Dziecko

Obiady w szkole. Jak wyglądają przerwy obiadowe w polskich szkołach?

Dziecko

Obiady w szkole. Jak wyglądają przerwy obiadowe w polskich szkołach?

Ciepły, konkretny posiłek w trakcie dnia jest bardzo istotny dla metabolizmu. Dotyczy to w szczególności dzieci. Ile powinna trwać przerwa obiadowa w szkole? Czy pauza, która trwa 15 minut jest wystarczająca na to, żeby dzieci były w stanie w spokoju zjeść posiłek? O tym jak ważna dla uczniów jest przerwa obiadowa rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Moniką Just, pedagogiem dziecięcym i Jakubem Mauriczem, dietetykiem.

Ile powinna trwać przerwa obiadowa

Czy długość przerwy obiadowej jest ustalona odgórnie, czy pozostaje w gestii dyrektora konkretnej placówki? Ile powinna trwać taka przerwa?

Zobacz też: Pomysły na drugie śniadanie. Przepisy na pastę z ciecierzycy, owocowe szaszłyki, kanapkowe ślimaki >>>

dr Monika Just:

Nie ma tu reguły. Nie ma jasno i czytelnie określonych zasad jaki to ma być czas. Trzeba zwrócić uwagę na wiek dzieci, to ile czasu potrzebują na przetrawienie i zaangażowania się w późniejszy proces edukacyjny.

Przerwa 10-minutowa to szybka przekąska

Zobacz też: Zdrowy lunch do pracy. Pomysły i przepisy na lunch do pracy na zimno >>> 

Jakub Mauricz:

W czasie 10 minutowej przerwy, gdy dziecko musi się jeszcze spakować i przejść na drugi koniec szkoły, pozwala raczej na mały szybki posiłek - kulki mocy, jabłko, które mogą dostarczyć niezbędnej energii i wspomóc procesy edukacyjne. Przy przerwie obiadowej trzeba wziąć pod uwagę czas nie krótszy niż 15 minut na spożycie posiłku.

Jak rozwiązano to w innych krajach?

dr Monika Just:

Dłuższa przerwa jest np. we Francji, we Włoszech Hiszpanii... tam czas przeznaczony na konsumpcję posiłku połączony jest ze zmianą przestrzeni, świeżym powietrzem, aktywnością ruchową i psychoruchową. Mózg dziecka pracuje wówczas zupełnie inaczej. Jestem zwolenniczką dłuższej przerwy. Czasu na regenerację, Mózg lubi przerwy, nie uczy się na pstryknięcie palcem, uczy się etapami i nie można ich pomijać.

Odpoczynek po jedzeniu?

Jakub Mauricz:

Zobacz też: Marchewka po koreańsku – jak ją przygotować i z czym podawać? >>> 

Tak, ale nie zawsze na leżąco. Coraz częstszą przyczyną wizyt ambulatoryjnych jest refluks. Kiedy ten żołądek nie pracuje odpowiednio, zwieracz przełykowy nie trzyma, dzieci po położeniu się po posiłku miałyby zgagę. Natomiast dobry jest ogólnie pojęty odpoczynek, gdzie dzieci mogą sobie usiąść na murku, na krzesłach, na ławce.
Co sądzisz o tym artykule?
87
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
25.09.2019
Aga
Mówicie o jedzeniu w szkole, dziś (25 września) była u Was dr Ania i mówiła o żywieniu dzieci, od jakiegoś czasu kręcicie się wokół tematu i za każdym razem kończy się konkluzją "dobrze by było jakby w szkołach edukowało się dzieci". Otóż edukuje się, niestety nie systemowo, ale jednak! Szkoła na Widelcu Fundacja Grzegorza Łapanowskiego była w ubiegłym roku obecna w 1500 szkół w całej Polsce, ponad 200tys dzieci uczyło się jak jeść i żyć zdrowo. Pokażcie ich, pokażcie, że sa tez lidzie, którzy robią dobro :)