Dom

Nóż idealny - co i czym kroić? Czy istnieje nóż uniwersalny?

Dom

Nóż idealny - co i czym kroić? Czy istnieje nóż uniwersalny?

Wybór noży na rynku jest ogromny. O tym, czym najlepiej kroić w kuchni w studiu Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

Dziennikarka zachęca do tego, by do kupna noży podejść zdroworozsądkowo. Nie powinniśmy sugerować się ceną. Bywa, że noże kupione za kilka tysięcy złotych do niczego się nie nadają. Co więcej bywa, że wymagają specjalnej ostrzarki czy olejowania. Podobnie, jak noże kupione za bardzo małe pieniądze na bazarze czy targu.

>>> Zobacz też: Pani Gadżet poleca. Robot w dom, wszystkim lżej :)

Noże tylko ze stali

Największym błędem jest wybór noży wykonanych z blachy. Zdaniem Uli Chincz tego typu noże nie nadają się do niczego, ponieważ się gną i nie dają się zaostrzyć. Często też nie powinny mieć kontaktu z produktami spożywczymi.

Najlepszym rozwiązaniem są noże stalowe. Ula Chincz proponuje mieszankę molibdenowo-wandową. Jest to stop stali, który pozwala nam na skutecznie ostrzenie noża wielokrotnie.

Jednego uniwersalnego noża nie ma

Każdy powinien sam skompletować sobie swój zestaw noży. Gotowe zestawy nie są dobre, ponieważ niektóre z nich do niczego nam nie posłużą.

Podstawowym nożem w kuchni powinien być nóż do krojenia chleba. Charakterystyczne dla noża są ząbki. Tego typu nóż nie wymaga również ostrzenia.

Drugim ważnym nożem jest nóż szefa kuchni, który poradzi sobie ze wszystkimi warzywami, idealnie posieka nawet natkę pietruszki. Nóż szefa kuchni powinien być szeroki u podstawy. Ma on gładką powierzchnię, która w czasie siekania przylega do deski. W czasie wyboru noża ważne jest, by był on wykuty z jednego kawałka stali. Rękojeść powinna być tylko obudową całości.

W kuchni powinniśmy mieć również nóż, którego używamy wyłącznie do krojenia mięsa, do filetowania, a także małego nożyka, którym odkroimy np. skórkę od jabłka.

Jak dbać o noże?

Podstawową zasadą pielęgnacji noży jest nie wsadzanie ich do zmywarki. Noże należy myć delikatnym detergentem, po czym trzeba je koniecznie wytrzeć do sucha. Od czasu do czasu nóż należy zaostrzyć w ostrzałce.

Zobacz też: Wybieramy idealny blat kuchenny. Na co zwrócić uwagę?

>>>Meble kuchenne do dużych i małych wnętrz. Jak wybrać najlepsze meble do kuchni?<<<

Co sądzisz o tym artykule?
86
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0