O czym mówią nam sny? Specjalista: "Sny prognozują przyszłość"

Nie pamiętam, co mi się śniło
Zadaniem snów jest oczyszczenie naszego umysłu z niepotrzebnych wspomnień- takie wyniki przynoszą najnowsze badania naukowe. Jeśli po przebudzeniu nie pamiętamy tego, co nam się śniło, oznacza to, że nasz mózg pracuje prawidłowo. Co zrobić, gdy chcemy zapamiętać nasz sen? Odpowiedzi na to pytanie udzielił ekspert, dr Zenon Dudek.

Istota snów

Sny stanowią zbiór naszych prywatnych marzeń i wspomnień – zarówno zapisy tego, co doświadczyliśmy na jawie, jak i projekty fantazji. Zdarzenia i sceny aktywowane są zgodnie z kluczem emocjonalnym i skojarzeniowym.

Magazyny pamięci, zarówno z jawy, jak i ze snu, pracują całkowicie odrębnie od siebie. Według kodu emocjonalnego pamiętamy to, co jest emocjonalnie ważne. Świat snów jest światem równoległym. Nieświadomość robi nam psikusy. Archaiczny umysł tak, jak dziecko próbuje biegać za pierwszym wrażeniem i jest rozproszony. Mózg emocjonalny idzie śladem wrażeń pozytywnych lub negatywnych – wyjaśnił psychiatra, dr Zenon Dudek.

Zdaniem eksperta, odcięcie od emocjonalnej, wyobrażeniowej części naszego umysłu może być dobre, ponieważ czyni nas racjonalnymi i uporządkowanymi, a także daje poczucie kontroli nad sobą i otoczeniem. Negatywnym aspektem odizolowania jest odsunięcie od świata przygód, szaleństwa i kreatywności.

Zapamiętywanie snów

Logiczna rejestracja obrazów ze snów stanowi podstawę do ich zapamiętywania. Racjonalne myślenie jest niezbędne do uporządkowanie pofragmentowanych scen i obrazów zapisanych kodem obrazowo-symbolicznym.

Dorośli mają szczególnie dużą trudność z zapamiętywaniem snów, ponieważ w przeciwieństwie do dzieci, ich świat nie opiera się na swobodnej, twórczej wyobraźni. Odzyskując kontakt ze swoją pierwotną naturą i dziecięcym umysłem oraz trenując własną kreatywność, mogą wzbogacić swoje senne marzenia i uczynić je intensywniejszymi.

Jestem za tym, żeby iść tam, gdzie emocje nas przyciągają, ponieważ wrażeń i przeżyć negatywnych mamy zbyt wiele. Nawet jeżeli nie mamy ich osobiście, to telewizja nam je pokazuje - zauważył ekspert.

Sposoby na zapamiętywanie snów:

  • Nastawić się na zapamiętywanie – przed zaśnięciem powiedzieć sobie, o czym będziemy śnić.
    • Po przebudzeniu zapisać wszystko, co pamiętamy
      • Postarać się przywołać jak najwięcej szczegółów
        • Zobrazować sen rysunkiem.
          • Nadać mu tytuł.

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

            Zobacz też:

            Drzemki w pracy - jaki mają wpływ na efektywność pracownika?

            Drzemki dzieci w ciągu dnia. Jak długo powinny trwać?

            Jakie są zalety drzemki? Przypominamy z okazji Światowego Dnia Drzemki w Pracy

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości