Przepis na ogórki po chińsku

Talerz z ogórkmi konserwowymi
IgorGolovnov / Getty Images
Źródło: RooM RF
Jeśli nie masz zielonego pojęcia, jak zabrać się za przygotowanie przetworów, ale wobec zbliżającej się zimy postanowiłeś spróbować, to zrobienie ogórków będzie na początek doskonałym rozwiązaniem. Wystarczy dobry, prosty przepis i do roboty!

Ogórek to, o dziwo, warzywo należące do rodziny dyniowatych. Pochodzi ze środkowej Azji i należą do niego co najmniej 53 gatunki. Nie jest to również z nazwy wyłącznie to warzywo, o którym myślimy, ponieważ ogórek zielony to tylko jeden z gatunków ogórka, do których należą między innymi rośliny, takie jak kiwano i melon. Zaskoczeni?

Ogórek zielony znany jest w Europie i Afryce od ponad 3 tysięcy lat, natomiast w Azji od tak zwanych niepamiętnych czasów. Dziko rośnie na stokach Himalajów, w Hindukuszu. Przypuszcza się, że ogórki pochodzą ze starożytnego Sistanu oraz z Sarmacji i Windji - Indii. W Indiach uprawa ogórka została wprowadzona jakieś 1500 lat p.n.e. przez aryjskich Braminów i to właśnie od nazwy aryjskiej wywodzi się nasza polska nazwa „ogórek”.

Ogórek chiński

Chińska odmiana ogórka to odmiana dość nietypowa i niewiele ma wspólnego z tradycyjnie robionymi w Polsce ogórkami po chińsku. Te swoją nazwę zawdzięczają czemuś innemu. Jeżeli jednak mamy możliwość zakupienia takich ogórków, warto ich spróbować. Nadają się również do przetworów.

Ogórki chińskie nazywają się tak ze względu na pochodzenie. Są o tyle niezwykłe, że w zależności od odmiany osiągają aż do 90 cm długości. Od naszych ogórków różnią się tym, że nigdy nie są gorzkie, mają delikatny miąższ, słodki smak i lekko wyczuwalny aromat arbuza. Chińskie ogórki charakteryzują się wysoką odpornością, nie potrzebują specjalnych warunków pogodowych ani glebowych. Mimo wszystko, aby utrzymać dobry plon, należy zadbać o ich odpowiednie nawożenie. Problem z wykonaniem przetworów z ogórka chińskiego polega na tym, że są one dobre tylko kilka dni po zbiorze. Później zaczynają szybko tracić wilgoć i nie nadają się już ani do gotowania, ani do smacznych przetworów.

Ogórek gruntowy najlepszy do przetworów

Mimo że ogórek chiński jest ciekawą alternatywą do wykorzystania w przetworach, to my jednak polecamy wykorzystywać przede wszystkim nasze polskie produkty. Ogórek gruntowy jest jednym z tych, które najlepiej sprawdzą się w przetworach na zimę. Charakteryzuje się lekko ziemistym smakiem przechodzącym w smak słodki, rzadko natrafić można na ogórki gruntowe o lekko gorzkim smaku. Nie ma to zresztą dużego znaczenia, ponieważ do większości przetworów z ogórków dodaje się zwykle pewną ilość cukru.

Ogórek gruntowy ma dosyć wysokie wymagania zarówno glebowe, jak i klimatyczne. Jeżeli masz jednak ochotę, spokojnie dasz radę wyhodować go na własnym parapecie, tworząc mini szklarnię. Pamiętaj jednak o odpowiedniej temperaturze i nawożeniu. Zrobienie przetworów z ogórków, które własnoręcznie się wyhodowało, może być cennym doświadczeniem.

Przepis na ogórki po chińsku z czosnkiem

Składniki (kilka słoików w zależności od rozmiarów):

· 2 kg ogórków zielonych,

· 1 główka czosnku chińskiego,

· 4 płaskie łyżki soli.

Zalewa:

· 1 łyżeczka chilli,

· 0,5 kg cukru,

· 8 łyżek oleju,

· 1,5 szklanki octu 10%.

Przepis na ogórki chińskie:

1. Pokrój ogórki wzdłuż na 4 części.

2. Dodaj pokrojony na plasterki czosnek, zasyp solą i odstaw na pół dnia. Po tym czasie odlej sok z ogórków.

3. Przygotuj zalewę. Po zagotowaniu zalej nią ogórki i odstaw na dobę pod przykryciem.

4. Na koniec przełóż ogórki do słoików. Nie pasteryzuj!

5. Ogórki podawaj po kilku tygodniach. Mimo braku pasteryzacji nie zepsują się i nabiorą ciekawego smaku i aromatu.

Przepis na ogórki po chińsku pasteryzowane

Składniki (10 niewielkich słoików):

· 2,5 kg ogórków,

· 1 główka czosnku,

· 4 łyżeczki soli,

· 1 łyżeczka chilli.

Zalewa:

· 1,5 szklanki octu 10%,

· 1 szklanka soku uzyskanego z ogórków,

· 8 łyżek oleju,

· 3 szklanki cukru,

· 3 łyżki miodu,

· kilka ziarenek ziela angielskiego,

· 1 liść laurowy.

Przepis na ogórki chińskie pasteryzowane:

1. Pokrój ogórki w podłużne paski. Zasyp je solą, wymieszaj i odstaw na noc, aby puściły sok.

2. Rano odcedź ogórki z soku. Do soku dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, chilli, wymieszaj i ponownie zalej ogórki. Odstaw na kilka godzin.

3. Po kilku godzinach przełóż ogórki do słoiczków, a sok dodaj później do zalewy przed gotowaniem.

4. Zrób zalewę, kompletując składniki według przepisu. Doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia.

5. Wlej do słoików z ogórkami gorącą jeszcze zalewę.

6. Pasteryzuj słoiki przez około 20 minut.

Smacznego!

Zobacz film: Zupa ogórkowa.

Zobacz film: Zupa ogórkowa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: RooM RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości