Doskonały przepis na ogórki po żydowsku

Ogórki z cebulką na talerzu
Fot. Michelle Arnold / EyeEm / Getty Images
Jeżeli nie lubisz ogórków o bardzo intensywnym smaku, to ogórki po żydowsku będą idealne! Są delikatne, mało kwaśne, a raczej słodko–winne. Poza tym… naprawdę łatwo je zrobić!

Niektórym ogórki po żydowsku są doskonale znane – przez swój delikatny smak i chrupkość przez wielu cenione są znacznie bardziej niż klasyczne ogórki konserwowe. Poniżej przedstawiamy przepis klasyczny, który zawsze się sprawdza. Zapraszamy do lektury!

Przepis na ogórki po żydowsku

Przepis na ogórki po żydowsku nie jest trudny. Czas przygotowania ogórków to tylko godzina i zapewniamy, że warto ją poświęcić, aby móc delektować się wybornym smakiem!

Przepis na ok. 6–7 słoików

Czas przyrządzania ok. 1 godzina

Składniki:

· 4 kg ogórków,

· 1 duża cebula,

· 2 marchewki,

· 1 pęczek kopru,

· 1 pęczek selera,

· 1 pęczek pietruszki.

Składniki do zalewy:

· 5 szklanek wody,

· 1 szklanka octu,

· 1 szklanka cukru,

· 2 duże łyżki soli,

· 2 łyżeczki gorczycy,

· ziele angielskie - kilka sztuk,

· ziarna pieprzu – kilka sztuk,

· liście laurowe – kilka sztuk.

Przyrządzanie ogórków:

1. Przygotowujemy słoiki, myjemy je dokładnie i wyparzamy. Następnie osuszamy i pozostawiamy.

2. Ogórki dokładnie myjemy i obieramy.

3. Każdy ogórek kroimy wzdłuż tak, aby powstały 4 części – nie kroimy jednak do końca.

4. Do każdego słoika na dno wkładamy: koper, pietruszkę, liście selera, a następnie umieszczamy w słoiku ogórki.

5. Kroimy cebulę i marchewkę i dodajemy po 1 plasterku cebuli (jeżeli lubisz, możesz dodać jej więcej) oraz kilka talarków marchewki.

6. Przyrządzamy zalewę. Do garnka wlewamy wodę i dodajemy wszystkie składniki przygotowane do sporządzenia zalewy: ocet, cukier, sól, gorczycę, ziele angielskie, ziarna pieprzu, liście laurowe. Doprowadzamy do wrzenia.

7. Wszystkie słoiki zalewamy przyrządzoną zalewą.

8. Słoiki mocno zakręcamy.

9. Pasteryzujemy. Do dużego garnka wlewamy wodę i wkładamy słoiki. Pasteryzujemy ok. 10 minut od zagotowania wody.

10. Słoiki wyciągamy, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie chowamy w ciemnym miejscu.

Przyrządzanie ogórków po żydowsku – kilka cennych rad

· Jeżeli chcesz, aby ogórki były sprężyste, warto je przed przystąpieniem do pracy namoczyć w misce z wodą. Wystarczy godzina, a ogórki odżyją, zwłaszcza, jeżeli były kupione, a nie zerwane we własnym ogrodzie.

· Jeżeli ogórki będą pasteryzowane zbyt długo, bardzo szybko staną się miękkie. Wiele osób właśnie takie ogórki po żydowsku lubi. Inni wolą jednak, aby były chrupiące – wtedy pasteryzowanie nie powinno być dłuższe niż 10 min.

· Ogórki powinny postać w ciemnym miejscu – najlepsze w smaku będą nie wcześniej niż 2 tygodnie po zrobieniu.

· Skórka nadaje ogórkowi dodatkowej chrupkości – jeśli lubisz taki efekt – pozostaw ją.

Ogórki po żydowsku na wiele sposobów

Nie ma jednego przepisu na ogórki po żydowsku . I chociaż składniki zazwyczaj są te same (można dodać lub ująć jakieś składnik zgodnie ze swoimi upodobaniami), to zmienia się sama forma podstawowego składnika – ogórka. W niektórych wersjach ogórki po żydowsku są pokrojone na połówki, a następnie przecinane na 4 części (jednak nie do końca). Spotykane są również wersje, w których ogórki krojone są na plastry o grubości ok. 2 cm, a każdy z nich jest dodatkowo nacinany „na krzyż”. W jeszcze innym przepisie na ogórki po żydowsku, krojone są w podłużne plastry. Odmienne jest także zdanie co do obierania ogórków. Niektórzy twierdzą, że ogórków do sałatki nie trzeba obierać z zielonej skórki, a inni, że jest to konieczne. Naszym zdaniem obydwa sposoby są dobre, ale zachęcamy do eksperymentów i znalezienia najlepszej wersji ogórków po żydowsku!

Ogórki po żydowsku warto mieć w swojej spiżarce!

Własne przetwory i weki dają gwarancję, że to, co jemy, jest zdrowe. Ogórki po żydowsku są nieco inne w smaku niż klasyczne ogórki konserwowe. Ich delikatność na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie! Własnoręcznie przygotowane weki doceniamy zazwyczaj zimą, kiedy brakuje sezonowych warzyw do zrobienia szybkiej sałatki do obiadu. Ogórki po żydowsku nadają się do tego świetnie! Mogą stanowić również doskonałą przegryzkę – jeżeli wcześniej ich nigdy nie jadłeś, z całą pewnością ich smak Cię zaskoczy!

Zobacz film: Ogórek z miodem na chrupiącym chlebie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości