O co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej, a jakich pytań lepiej unikać?

Kobieta przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z mężczyzną
ONOKY - Eric Audras / Getty Images
Źródło: Brand X
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można zrobić dobre lub złe wrażenie. Odpowiedzi na pytania muszą być przemyślane. O co mogą pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? O co nie powinni i jak zapytać o wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przygotuj się i zrób dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Proces rekrutacyjny jest źródłem wielu emocji. Jednak dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej dochodzi do rozstrzygnięcia tego, czy kandydat spełnia wymagania związane z określonym stanowiskiem. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej potencjalnego pracownika, a o co mogą pytać na rozmowie kwalifikacyjnej osoby starające się o zdobycie pracy? Podczas tego etapu rekrutacji jest czas na to, by obie strony poznały się nieco lepiej. CV nigdy nie będzie się równało rozmowie w cztery oczy - kandydat dowiaduje się o charakterze pracy i strukturze organizacyjnej, z kolei przedstawiciel firmy może zweryfikować, czy ubiegający o zatrudnienie spełnia wszystkie oczekiwania. O co może pytać każda ze stron na rozmowie kwalifikacyjnej , a czego należy unikać?

O co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej – pracodawca

Aby rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferze, rekruter powinien zmniejszyć stres u potencjalnego pracownika. Standardowe pytania pomagają się uspokoić kandydatowi, a rekruter uzyskuje informację, czy rozmówca przygotował się do spotkania. Dopiero później warto przejść do bardziej szczegółowych kwestii. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej na tym etapie? Na przykład o przyczyny aplikowania na dane stanowisko, o słabe i mocne strony pracownika albo o motywację do pracy. Kiedy prostsza część jest już zaliczona, należy zastanowić się, o co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej , żeby ocenić trafność wyboru tego kandydata. Można podpytać, co było lubiane w poprzedniej pracy, jakie relacje były z pracownikami w firmie, jakie obowiązki były lubiane lub nie. Daje to pogląd na temat pracy z grupą i podejścia kandydata do powierzonych zadań.

O co nie pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat może mieć przed sobą doświadczonego rekrutera, osobę z mniejszym doświadczeniem albo bezpośredniego przyszłego przełożonego. Od tego zależy przebieg spotkania, a wśród poruszanych kwestii są też te, które się pojawić nie powinny. O co nie pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jeśli firma chce pokazać się od jak najlepszej strony, nie może się pojawić prośba o opowiedzenie o sobie. Nie wnosi zbyt wiele, a jest stresująca i stanowi stratę czasu dla obu stron. O co jeszcze nie może pytać pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej? O to, jakim zwierzęciem chce być kandydat. Element zaskoczenia jest na rozmowie pożądany, ale pytania w tym stylu budzą raczej zażenowanie i stawiają firmę w złym świetle. Równie częste i błędne jest pytanie o to, gdzie kandydat widzi się za parę lat. Jest ono tak ogólne, że każda odpowiedź jest zgodna z prawdą. Lepiej to doprecyzować i zapytać np. jaki cel zawodowy chcesz osiągnąć?

O co pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czy można i o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcę? Rozmowa kwalifikacyjna jest tym momentem, kiedy nie tylko pracodawca może dowiedzieć się czegoś o przyszłym pracowniku, ale również kandydat o firmie. Jeżeli ułożymy zestaw pytań, które na koniec chcemy zadać, będziemy postrzegani jako osoba, której decyzja o współpracy z tą a nie inną firmą jest świadoma. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcę? Zasadne będzie zapytanie o to, czy stanowisko na które się aplikacje jest nowe czy ktoś się z niego zwolnił. Jeśli tak, to dlaczego? Dalej można dopytać o rozwój, możliwość awansu i ramowy plan dnia. Nie tylko pracodawca decyduje o tym, czy kandydat będzie pracować w jego firmie, ale również sam ubiegający się o posadę. Jeśli nie dowie się wszystkiego, może być później zawiedziony. Z tego względu na rozmowie kwalifikacyjnej nie może zabraknąć pytania o to, co wyróżnia organizację na tle innych i jakie są benefity dla pracowników.

Jak zapytać o wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zarobki to jedna z tych delikatnych kwestii, o które kandydaci boją się pytać. Jak zapytać o wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Najpierw trzeba się do tego pytania przygotować. Wystarczy przed rozmową przejrzeć strony branżowe i fora internetowe, by sobie uśrednić, ile zarabia się na danym stanowisku. Na tej podstawie będzie można zweryfikować, czy podana przez rekrutera stawka jest adekwatna do wykonywanych obowiązków. Wiedza ta jest też przydatna, kiedy to rekruter zapyta o spodziewane wynagrodzenie. Przyjęte jest, że to rekruter powinien zacząć ten temat, jednak jeśli się nie pojawia, wynagrodzenie to coś, o co można pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej . Trzeba to zrobić delikatnie, aby nie zostało to odebrane tak, że pieniądze stanowią główny motyw podjęcia tej pracy.

Zobacz film: Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Brand X

podziel się:

Pozostałe wiadomości