Materiał promocyjny

O czym pamiętać jadąc samochodem na zagraniczne wakacje?

Samochód góry
Fot. Getty Images/AngiePhotos
Wyjazd na zagraniczne wakacje samochodem to już w dzisiejszych czasach norma. Obecność Polski w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen, zniesienie kontroli granicznych i możliwość swobodnego podróżowania samochodem po Europie znacznie ułatwiają zwiedzanie „na własną rękę”. Pamiętać jednak musimy o tym, aby odpowiednio przygotować się na taką podróż. Bo udane i spokojne wakacje to nie tylko depilacja okolic bikini i radosne nakrycie głowy. Udane wakacje to przede wszystkim bezpieczeństwo w trakcie podróży. Sprawdź, o czym należy pamiętać jadąc samochodem na zagraniczne wakacje?

Polskie obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, od 1 maja 2004 roku, obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium całej Unii Europejskiej, Norwegii, Chorwacji, Islandii oraz Szwajcarii. Ubezpieczenie dla podróżujących samochodem jest ważne również na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, Gibraltar czy Wyspach Owczych.

Samochodem na wakacje: przede wszystkim bezpieczeństwo

Zanim wyruszymy w kierunku upragnionych piaszczystych plaż i beztrosko, błękitnego nieba musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Dalekie, wakacyjne trasy mogą okazać się wyzwaniem nie tylko dla naszych hamulców, zawieszenia, opon lecz nawet dla naszych wycieraczek i płynu do spryskiwaczy. Pamiętajmy iż każda, nawet najdrobniejsza awaria może stworzyć realne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego oraz innych użytkowników dróg.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd: konieczność?

Jadąc samochodem na zagraniczne wakacje musimy pamiętać o posiadaniu aktualnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Podróżując do wielu państw nie potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia OC. Polskie ubezpieczenie OC obowiązuje w następujących państwach: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Są jednak kraje, które wymagają tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Zielona Karta potwierdza posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. O Zielonej Karcie musimy pamiętać wybierając się do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraelu, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy.

Dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży

Decydując się na wyjazd wakacyjny samochodem, należy mieć świadomość, iż ubezpieczenie naszego czterośladu nie powinno ograniczać się do posiadania aktualnego OC. Pamiętajmy, iż OC ochroni poszkodowanego, gdy to Ty wyrządzisz szkodę, jednak nie zabezpieczy już Twojego auta, gdy zostanie ono uszkodzone lub gdy się po prostu zepsuje. Dlatego też, decydując się na wyjazd poza granice naszego kraju, warto ubezpieczyć pojazd na okres podróży, wykupując krótkoterminowe ubezpieczenie Auto Assistance, które umożliwi uzyskanie pomocy w następujących przypadkach:

  • awarii lub wypadku samochodu,
    • przebicia opon,
      • braku paliwa,
        • kradzieży części pojazdu,
          • uszkodzenia samochodu w wyniku wandalizmu.

            Nie zapominajmy o tym, iż nawet najbardziej doświadczonym kierowcom może przydarzyć się wypadek, awaria czy zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie.

            Ubezpieczenie podróży i auto assistance: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

            Wykupując ubezpieczenie na wyjazd samochodem na zagraniczne wakacje, należy zwrócić uwagę, aby zawierało następujące udogodnienia:

            1. SAMOCHÓD ZASTĘPCZY. Jeżeli nasz samochód zostanie skradziony bądź unieruchomiony po wypadku, ważne, abyś otrzymał samochód zastępczy. W zależności od wybranego wariantu, różna jest również ilość dni, na jaką otrzymamy samochód zastępczy.

            2. NOCLEG I ZASTĘPCZY KIEROWCA. Jeśli po wypadku kontynuowanie podróży będzie niemożliwe, dobrze, abyś miał w ubezpieczeniu gwarancję noclegu oraz zapewniony transport dla kierowcy i pasażerów.

            3. POMOC INFORMACYJNA W TRASIE. Jako osoba ubezpieczona powinieneś mieć nielimitowany dostęp do:

            • infolinii medycznej (dowiesz się m.in. o adresach i godzinach otwarcia aptek, placówek medycznych i diagnostycznych),
              • informacji telefonicznej (zapytasz m.in. o możliwość wypożyczenia pojazdu, koszty paliwa i opłaty drogowe w danym kraju, procedury w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą),
                • informacji drogowej (informacje o korkach i propozycje optymalnej trasy przejazdu),
                  • przekazania informacji (jeżeli zdarzy się wypadek, ubezpieczyciel będzie mógł przekazać ważną informację wyznaczonej przez Ciebie osobie).

                    fot. LINK4

                    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                    Materiał promocyjny
                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości