Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia? Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania

Kobieta patrzy na test ciążowy
Fot. GettyImages / Nils Hendrik Mueller
Wiele kobiet zaczyna domyślać się, że jest w ciąży, kiedy spóźnia im się miesiączka. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się jednak dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze pierwsze objawy zapłodnienia.

Każdy organizm działa inaczej, więc u każdej kobiety symptomy mogą być inne. Rozpoznanie pierwszych objawów ciąży, szczególnie krótko po zapłodnieniu, nie jest proste. Często brane są za przemęczenie lub przeziębienie. Czasem objawy zapłodnienia mogą przypominać dolegliwości, jakie kobieta odczuwa przed miesiączką.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Aby żeńska komórka jajowa połączyła się z plemnikiem, a następnie zagnieździła się w macicy, musi zostać spełnione kilka warunków. Dopiero gdy wszystkie okoliczności będą sprzyjające dla powstania nowego życia, dojdzie do zapłodnienia kobiety.

Jak dochodzi do zapłodnienia ? Dojrzała komórka jajowa musi połączyć się z plemnikiem. Aby tak się stało, do stosunku musi dojść w czasie owulacji lub krótko przed nią. Plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety dość długo. Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia ? Wszystko zależy od kondycji męskiego nasienia. Niektóre plemniki mogą żyć w żeńskim układzie płciowym dłużej niż 3-4 dni. Sama komórka jajowa żyje krócej, bo tylko dobę. Jeśli w takim czasie po zbliżeniu dojdzie do owulacji, komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Następnie zaczyna się proces dzielenia komórek, w wyniku czego powstaje zygota. Jeśli ta zagnieździ się w macicy, zaczyna się produkcja hormonów, które przygotowują ciało kobiety na rozpoczynającą się właśnie ciążę. U regularnie miesiączkującej kobiety owulacja występuje w połowie cyklu.

Objawy zapłodnienia - pierwsze sygnały

W momencie, kiedy zygota zagnieżdża się w macicy, w organizmie kobiety zachodzą intensywne przemiany. To właśnie po nich możemy rozpoznać objawy po zapłodnieniu . Od czasu, kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem do zagnieżdżenia w macicy może minąć nawet tydzień. U niektórych kobiet na początku ciąży pojawia się przemęczenie, senność. Mogą wystąpić mdłości, zwłaszcza poranne, jednak nie jest to reguła. Czasem pierwszym objawem ciąży po zapłodnieniu może być zmiana preferencji żywieniowych. Coś, co do tej pory kobieta jadła ze smakiem, powoduje mdłości. Niektóre panie zauważają wyostrzenie węchu, przez co zapachy, na które dotąd nie zwracały uwagi, mogą drażnić.

Najczęściej występującym sygnałem, który może sugerować, że doszło do zapłodnienia kobiety , jest tkliwość piersi. Stają się obrzęknięte i wrażliwe na dotyk. Niekiedy dochodzi do bólów w podbrzuszu lub jajników. Wiele kobiet odczuwa takie dolegliwości przed miesiączką, dlatego często są one ignorowane.

Najbardziej oczywistym objawem zapłodnienia jest brak miesiączki. Jeśli menstruacja nie wystąpiła w oczekiwanym momencie, warto sięgnąć po test ciążowy. Należy jednak pamiętać, że w pierwszych kilku dniach po zapłodnieniu, test może jeszcze nie wykryć ciąży. Najpewniejszą metodą będzie wykonanie badania krwi. Poziom hormonów, jaki się w niej znajduje, pozwoli na ustalenie, czy doszło do zapłodnienia.

Częste wizyty w toalecie? To może być objaw ciąży

Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, ciało kobiety zaczyna przygotowywać się do wydania na świat nowego życia. Przede wszystkim zmienia się więc macica. W pierwszych dniach ciąży staje się ona rozpulchniona i powiększona. To z kolei może powodować uciskanie pęcherza. Kobieta będzie więc odczuwała potrzebę częstych wizyt w toalecie. Zazwyczaj konieczność częstego oddawania moczu towarzyszy kobietom przez całą ciąży.

Zobacz także: Ćwiczenia dla kobiet chcących zajść w ciążę

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości