Polowanie na okonia - łowienie, przynęta

Okoń w ręce wędkarza
Fot. Steven Xiong / EyeEm/Getty Images
Okoń jako ryba drapieżna wymaga specjalnych umiejętności wędkarza. Złowienie go jednak nie należy do szczególnie trudnych czynności. Warto zapoznać się z kilkoma informacjami na temat sposobów jego połowu.

C: Okoń należy do ryb drapieżnych z rodziny okoniowatych. Łowienie tej ryby jest jednym z ulubionych zajęć wędkarzy. Często trudno go schwytać, ponieważ chowa się blisko dna. Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak złowić okonia?

Okoń - występowanie, wygląd i zwyczaje

Okonie występują przede wszystkim w Europie i w Azji. Zaaklimatyzowały się również na terenie Irlandii i Australii. Najczęściej spotkać go można w wodach poniżej 1000 m n.p.m ., zarówno w stojących jak i w płynących oraz w ujściach rzek. Okonie żyją w sposób charakterystyczny dla ryb drapieżnych. Młode osobniki zbierają się w ławicach, starsze żyją raczej samotnie, ewentualnie w niewielkich grupach.

Wymiar okonia to nawet 60 cm długości przy łącznej masie 4,8 kilograma . Rekord Polski jednak to jedynie 2,69 kilograma. Barwy okonia rozciągają się od koloru ciemnoszarego po oliwkowozielony. Boki okonia są zawsze nieco jaśniejsze od grzbietu, który pokryty jest również ciemniejszymi pręgami. Ubarwienie i jego intensywność zależne są od miejsca przebywania. Okonie żyjące w płytszych zbiornikach mają bardziej jaskrawe kolory.

Okonie są jednymi z tych ryb, które zapadają w tak zwany „stan głębokiego snu” . Każdej nocy tak głęboko śpią, że nie jest w stanie ich rozbudzić ani światło ani inny drapieżnik. Na czas snu okoń zwija płetwę grzbietową i kładzie się na dnie zbiornika, opierając się o niego płetwą brzuszną i ogonową.

Co jedzą okonie? Jak się rozmnażają?

Co jedzą okonie ? Ryba okoń jest drapieżnikiem, co oznacza, że odżywia się głównie innymi rybami. W jej menu pojawiają się jednak również raki , a najmłodsze osobniki spożywają przede wszystkim plankton i ikrę. Okoń żeruje głównie o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy rybki zbierają się w ławice przy brzegach zbiorników wodnych. Cechą charakterystyczną okoni jest kanibalizm, który stanowi naturalny sposób na kontrolowanie liczebności gatunku.

Dojrzałość płciową okoń osiąga około 2 roku życia. Tarło okonia trwa od marca do czerwca i odbywa się na płyciznach. Ikra, tworząc długie warkocze, przykleja się do kamieni i roślin. Składana jest zazwyczaj w płytkich i mocno zarośniętych miejscach.

Okoń - okres i wymiar ochronny, dobowy limit połowów i znaczenie gospodarcze

Mimo iż większość ryb w Polsce będących pod ochroną posiada jednocześnie wyznaczony okres ochronny, w przypadku okoni taka decyzja nie zapadła. Można więc łowić je przez cały rok, nie przejmując się również ograniczeniami co do limitu dziennego połowu . Jedynym ograniczeniem jest wymiar ochronny , który wynosi do 15 cm.

Okoń jest dość popularny wśród wędkarzy. Jego mięso jest smaczne, chociaż smak zależy również od pory roku oraz zbiornika, w jakim okoń żyje. Jego mięso jest jednak rzadko wykorzystywane w przemyśle.

Jak złowić okonia?

Jak złowić okonia ? Okoń jako ryba drapieżna łatwo daje się łowić na metody, które pobudzają jego instynkt łowiecki. W związku z tym polecamy przede wszystkim spinning . Przed podjęciem decyzji o łowieniu tą metodą i po skompletowaniu sprzętu warto zapoznać się gruntownie z terenem, na którym zamierzamy zarzucać przynętę, zbadać dno, aby odpowiednio wymierzyć długość rzutu i zanurzenia przynęty, ponieważ okonie w ciągu dnia poruszają się przede wszystkim przy dnie. Jeśli zaś chodzi o samą metodę, jest to naprzemienne zarzucanie przynęty ze ściąganiem żyłki za pomocą kołowrotka, mające symulować uciekającą rybkę, która będzie dla okonia łakomym kąskiem. W związku z tym warto uzbroić się w woblery w kształcie małych rybek albo też w blaszki, które odbijając światło również będąc symulować małą rybkę.

Jeśli zaś zdecydujemy się na łowienie przy dnie , warto zrobić to wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, zgodnie z porą żerowania okonia przy brzegu. Wtedy polecamy użyć zanęty naturalnej, nawet przez kilka poprzedzających łowienie dni, aby przyzwyczaić rybę do stałego miejsca żeru i ułatwić sobie później łowienie. Następnie zaś używamy żywej przynęty do złowienia okonia. Pozostaje pytanie, na co złowić okonia ? Mogą to być robaki lub małe rybki.

Podczas wyboru przynęty należy też uwzględnić przejrzystość zbiornika wodnego, na który się zdecydowaliśmy. W przypadku zbiorników mulistych lepszym wyborem będzie przynęta na okonia naturalna, ponieważ okoń będzie mógł znaleźć ją za pomocą węchu. Jeżeli zaś mamy do czynienia ze zbiornikiem z przejrzystą wodą, równie dobrze możemy wybrać przynętę sztuczną, ponieważ okonie najczęściej do polowania używają zmysłu wzroku.

Łowienie okoni polecamy przede wszystkim jesienią , kiedy przez zmiany temperatury migrują na coraz większe głębokości. Są wtedy najczęściej głodne i znacznie bardziej agresywne, co spowodowane jest dużym zagęszczeniem i małą ilością pokarmu, więc dużo łatwiej będzie je podejść zanętą oraz złowić na każdy rodzaj przynęty.

Zobacz film: Między nami wędkarzami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości