Styl Życia

Od ogrodnika do legendy rajdów. Maciej Wisławski nie postawił jeszcze kropki nad "i" 

"Od ogrodnika do legendy rajdów" 

Styl Życia

Od ogrodnika do legendy rajdów. Maciej Wisławski nie postawił jeszcze kropki nad "i" 

"Od ogrodnika do legendy rajdów" 

Macieja Wisławskiego nie trzeba przedstawić. Każdy miłośnik motoryzacji wie, że to jeden z najbardziej utytułowanych pilotów w Polsce. I kto by pomyślał, że swoją przygodę z rajdami, rozpoczął od... ogrodnictwa. 

Maciej Wisławski -  ogrodnik

Maciej Wisławski urodził się w 1944 roku w Skierniewicach. Swoją żonę Joannę Wisławską poznał już w liceum, a jako 17-latek podjął decyzję, że pójdzie na wydział ogrodnictwa na SGGW w Warszawie.

- Chciałem realizować swoje marzenia. Wybudowałem sobie jedną szklarnię, potem drugą, a potem jeszcze trzy. Różne uprawy miałem, ale generalnie – ogórki i pomidory – zdradził.

Do swojej Syreny Bosto wkładał uprawy popakowane w skrzynki, a niekiedy woził w aucie 1000-1500 ciętych róż. I kto by przypuszczał, że ogrodnictwo stanie się dla niego przepustką do świata motoryzacji...  Maciej Wisławski pomagał hodować pomidory pewnej zamożnej rodzinie, w której syn był kierowcą rajdowym. I to właśnie on namówił ogrodnika na start.

- Zaproponowali mi, żebym jako pilot pojechał Dużym Fiatem. Nie sprawiało mi to żadnych przykrości ani trudności, mimo że sport lekki nie był - wspominał.

Maciej Wisławski - legenda polskiej motoryzacji

Kariera Macieja Wisławskiego szybko zaczęła prężnie się rozwijać. Wygrywał mistrzostwa Polski, a w 1997 roku zdobył tytuł rajdowego mistrza Europy. Na swoim koncie ma współpracę z najlepszymi polskimi kierowcami. Natomiast największe triumfy osiągał z Krzysztofem HołowczycemA jak kierowca rajdowy wspomina pierwsze spotkanie z ogrodnikiem?

- Myślałem, że to jakiś świr. Co to w ogóle za gość jest? Jak on dyktuje? To jakaś deklamacja? On wręcz śpiewał. Potem przyzwyczaiłem się do tego dźwięku, wręcz go pożądałem - wspominał Krzysztof Hołowczyc.

Maciej Wisławski 19 stycznia świętował 77. urodziny. Wciąż wsiada do samochodu rajdowego i nie zamierza rezygnować z pasji. Wraz z kamerą towarzyszyliśmy pilotowi podczas testów w Nowym Dworze Mazowieckim. Obecnie ze swoim kierowcą  Łukaszem Byśkiniewiczem przygotowują się do kolejnego rajdu.

- Każdy rajd zaczynamy od tego, że najpierw kierowca dyktuje pilotowi obraz trasy. On to zapisuje i później role się odwracają. Pilot musi mieć bardzo podzielną uwagę. Musi wyczuwać potrzebę kierowcy, żeby w odpowiednim tempie rozwijać te klateczki trasy – oświadczył Maciej Wisławski.

A co na temat pilota sądzi Kajetan Kajetanowicz? Jak Joanna Wisławska wspomina wypadek męża? Co zawiera walizka pilota? Odpowiedzi na te pytania poznacie w materiale wideo. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Kajetan Kajetanowicz o partnerce i dzieciach. "Kocham życie, to rodzinne sprawia mi wiele przyjemności"

„Oświęcim – Praga” – film entuzjastów historii o ulubionym aucie gwiazd z lat 30. Reżyser: „To był wyjątkowy samochód”

Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów miało się bezpowrotnie zamknąć. "Groziła za to kara śmierci"

Reporter: Szymon Brózda
Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0