Dietetyczny obiad na parze – jak wybrać składniki i przygotować danie?

Marchewka, brokuł i kalafior w parowarze
Fot. jsteck / Getty Images
Sposobów na zdrowie jest wiele, ale czasem są one pozbawione smaku. Warto spróbować gotowania na parze, które pozbawi nasz posiłek toksycznych związków (jak przy smażeniu), a jednocześnie pozostawi niemal nienaruszone witaminy i wartości odżywcze posiłku.

Szykowanie obiadów na parze stało się modne dopiero kilkanaście lat temu, mimo że znane jest już od wieków w kuchniach takich jak chińska czy indyjska . Poza niewątpliwymi walorami smakowymi jest to również wybór bardzo zdrowy i korzystny dla naszego organizmu. W czasach, kiedy ze względu na ubogą w minerały glebę otrzymujemy obrobione z wartości odżywczych produkty, warto wziąć pod uwagę, że gotowanie na parze ogranicza kolejne pozbywanie się witamin z jedzenia.

Jedzenie gotowane w wodzie wypuszcza wiele wartościowych mikro- i makroelementów do wody. Kiedy natomiast gotujemy na parze, „uciekają” one częściowo z jedzenia tylko pod wpływem ciepła, natomiast znacząca część pozostaje w jedzeniu. Jak się do tego zabrać? Oto wskazówki!

Zobacz film: Halibut na parze. Źródło Dzień Dobry TVN

Gotowanie na parze – jak wybrać sprzęt?

Aby gotować na parze, możemy wybierać wśród kilku rodzajów sprzętu. Najpopularniejszymi obecnie są parowary, jednak nie stanowią one jedynej opcji.

Poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji od najbardziej do najmniej kosztownych.

Garnek do gotowania na parze – może być wykonany ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki. Na pewno na smak potraw najmniej wpływać będą sprzęty wykonane ze szkła. Poleca się je również zwykle jako nietoksyczne. Przypominają budową garnek złożony z kilku warstw, jednak pomiędzy poszczególnymi poziomami znajdują się sita, na których układa się produkty. Garnki są dosyć przystępne cenowo, jednak ich wadą jest konieczność kontrolowania podczas gotowania. Nie posiadają bowiem funkcji dodatkowych, charakterystycznych dla parowarów elektrycznych.

Parowar – elektryczny garnek do gotowania na parze, który będzie doskonałą opcją dla osób ceniących sobie wolny czas. Zazwyczaj ma kilka funkcji, które pozwalają dopasować czas gotowania do konkretnej potrawy. Wystarczy trochę miejsca na szafce i dostęp do gniazdka elektrycznego. Parowar to wybór wygodny i rozsądny.

Naczynie do mikrofalówki – specjalnie przystosowane do gotowania na parze w mikrofalówce. Takie naczynie może być już trudniej dostępne, ale na pewno dasz radę znaleźć w internecie lokalizację w swoim mieście, w której dostaniesz to cudeńko. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie chcą mnożyć w domu kolejnych sprzętów, a mają mikrofalówkę. Świetny wybór dla gotujących tylko dla siebie.

Parownik – bambusowe naczynie do gotowania na parze. Opcja dla fanów eko i designu. Parownik to wynalazek typowo azjatycki i w dalszym ciągu na tych terenach bardzo popularny. Potrawom nadaje niepowtarzalny aromat bambusa. Nadaje się doskonale do gotowania ryżu i warzyw.

Przygotowanie obiadu na parze

Do przygotowania pysznego i dietetycznego obiadu na parze polecamy rzeczy jak najprostsze w przygotowaniu. Naszą podstawą będzie pierś z kurczaka, możesz jednak równie dobrze przygotować filet z dowolnej ryby, zastępując podane niżej w przepisie majeranek i czosnek cytryną. Dodatkiem mogą być ziemniaki lub bataty, jeśli chcemy uzyskać produkt o niższym indeksie glikemicznym, oraz warzywa zielone. Należy zadbać o dobrą mieszankę przypraw i oliwę do posmarowania produktów.

Przepis na dietetyczny obiad na parze (dla jednej osoby)

Składniki:

· pierś z kurczaka,

· dwa duże bataty,

· kilka różyczek kalafiora, brokuła,

· fasolka szparagowa,

· sól, pieprz, czosnek, majeranek, przyprawa do ziemniaków.

Przygotowanie:

1. Lekko rozbij pierś z kurczaka, natrzyj solą, pieprzem, czosnkiem oraz majerankiem. Odłóż na chwilę na bok i przygotuj pozostałe składniki.

2. Obierz fasolkę, podziel brokuły i kalafiora na małe różyczki. Wszystkie warzywa posyp solą. Jeśli chcesz, skrop je lekko oliwą. Jeśli jednak nie chcesz nadawać im tego gorzkawego smaku, zostaw je tylko lekko posolone.

3. Obierz bataty. Najlepiej zrobić to obieraczką, żeby nie pozbawiać warzywa najlepszych witamin, które zawsze zbierają się w największej ilości przy skórce. Możesz również pominąć ten krok, wyparzyć bataty we wrzątku lub po prostu umyć pod bieżącą wodą. Bataty pokrojone na kawałki możesz natrzeć oliwą i przyprawą do ziemniaków albo zostawić saute .

4. Przygotowane warzywa i mięso ułóż na oddzielnych poziomach parowaru (lub innego sprzętu, który posiadasz) i ustaw program mniej więcej na 40-60 minut.

Tak przygotowany obiad na parze możesz zabrać ze sobą do pracy. Nie polecamy jednak ponownego odgrzewania. Obiady na parze najlepiej smakują spożywane od razu po zrobieniu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości