Odpicowane mieszkanie. Współczesny pałac z przymrużeniem oka

„Odpicowane mieszkanie – pałac z przymrużeniem oka”, reporterka: Katarzyna Jaroszyńska 
Klasyczny styl i dodatki, które przełamują konwencję. W kolejnym odcinku cyklu Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła mieszkanie Marcina Wronki, który inspiruje się stylem rococo. Zobaczcie piękne wnętrze, które zgłosił do nas przez fejsbukową grupę #OdpicowaneMieszkanie.

Mieszkanie Marcina znajduje się w wybudowanej w 1935 roku kamienicy. Lokal na warszawskiej Pradze ma 55m2 powierzchni. Z kamerą Dzień Dobry TVN zajrzeliśmy do salonu, kuchni i sypialni.

Wnętrze na bogato

Marcin swoje zamiłowanie do klasycznego stylu zawdzięcza szkolnej wycieczce do pałacu w Kozłówce.

Jak byłem na wycieczce w 6 czy 7 klasie szkoły podstawowej to zakochałem się w „ludwikach”. Ta miłość trwa do dziś. W tym stylu urządziłem zarówno dom poza Warszawą, w którym mieszkam na stałe, jak również to warszawskie mieszkanie. Dla mnie najważniejsza jest forma i przepych. W gruncie rzeczy najbardziej lubię rococo, tylko takie uwspółcześnione. Nie lubię kiczu

– wyznał Marcin.

Klasyka w nowym wydaniu

Salon Marcina wypełniony jest potężnymi meblami, które zostały uwspółcześnione i pomalowane. Renowacja nadała im lekkości i świeżości. Dużo dzieje się również na ścianach. Pomieszczenie wypełnione jest dodatkami, lustrami i wielkoformatowymi francuskimi grafikami.

W mieszkaniu znajdują się akcesoria, które przełamują konwencję oraz dodają wnętrzom uroku i wyważenia. Współczesne lustra nie kolidują z oryginalnymi, starymi meblami, ponieważ - zgodnie z klasycznymi założeniami symetrii - powieszono dwa identyczne.

Uważam, że w stylowym wnętrzu, zwłaszcza w stylu francuskim, lustra są podstawą. Po pierwsze optycznie powiększają wnętrze, a po drugie nadają klimat

– powiedział właściciel mieszkania.

Pokaż nam swoje odpicowane wnętrze i dołącz do naszej grupy na Facebooku #OdpicowaneMieszkanie.

Kuchnia i sypialnia

Mieszkanie było kiedyś duże, jednak po wojnie zostało podzielone na dwa mniejsze. W efekcie powstała malutka kuchnia, która dawniej była łazienką. Pomieszczenie wypełnione jest antykami, które nie były oryginalnie przeznaczone do pomieszczenia kuchennego. W tej niewielkiej przestrzeni znalazło się miejsce na kredens, który w rzeczywistości jest francuską bieliźniarką, szafkę nocną z marmurowym blatem oraz lustra i grafiki przedstawiające stare sztućce.

Znajdującą się w sypialni garderobę wykonano z karton gipsu, jednak przesuwane drzwi zastąpił front klasycznej, francuskiej szafy. Przeciwwagą dla pałacowych mebli są nawiązujące do starych chat ściany. Ich gładź zrobiono w technice starego tynku.

Południe Francji w każdym mieszkaniu

W Polsce przyjęło się, że wnętrza w stylu prowansalskim powinny być utrzymane w jasnych, monochromatycznych tonacjach – kremowych beżach, przetartych, złamanych błękitach i zieleniach.

Urządzając mieszkanie nie musimy przejmować się tym, czy wszystkie meble stanowią pasujący do siebie komplet. Wnętrza w stylu prowansalskim powinny przywodzić na myśl zbieraninę staroci. Z tego powodu meble, zwłaszcza ich drewniane elementy, są często stylizowane na bardziej wiekowe. Przetarcia, żłobienia czy drobne ornamenty mają oddawać urok znalezionych na pchlim targu antyków.

Styl prowansalski lubi naturalne materiały: drewno, kamień, metal, len i bawełnę. Wybierając dodatki warto sięgnąć po biało-kobaltową ceramikę i kwiaty w dużych ilościach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

"Odpicowane mieszkanie". Industrial miesza się z glamourem, czyli miks w stylu fusion

Styl PRL-u w nowoczesnym wnętrzu. Zobaczcie wyjątkowe mieszkanie

Stylistyczny misz-masz we wnętrzu. Nowe życie w starej kamienicy

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości