Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć?

Kobieta w ciąży pije wodę
Dougal Waters / Getty Images
Źródło: Digital Vision
Obrzęki w ciąży dotyczą głównie stóp, dłoni i kostek. Niejedna ciężarna twierdzi, że to właśnie obrzęki nóg w ciąży sprawiają, że czuje się bardziej zmęczona i potrzebuje wówczas więcej odpoczynku. Warto pamiętać, że jest to całkiem normalna przypadłość ciążowa.

Obrzęki w ciąży to typowy objaw końca drugiego i całego trzeciego trymestru ciąży. Obrzęki nóg w ciąży sprawiają, że kobieta ma wrażenie, że są one zrobione z ołowiu i każdy większy wysiłek jest dla niej dużym wyzwaniem. Obrzęk w ciąży może dotyczyć dłoni, stóp, kostek czy nóg i zazwyczaj występuje wieczorem, gdy organizm przyszłej matki jest zmęczony po całym dniu. Obrzęki w ciąży rano są znacznie mniejsze lub zupełnie ustępują, co związane jest z nocną regeneracją i pozycją leżącą.

Jakie są przyczyny obrzęków w ciąży?

Obrzęki w czasie ciąży są sprytnym wynalazkiem matki natury. Organizm w ten sposób zabezpiecza się przed nagłą utratą ważnych składników odżywczych, znajdujących się m.in. we krwi podczas porodu. Jak wiadomo, obrzęk to nic innego jak nagromadzony zapas wody w tkankach ciała ciężarnej, który w razie zagrożenia ma za zadanie jak najszybciej uzupełnić utracone płyny. Naturalną konsekwencją jest to, że obrzęki w ciąży zwiększają wagę kobiety. Inna przyczyna obrzęków nóg np. w 9 miesiącu ciąży związana jest ze zwiększoną ilością krwi w ciele ciężarnej. Powiększająca się w ciąży macica wywiera nacisk na żyły biodrowe, przez co krew zatrzymuje się w dolnych kończynach, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe. Należy zaznaczyć, że nie u każdej kobiety obrzęki kostek w ciąży czy innych dystalnych części ciała będą widoczne. Czasami nadmiar wody rozkłada się równomiernie w tkance podskórnej. Mowa wówczas o obrzękach ukrytych, które - mimo że ich nie widać, mogą wyposażyć przyszłą mamę w kilka kilogramów więcej. Aby je rozpoznać, można ucisnąć na chwilę kość piszczelową w mniej więcej połowie podudzia. Jeśli po kilku sekundach pozostanie tam niewielkie wgłębienie, to znak, że obrzęki dobrze się ukryły.

Co na obrzęki w ciąży?

Na typowe, ciążowe obrzęki nóg istnieje kilka dobrych i sprawdzonych rad, których stosowanie pozwoli znacznie złagodzić objawy tego nieprzyjemnego zjawiska. Przede wszystkim obrzęki nóg w ciąży będą mniej widoczne, gdy ciężarna odpoczywać będzie w pozycji leżącej z nogami uniesionymi do góry. Jeśli taka pozycja nie jest wygodna, można pod stopy podłożyć zrolowany koc albo poduszkę. Odradza się, aby kobiety w stanie błogosławionym wykonywały ciężkie, fizyczne prace (które mogą dodatkowo przeciążać ich kręgosłup) oraz zbyt długo przebywały na słońcu i w upale. Wysoka temperatura sprzyja powstawaniu obrzęków. Jeśli ciąża przypada na wiosnę i lato, lepiej zrezygnować z uciskających podkolanówek lub dłuższych skarpet, a wyposażyć się w rajstopy dla kobiet w ciąży. Podobna zasada dotyczy butów. Najlepiej wybierać te z naturalnych tworzyw, na płaskim obcasie, z szerokimi noskami, które nie uciskają palców u stóp, oraz z grubą i elastyczną podeszwą.

Poza ubiorem istotnym elementem, który może wpływać na powstawanie obrzęków kończyn w ciąży, jest dieta. W codziennej diecie nie może być zbyt dużo soli (która dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie). Zaleca się picie dużej ilości wody, która filtruje nerki i pomaga pozbyć się z ciała nagromadzonych toksyn. Jeśli pozwala na to zdrowie kobiety w ciąży, lekarze polecają również codzienne spacery, masaże stóp i nóg za pomocą specjalnych wałków do ćwiczeń oraz kąpiele w olejkach eterycznych (najlepiej sprawdzają się te z drzewa herbacianego, lawendowe, rozmarynowe lub napary z rumianku). Ważne, aby woda, w której moczy się nogi, była chłodna. W drogeriach dostępne są również spreje i maści chłodzące stopy, najczęściej z ekstraktem z mięty.

Obrzęki w ciąży mogą być niebezpieczne, gdy poza nimi u kobiety zwiększa się ciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg) lub gdy nie ustępują po nocnym wypoczynku. Dodatkowo, kiedy puchną również uda, podbrzusze, a nawet twarz, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Może być to jeden z objawów zatrucia ciążowego, który nazywa się również EPH-gestozą (lub nadciśnieniem indukowanym ciążą). Aby je potwierdzić, lekarz kieruje ciężarną na badania wykrywające białko w moczu (białkomocz). Prawdopodobieństwo tej choroby wzrasta, gdy kobieta ma jednocześnie cukrzycę, choroby nerek, toczeń rumieniowaty, obniżoną odporność organizmu lub wrodzone tendencje do nadciśnienia tętniczego.

Zobacz film: Słodki ciężar. 26-27 tydzień ciąży.

Zobacz film: Słodki ciężar. 26-27 tydzień ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości