Obfite miesiączki – czy to normalne?

Zbyt obfite miesiączki to zmora ok. 9 – 14% kobiet. Długie i zbyt obfite krwawienia w czasie owulacji są przyczyną złego samopoczucia, gorszej wydajności i złych wyników w pracy, stresów i osłabienia relacji społecznych. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza – zbyt obfity okres może być oznaką ą poważnych chorób ginekologicznych. W Dzień Dobry TVN, o problemie i jego możliwych przyczynach, rozmawialiśmy z dr Anettą Karwacką - ginekologiem.

Zobacz też: Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?

Cykl menstruacyjny u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej. Na długość i obfitość miesiączki ma wpływ wiele różnych czynników. Dużą rolę odgrywają w tej kwestii geny – często zdarza się, że córka miesiączkuje podobnie, jak jej matka. Istotną rolę w przebiegu cyklu menstruacyjnego odgrywa także środowisko, budowa ciała, przebyta ciąża, przewlekłe choroby i przyjmowane leki. Zarówno obfite, jak i skąpe miesiączki mogą być podyktowane czynnikami fizjologicznymi, na które nie mamy żadnego wpływu – taka już nasza natura. Długie i bardzo obfite miesiączki , którym towarzyszą niepokojące dolegliwości, są sygnałem, że cykl menstruacyjny został zaburzony.

Zobacz też: Czym jest niepłodność wtórna? >>>

Po czym poznać, że okres jest zbyt obfity?

Trudo dokładnie stwierdzić, jak dużo krwi traci organizm kobety wraz z każdą miesiączką. Istnieją jednak symptomy, dzięki którym lekarz już po pierwszej wizycie jest w stanie stwierdzić, czy cykl menstruacyjny przebiega prawidłowo. O zbyt obfitych miesiączkach świadczy chociażby duża ilość skrzepów we krwi, konieczność bardzo częstej wymiany podpasek, silne zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy i omdlenia.

Zobacz też: Skuteczne i bezpieczne sposoby antykoncepcji >>>

Zbyt obfity okres – przyczyny

Zbyt obfite miesiączki są często objawem chorób układu rodnego. Najczęstsze schorzenia, którym towarzyszą krwotoczne miesiączki, to:

  • czynnościowe krwawienie z macicy,
    • polipy macicy,
      • mięśniaki macicy,
        • torbiele jajników,
          • zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy,
            • dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi (choroba von Willebranda),
              • zaburzenia czynności nerek,
                • schorzenia wątroby,
                  • endometrioza,
                    • zespół zapalenia miednicy mniejszej (zapalenie przydatków).

                      Obfite miesiączki i skrzepy po 40. mogą być oznaką zbliżającego się klimakterium. Choć obfite miesiączki przed menopauzą są naturalnym objawem, zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem. Zbyt obfite krwawienia są częstym skutkiem ubocznym działania niektórych środków antykoncepcyjnych – szczególnie wkładek domacicznych nie zawierających hormonów (spirali). Jeżeli podczas ich stosowania regularnie pojawiają się zbyt obfite miesiączki , należy wspólnie z lekarzem wybrać inną metodę antykoncepcji.

                      Zbyt obfity okres nierzadko dotyczy też kobiet po porodzie. Pierwsza miesiączka po urodzeniu dziecka może trwać znacznie dłużej niż zwykle i bywa bardzo obfita. Cykl po porodzie zwykle z czasem stabilizuje się samoistnie.

                      Do czego prowadzą bardzo obfite miesiączki?

                      Zbyt obfita miesiączka ze skrzepami może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Najczęstszym następstwem krwotocznych menstruacji jest anemia . Objawy niedokrwistości to m.in., niezdrowy, blady kolor skóry, osłabienie i zmęczenie. Zbyt obfitym miesiączkom towarzyszą też bolesne skurcze. Czasem są one na tyle uciążliwe, że konieczne jest zastosowanie kuracji mającej na celu złagodzenie przykrych objawów. Zbyt obfity okres utrudnia kobietom normalne funkcjonowanie – zmniejsza ich wydajność umysłową, niejednokrotnie zmusza do nieobecności w pracy, ogranicza kontakty towarzyskie, a przez nieustanny stres i niepewność powoduje też znacznie pogorszenie zdrowia psychicznego.

                      Jak zmniejszyć obfitość okresu?

                      Leczenie zależy od przyczyny. W leczeniu zbyt obfitych miesiączek stosuje się najczęściej terapię hormonalną. Dużą skutecznością cieszą się też niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz preparaty hamujące krwotoki (np. kwas traneksamowy). W razie braku poprawy u kobiet przed menopauzą lekarz może zalecić diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy. W niektórych chorobach leczeniem z wyboru jest usunicie narządu rodnego.

                      Zbyt obfite miesiączki pomogą złagodzić zioła - to dobre domowe sposoby na bardzo obfite miesiączki. Rośliny o wyjątkowych właściwościach zmniejszających krwotoki to np. krwawnik pospolity, gryka zwyczajna, i ziele tasznika. Między miesiączkami warto pić napary z rumianku, arniki, bylicy pospolitej albo kozłka lekarskiego. Zioła te istotnie wpływają na funkcjonowanie układu rozrodczego. Lepiej jednak nie stosować ich w czasie menstruacji, bo mogą jeszcze nasilić zbyt obfite krwawienia.

                      Bibliografia:

                      1) https://www.nhs.uk/conditions/heavy-periods/

                      2) https://www.medicalnewstoday.com/articles/295202.php

                      3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC286237/

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości