Od lat nie było tak wysokiego ciśnienia. Jak wpływa ono na nasze zdrowie?

Aż 1048 hektopaskali wskazywały wczoraj barometry w niektórych częściach naszego kraju. To niewiele mniej niż w 1977 roku, kiedy padł polski rekord (1054 hPa). "Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat" - podkreślił w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Skąd się bierze? Jak wpływa na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to synoptyka i lekarza.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne to efekt wyższej temperatury powietrza i jego gęstości. Jest typowe dla zimy, choć - jak zaznaczył Mateusz Barczyk, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - zazwyczaj barometry nie pokazują u nas aż tak wysokiego ciśnienia, jak ostatnio.

Zobacz także: Wysokie ciśnienie rozkurczowe – jak rozpoznać i jak je obniżyć?

Na ogół zimą mamy do czynienia z wyżami rosyjskimi, którym towarzyszy siarczysty mróz i duże zanieczyszczenie powietrza. Natomiast wyż z poniedziałku nadciągnął do nas z ciepłym powietrzem znad Atlantyku i jest to pewna wyjątkowość

- przyznał gość Dzień Dobry TVN.

Wysokie ciśnienie a samopoczucie

Zdaniem immunologa Pawła Grzesiowskiego, na temat wpływu ciśnienia atmosferycznego na ludzki organizm, powstało wiele mitów.

Nie można powiedzieć, że wysokie ciśnienie szkodzi, bo powoduje większą liczbę zawałów, czy wylewów. Tylko osoby, które mają nadciśnienie tętnicze mogą z powodu wysokich ciśnień atmosferycznych odczuwać większe problemy związane z tą chorobą.

- stwierdził lekarz.

Nasz gość dodał przy tym, że wysokie ciśnienie może mieć dla nas krótkotrwałe skutki ze względu na zwiększenie wagowej zawartości tlenu w powietrzu. Z jednej strony prowadzi to do pobudzenia, a z drugiej - do wystąpienia problemów ze snem i koncentracją.

Według doktora Grzesiowskiego, gorsze dla zdrowia są nagłe spadki ciśnienia atmosferycznego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości