1 stycznia wszedł w życie podatek cukrowy. Jakie produkty podrożały?

Gorzki smak podatku cukrowego
Podatek cukrowy zaczął obowiązywać w Polsce od nowego roku. Wielu konsumentów mogło już zauważyć jego pierwsze skutki podczas zakupów. Ceny niektórych napojów błyskawicznie bowiem poszły w górę. W jakim celu wprowadzono ten podatek? Za które produkty zapłacimy więcej? Wyjaśniała to w naszym programie ekonomistka Katarzyna Iwanoska.

Podatek cukrowy a napoje

Gdy w pierwszych dniach stycznia Polacy wybrali się do sklepów po ulubiony słodki napój, to niejedna osoba złapała się za głowę. Ceny niektórych napojów poszły bowiem w górę o 40 proc. By w tej gorzkiej rzeczywistości poprawić sobie humor, internauci zaczęli masowo udostępniać memy. Najpopularniejsze pokazaliśmy naszym widzom.

Dzień Dobry TVN

Niektórym jednak nie jest do śmiechu, więc do rzeczy. Które dokładnie produkty zostały objęte podatkiem cukrowym?

- Opłata cukrowa dotyczy napojów, które w swoim składzie mają cukier lub jego pochodne, np. syrop glukozowo–fruktozowy oraz taurynę lub kofeinę – wyjaśniła Katarzyna Iwanoska.

Powyższe substancje słodzące są przede wszystkim w napojach gazowanych i niegazowanych typu: nektary czy wody smakowe. Co ciekawe podatkiem tym nie zostały objęte napoje, w których naturalnie występują te substancje, czyli np. kofeina zawarta w naparze kawy oraz wyroby medyczne, suplementy diety, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, wyroby akcyzowe, czyli napoje alkoholowe.

Podatek cukrowy a inne produkty

Dlaczego podatkiem zostały objęte napoje, a nie np. ketchup, w którym również jest cukier?

- Ponieważ napoje na potęgę dosładzamy i spożywamy ich dużo, a nie mają żadnych wartości odżywczych. Nie jesteśmy pierwszym krajem, który to wprowadził. Na tę chwilę wiemy z doświadczeń innych państw, że faktycznie to spożycie napojów słodzących spada – tłumaczyła ekonomistka.

Dlaczego został wprowadzony podatek?

Według resortu zdrowia najważniejszym celem wprowadzenia nowych opłat "jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych, poprawa jakości diety przez ograniczenie w niej środków spożywczych niezalecanych do nadmiernego spożycia, a także wspieranie, mającej pozytywny wpływ na zdrowie, aktywności fizycznej dzieci i młodzieży".

– Faktem jest, że społeczeństwa tzw. krajów wysokorozwiniętych tyją na potęgę. Z tego powodu wynikają różne problemy zdrowotne. W Stanach Zjednoczonych mamy pierwsze pokolenie, które nie przeżyje swoich rodziców, co jest mocno niepokojące. Wczoraj u was pani dietetyczka mówiła, że ponad 60 proc. Polaków ma problem z nadwagą, otyłością, która dotyka również co trzecie dziecko. Pokazuje to, że nasz styl żywienia nie jest odpowiedni – podkreśliła.

Zobacz też: Rozmowę z dietetyczką: Ranking diet 2021. Najgorsze: Dukana i Keto. Która najlepsza i najzdrowsza?

Wiele osób zastanawia się, na co zostaną przeznaczone pieniądze z podatku cukrowego. Ekonomistka wyjaśniła więc, że przede wszystkim ma je otrzymać NFZ na programy walki z otyłością i pomoc cukrzykom.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

9-letni Hubert schudł 40 kilogramów. "Było mi ciężko i nie mogłem funkcjonować"

Dieta ketogeniczna – cudowna kuracja czy niebezpieczna metoda odchudzania? Dietetyk: „Ta dieta wywraca do góry nogami naszą piramidę żywienia”

Czym są węglowodany złożone? Jakie produkty są ich źródłem?

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości