Okłady z kapusty – na co i jak stosować?

kapusta w koszyku
Główki kapusty
Źródło: Fot. Diana Miller / Getty Images
Okłady z kapusty to naturalny lek, który nasze babcie stosowały regularnie. Polska medycyna naturalna, jak i tradycyjna kuchnia, wierzyły bowiem, że w kapuście kryje się cała moc witamin, składników odżywczych i przeciwzapalnych.

Okłady z kapusty to tylko jedna z możliwości leczniczego i zdrowotnego wykorzystania kapusty. To do niedawna niedoceniane i eliminowane z naszej kuchni warzywo powraca w wielkim stylu. Na Instagramie króluje moda na jedzenie kiszonej kapusty , picie z niej soku to jeden z bardziej popularnych detoksów. I nic dziwnego, kapusta kiszona i sok zrobiony z niej wzmacniają odporność, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, działają leczniczo na wątrobę, śledzionę, przeciwdziałają miażdżycy. Dodatkowo mają znaczenie w profilaktyce antyrakowej, a jednocześnie wspomagają odchudzanie. Są źródłem naturalnych antyoksydantów – zawierają karotenoidy i polifenole. Przy takiej ilości zalet zwykła biała kapusta może wydawać się miernym odpowiednikiem tej kiszonej. Nic bardziej mylnego.

Okłady z kapusty – na co stosować?

Okłady z kapusty na pierś i bolące brodawki to chyba najbardziej popularne, choć niejedyne zastosowanie kapusty jako środka uśmierzającego ból. Stosowane są one głównie przy karmieniu piersią i problemach z laktacją. Okłady z kapusty na guzy piersi także są polecane przez onkologów jako naturalny środek łagodzący dolegliwości związane z chorobą. Okłady z kapusty na kolano z kolei łagodzą bóle i obrzęki. Kapusta była wykorzystywana w ten sposób już w medycynie ludowej i to jej zastosowanie przetrwało do naszych czasów. I dobrze, że tak się stało. Inne popularne okłady z kapusty to:

· okłady z kapusty na żylaki,

· okłady z kapusty na zatoki,

· okłady z kapusty na gardło,

· okłady z kapusty na stawy.

Okłady z kapusty na pierś

Czy okłady z kapusty pomagają? Każda karmiąca matka, która próbowała tego sposobu, z pewnością odpowie na to pytanie twierdząco. Okłady z kapusty na pierś karmienie czynią nie tylko mniej bolesnym , ale również je ułatwiają. Dlatego też stosuje się je przy zastojach pokarmu. Pomagają również okłady z kapusty na bolące brodawki , obrzęki piersi i inne stany zapalne, niekoniecznie już związane z ciążą czy karmieniem piersią.

Okłady z kapusty na pierś – jak zrobić?

Okłady z kapusty są bardzo skuteczne, jednak z zależności od potrzeb i miejsca przykładania należy je odpowiednio zrobić. Nie każdy jednak wie, jak robić okłady z kapusty w przypadku karmienia piersią. Pod żadnym pozorem nie wolno ich z pewnością rozgrzewać. Powinny być schłodzone w lodówce i lekko zmiażdżone, tak aby puściły soki. Tak przygotowany okład nakładamy na piersi już po karmieniu, nie przed nim. Ważne jest, aby wiedzieć, jak robić okłady z kapusty na pierś, ponieważ na przykład rozgrzanie liści i przyłożenie ich do biustu po karmieniu może tylko zwiększyć nasz ból, a na pewno nie przyniesie nam ulgi.

Okłady z kapusty na kolano

Okłady z kapusty najczęściej stosuje się w przypadku bólu kolana. Wynika to przede wszystkim z tego, że kapusta jest jednym z nielicznych źródeł witaminy U , a dodatkowo zawiera dużo składników przeciwzapalnych (antocyjany, L–glutaminę) oraz przeciwobrzękowych. Popularne są okłady z kapusty na “wodę w kolanie” . Kolejne wskazanie to bóle reumatyczne. Podobnie jak w przypadku piersi stosujemy schłodzone okłady z kapusty na stawy kolanowe . Kompresy z kapusty łagodzą wszelkiego rodzaju obrzęki. Okłady z kapusty na kostkę, która właśnie została zwichnięta lub naciągnięta, to bardzo dobry pomysł. Okłady z kapusty na stawy możemy wymienić na kąpiel w kapuście , a dokładnie w wywarze z dwóch jej główek.

Okłady z kapusty na żylaki

Okłady z kapusty na zapalenie żył pomagają głównie dzięki zawartym w warzywie flawonoidom oraz witaminom K i C . Ta pierwsza zapobiega krwotokom, druga – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Okłady z kapusty pomagają również na żylakowe owrzodzenie goleni. W przypadku żylaków należy jednak pamiętać o tym, że okłady staramy się robić na tyle duże, aby wychodziły one poza powierzchnię rany.

Okłady z kapusty na opuchliznę i stany zapalne

Właściwości okładów z kapusty obejmują również łagodzenie wszelkiego rodzaju stanów zapalnych oraz opuchlizny. Stosować je więc można przy różnego rodzaju infekcjach i stanach chorobowych. Okłady z kapusty na gardło pomagają w problemach z przełykaniem, dlatego często stosuje się je przy anginie, zapaleniu oskrzeli i innych chorobach górnych dróg oddechowych. Okłady z kapusty na zatoki działają w podobny sposób, minimalizując panujący tam stan zapalny. Z kolei okłady z kapusty na guzy pomagają nie tylko łagodzić stany zapalne, ale i zmniejszać wiążący się z tym ból. Liście z kapusty dodatkowo wspomagają organizm w oczyszczaniu się z toksyn.

Jak robić okłady z kapusty?

Okłady z kapusty są skuteczne, jeśli właściwie je stosujemy. Warto więc pamiętać, że liście, które stanowią podstawę kompresu, powinny być przede wszystkim lekko stłuczone. Okłady z kapusty na obrzęki schładzamy w lodówce. Tak przygotowane stosujemy na kolana, piersi i stłuczenia. Okłady na żylaki najlepiej nakładać na noc i zabandażować, z kolei te na żylakowe owrzodzenie goleni powinno się nakładać na noc lub na 4 godziny w ciągu dnia. W przypadku zapalenia oskrzeli okłady powinno się zostawić na klatce piersiowej na całą noc.

Zobacz także:

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Jak zbić gorączkę bez leków?

Zobacz film: Naturalnie! - algi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Diana Miller / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości