Ogród japoński ‒ harmonijna aranżacja w zgodzie z naturą

Ogród w stylu japońskim
Fot.Julie Porter / EyeEm/Getty Images
Podczas podróży do kraju kwitnącej wiśni nie można ominąć atrakcji, jaką jest prawdziwy ogród japoński. Ten cud architektury krajobrazu najczęściej aranżowany jest wokół świątyń i zabytków, ale także w parkach i w otoczeniu domów mieszkalnych. Tradycyjny ogrod japonski to miejsce wyróżniające się wyjątkową atmosferą, zupełnie różne od aranżacji w stylu francuskim czy angielskim.

Również w Polsce istnieją miejsca, w których wiernie odwzorowano klasyczne założenia ogrodu japońskiego, tworząc wyjątkową przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi i doznaniom estetycznym. Każdy element jest przemyślany, a niezwykła harmonia natury i działalności człowieka sprawia, że ogród w stylu japońskim jest jednym z najpiękniejszych terenów zielonych, jakie można sobie wyobrazić.

Japoński ogród – minimalistyczna oaza spokoju

Zaprojektowane według tradycyjnych zasad ogrody japońskie mają za zadanie swobodnie nawiązywać do przyrody – w taki sposób, by jej nie zdominować ani nie zniszczyć. Cechy, które najlepiej opisują ten rodzaj aranżacji to: minimalizm, elegancja, harmonia i asymetria. Ogrody w stylu japońskim tworzone są z wykorzystaniem pewnych powtarzalnych elementów – kamieni, żwiru i piasku, roślinności (głównie zielonej) oraz wody, która ma za zadanie wnosić do otoczenia pierwiastek życia. W większych stawach często pływają piękne karpie koi. Dodatkowo stosuje się kamienne latarnie. Japoński ogród to także miejsce sprzyjające wypoczynkowi, dlatego nie może zabraknąć w nim ławeczek czy altanek. Ścieżki układa się zazwyczaj z płaskich kamieni, które sprawiają wrażenie swobodnie rozrzuconych. Dwa najpopularniejsze japońskie ogrody do tsukiyama (znajdziemy w nim kamienie symbolizujące góry) i karesansui (suchy ogród z głazami symbolizującymi wyspy oraz żwirem symbolizującym wodę).

Ogród japoński – rośliny

Wśród roślinności stosowanej w aranżacjach dominują te zielone, jednak stosuje się także pojedyncze rośliny kwitnące. Jakie rośliny do ogrodu japońskiego będą najodpowiedniejsze? Najpopularniejsze drzewa japońskie do ogrodu to klon palmowy i japoński, ozdobne wiśnie, miłorząb chiński, a także egzotyczne odmiany sosny – drobnokwiatowa, japońska i czarna. Urocze drzewko japońskie do ogrodu to także magnolia, która wyróżnia się dużymi kwiatami występującymi w odcieniach bieli i różu. Oprócz niej można zdecydować się również na inne rośliny kwitnące, które urozmaicą jednolicie zieloną aranżację. Najlepiej sprawdzą się peonie, kwitnąca wiśnia oraz krzewy do ogrodu japońskiego – azalia japońska, jaśminowiec i glicynia.

Kamienie i ozdoby do ogrodu japońskiego

Podążające za tradycją aranżacje nie obejdą się bez odpowiednio rozmieszczonych głazów. Kamienie w ogrodzie japońskim pełnią rolę symboliczną – oznaczają wieczność i niezmienność. Należy układać je w takiej pozycji, jaką przyjmowały w naturze. W ogrodach tsukiyama kamienie to góry, a w realizacjach zwanych karesansui wyobrażają one wyspy. Płaskie egzemplarze można układać w formie ścieżek – powinny zostać rozmieszczone swobodnie.

Elegancki ogród w dalekowschodnim stylu można ozdobić kamiennymi latarniami, pagodami czy żeliwnymi dzwonkami, łagodnie odzywającymi się na wietrze. Producenci akcesoriów ogrodniczych i importerzy oferują gotowe domki japońskie do ogrodu. Takie dekoracje świetnie nadają się jako wzbogacenie minimalistycznej scenerii. Zapewne nie znajdziemy wielu produktów wykutych w kamieniu, jednak domek japoński do ogrodu wykonany z betonu (często wzbogaconego białym barwnikiem) może prezentować się równie estetycznie.

Zobacz film: Jak zbudować ogród japoński. Źródło: Dzień Dobry TVN

Miniogród japoński

Jeśli marzy ci się ogród w stylu japońskim, ale nie posiadasz ogromnego terenu, który możesz swobodnie aranżować, nic straconego. W takim wypadku warto postawić na minimalizm i wykorzystać nawet kilka metrów kwadratowych – na przykład niewielki obszar przed domkiem szeregowym. Projektując małe ogrody japońskie , rośliny trzeba koniecznie dopasować do ich rozmiarów. Świetnie sprawdzą się miniaturowe drzewka, które regularnie przycinane sprawią, że mały ogród japoński będzie prezentować się się stylowo. Warto posadzić również rośliny kwitnące, np. azalie, które wprowadzą odrobinę koloru. Japońskie ogrody bonsai nie obejdą się bez dodatków – mogą to być kamienie, niewielka kamienna latarnia czy podłoże wysypane żwirem.

Zobacz także: Drzewko bonsai w domu - jak pielęgnować? Przycinanie i podlewanie drzewka

Jak zaprojektować ogród japoński?

Jeśli jesteś fanem kultury Dalekiego Wschodu, zapewne zastanawiasz się, jak założyć ogród japoński. Sprawa może być skomplikowana, biorąc pod uwagę liczbę zasad, których należałoby przy tym przestrzegać. Drogi są dwie. Można zdać się na własną intuicję i gust, aranżując nowoczesny ogród japoński luźno inspirowany tradycją. Nic się nie stanie, jeśli nie będzie on w stu procentach zgodny z klasycznymi założeniami – najważniejsze, by cieszył oko i sprzyjał wypoczynkowi. Osobom, które chcą postawić na tradycję, polecamy konsultacje z architektem krajobrazu, który specjalizuje się w tym rodzaju aranżacji. Osoba taka pomoże stworzyć prawdziwy ogród w stylu japońskim, dobierze rośliny i dodatki zgodnie z zasadami, a efekt na pewno będzie niesamowity.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości