 2018 roku rozpoczął trwający 145 dni strajk głodowy, żądając zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji.

7 września 2019 roku, po pięciu latach od aresztowania został ułaskawiony i wrócił na Ukrainę wraz z 34 innymi więźniami.

Złoty Anioł

Podczas 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu Oleg Sencow odebrał Złotego Anioła. Reżyser otrzymał ją za niepokorność twórczą.

Nagroda Neptuna

W piątek, podczas uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Oleg Sencow, z rąk prezydenta miasta Aleksandry Dulkiewicz, odebrał nagrodę Neptun 2019.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości