Oko w oko z drapieżnikiem. Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Oko w oko z drapieżnikiem
Coraz bardziej popularna staje się turystyka górska, podczas której korzystamy z bocznych tras, by być jak najbliżej dzikiej natury. Niestety w tym przypadku bardzo prawdopodobne jest to, że oprócz bogatej roślinności, na swojej drodze spotkamy także dzikie zwierzęta, na przykład niebezpiecznego niedźwiedzia. Co robić, gdy staniemy oko w oko z potężnym drapieżnikiem? O tym opowiedziała nam lek. wet. Maria Geremek z fundacji Make a Change.

Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia?

W jednym z najpopularniejszych rumuńskich ośrodków narciarskich Predeal w pobliżu Braszowa doszło do niebezpiecznej sytuacji. Narciarza zjeżdżającego ze stoku zaczął gonić niedźwiedź. Na szczęście turysta zdołał uciec, rzucając drapieżnikowi swój plecak. Ta sytuacja pokazuje jednak, jakie zagrożenia mogą czyhać na nas na stokach i w górskich lasach, szczególnie tych dzikich. Co zrobić, gdy na naszej drodze stanie drapieżnik?

- Pierwszą zasadą jest zachować spokój i nie uciekać. Ucieczka budzi w drapieżnikach instynkt łowcy i te zaczną nas wtedy gonić. Należy więc stać spokojnie i w momencie, gdy zwierzak nie jest nami zainteresowany, możemy się dopiero powoli wycofywać – powiedziała lek. wet. Maria Geremek.

Co w przypadku, gdy wielkie zwierzę zaczyna nas gonić? Zdaniem specjalistki z niedźwiedziem nie mamy szans. Drapieżnik jest znacznie szybszy i zwinniejszy od człowieka. Jedyny sposób, by odwrócić uwagę zwierzaka, jest rzucenie mu plecaka lub torby, którą mamy przy sobie.

Dlaczego niedźwiedzie można spotkać także zimą?

Dzikie zwierzęta coraz częściej wychodzą do ludzi. Zdaniem lek. wet. Maria Geremek wynika to między innymi z tego, że w pobliżu ich siedlisk powstają tereny często odwiedzane przez rzesze turystów. Niestety o oswojeniu się groźnych zwierząt z ludźmi nie ma mowy. Co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo? Niedźwiedzie to zwierzęta migrujące, zatem spacerując po trasach, dobrze jest wydawać dźwięki, rozmawiać czy śpiewać. Dzięki temu drapieżniki usłyszą nas z daleka i znajdą czas, by zejść z naszej drogi. Ponadto absolutnie nie powinno się karmić dzikich zwierząt.

Kiedy najczęściej możemy natknąć się na niedźwiedzia? Zazwyczaj do spotkań z drapieżnikiem dochodzi w sezonie letnim, gdy ciekawskie zwierzęta podchodzą coraz bliżej człowieka. W sezonie zimowym zwierzęta zapadają w sen, jednak istnieje kilka powodów, dla których mogą wstać i wyruszyć w trasę.

- Zazwyczaj do takich sytuacji dochodzi, kiedy niedźwiedzie źle przygotują się na zimę i budzą się z głodu, albo gdy ludzie obudzą takiego niedźwiedzia. Pamiętajmy, że niedźwiedzie nie hibernują, tylko zapadają w sen. Spowalnia się ich metabolizm, ale w każdej chwili można je obudzić - wyjaśniła specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Bezdomne psiaki na mszy w kościele: "Zwierzęta to także Boże stworzenia"

Pies zaczął kuleć, gdy jego właściciel złamał nogę. W jaki sposób zwierzęta okazują empatię?

Do Białowieży zawitała wilczyca: "Przestała się bać człowieka". Jak się bronić przed dzikimi zwierzętami?

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości