Gorące tematy

Cztery miasta odzyskały prawa miejskie, które odebrał im car

Gorące tematy

Cztery miasta odzyskały prawa miejskie, które odebrał im car

1 stycznia 2020 Piątek w województwie łódzkim, wraz z trzema innymi miejscowościami, uzyskał prawa miejskie. Za taką zmianą opowiedziała się większość mieszkańców całej gminy. "Cieszymy się, że odzyskaliśmy prawa miejskie, które zabrał nam car. Z tego powodu jesteśmy bardzo, bardzo dumni".

Piątek, to jedno z czterech nowych miast w Polsce od 2020 roku. W tym samym gronie znalazły się jeszcze: Lututów w województwie łódzkim, Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim i Klimontów w województwie świętokrzyskim. Ale to Piątek jest w centrum uwagi - dosłownie i w przenośni, bowiem na jego terenie wyznaczony jest Geometryczny Środek Polski.

Mówimy, że tu bije serce Polski

- powiedział burmistrz Miasta i Gminy Piątek, Krzysztof Lisiecki.

Jak się żyje w Piątku?

W tej kwestii zdania są podzielone. Jedni uważają, że w Piątku żyje się świetnie, bo jest praca i ludzie są grzeczni, a inni - że w mieście brakuje rozrywki.

Wyjątkowe rzeźby

Może rzeczywiście działalności kulturalnej jest nie za wiele, ale istnieje za to jedna wyjątkowa. Stara się o to lokalny rzeźbiarz, 81-letni Andrzej Dębowski, który jest w branży od 70 lat. Mężczyzna tworzy z drewna ptaki. Dlaczego akurat one są przedmiotem jego sztuki?

Jak się przychodziło ze szkoły, to ojciec kazał bydło wygnać. I jak się za bydłem chodziło, to się obcowało z ptakami, które pokochałem

- wyjaśnił.

Mocne strony pozostałych nowych miast

Za przyznaniem statusu miasta pozostałym miejscowościom przemawiały m.in.: zabytkowy zespół kościelno-klasztorny, który co roku do gminy sprowadza 10 tys. pielgrzymów i turystów (Czerwińsk nad Wisłą), zrewitalizowany rynek, od którego rozchodzą się ulicę o zwartej zabudowie (Lututów). Rynek jest także mocną stroną Klimontowa. Tamtejszy w ostatnim czasie został gruntownie przebudowany – odtworzono brukową nawierzchnie i odbudowano kamienice.

Warto przy okazji dodać, że wszystkie cztery nowe miasta, historycznie miały już taki status. Niestety utraciły go w XIX wieku na skutek represji carskich związanych z powstaniem styczniowym.

Życzymy mieszkańcom nowych miast, aby od teraz ich małe ojczyzny jeszcze bardziej się rozwijały. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
59
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0