Newsy

Nowy wirus w Chinach. Wykryto kolejne przypadki zarażenia 

epidemia

gettyimages.com/ SDI Productions

Newsy

Nowy wirus w Chinach. Wykryto kolejne przypadki zarażenia 

epidemia

gettyimages.com/ SDI Productions

Podobny do SARS zarazek zaczął się rozprzestrzeniać w prowincji Wuhan, ale przeniósł się już na inne regiony Chin, a pojedyncze przypadki zawleczono także do Japonii, Tajlandii i Korei Południowej - informują agencje. Liczba zakażonych nowym koronawirusem wzrosła do 200 osób. 

Kolejne przypadki zakażenia nowym koronawirusem 

Liczba osób zakażonych nowym koronawirusem, wywołującym chorobę płuc, zwiększyła się do 200. Potwierdzono trzy ofiary śmiertelne. Pierwsze zakażenia zarazkiem podobnym do SARS odnotowano w grudniu 2019 roku, w różnych częściach Chin, a pojedyncze przypadki także w innych krajach Azji – informują agencje. Nadal jednak nie ma pewności, czy może przenosić się między ludźmi. WHO nie wyklucza takiej możliwości w przypadku bliskiego kontaktu z chorym, natomiast nikt jeszcze tego oficjalnie nie potwierdził.

Wszystkich zakażeń może być znacznie więcej. London Imperial College’s MRC Centre for Global Infectious Disease sugeruje, że w samym Wuhan do 12 stycznia 2020 roku mogło wystąpić już 1723 zakażen nowym koronawirusem. Władze sanitarne Chin nie odnoszą się w żaden sposób do brytyjskiego raportu. Zapewniają natomiast, że wszystko jest pod kontrolą, a wzrost wykrytych przypadków wynika z lepszej diagnostyki.


Nowy koronawirus

Nowy koronawirus to zarazek podobny do SARS, czyli zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej. Zaczął rozprzestrzeniać się w prowincji Wuhan, w Chinach, ale przenosi się na inne regiony. Pojedyncze przypadki zauważono również w Japonii, Tajlandii i Korei Południowej. Objawy zakażenia nowym koronawirusem to między innymi gorączka, kaszel, spłycenie oddechu
i trudności w oddychaniu. Na razie nie ustalono skąd wirus zaczął się rozprzestrzeniać. Podejrzewa się, że jest to zakażenie odzwierzęce. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie wydała jeszcze oficjalnego zalecenia, żeby nie podróżować do Wuhan w Chinach. Służby sanitarne dostały instrukcje jak postępować w razie wykrycia zakażenia w jakimś kraju. W Singapurze i Hongkongu objęto monitoringiem pasażerów linii lotniczych podróżujących z Wuhan. Podobne działania w miniony weekend podjęły lotniska w San Francisco, Los Angeles i Nowym Jorku.

Koronawirus - co to jest

Koronawirusy odpowiedzialne są przeważnie za niegroźne zakażenia. Przypada na nie 10-20 procent wszystkich zakażeń. Spośród wielu odmian tylko sześć z nich potrafi atakować ludzi. Koronawirus wykryty w Wuhan może być siódmym takim podtypem.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Czy mróz zamraża zarazki


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
59
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0