Czaty

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 roku. Co się zmieni? 

Czaty

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 roku. Co się zmieni? 

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej już od przyszłego roku zmieni się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dokładnie od 30 czerwca 2022 roku naziemna telewizja w jakości HD stanie się standardem w Polsce. Do zmian warto się przygotować bowiem nie wszystkie telewizory będą w stanie odbierać sygnał. Na naszym czacie był ekspert rynku telewizyjnego Maciej Staszak, który wyjaśnił, co dokładnie się zmieni i co powinniśmy w związku z tym zrobić. 

Nowy standard nadawania Naziemnej Telewizji Cyforwej

Po zakończeniu czatu o zmianach, które czekają Naziemną Telewizję Cyfrową, z ekspertem rynku telewizyjnego – Maciejem Staszakiem rozmawiała Katarzyna Jaroszyńska. Czego możemy się spodziewać?

Pojawi się coś, co kolokwialnie nazywa się refarmingiem. Zjawisko to dotyczy naziemnej telewizji cyfrowej, czyli bardzo popularnego sposobu odbierania telewizji w Polsce. Bowiem 1/3 gospodarstw korzysta z naziemnej telewizji do tego, żeby odbierać telewizję w domu

- powiedział ekspert.

Maciej Staszak tłumaczy, że w praktyce oznacza to, że część kanałów radiowych, które dzisiaj wykorzystywane są do nadawania Naziemnej Telewizji Cyfrowej, zostanie przeznaczone do rozwoju technologii szerokopasmowego dostępu do Internetu 5G. Pojawi się nowy standard nadawania.

Co powinniśmy zrobić, żeby sprawdzić czy to nas dotyczy? - Powinniśmy sprawdzić czy w okolicach ekranu telewizora, z którego korzystamy, pojawia się sformułowanie DVBT2/ HEVC – wyjaśnia ekspert.

Zmiana na lepsze

Jak się okazuje, zmiana, której część osób się boi, będzie zmianą na lepsze. - Z jednej strony zabieramy możliwości z telewizji i przeznaczamy je do Internetu, a widz dostaje więcej korzyści. Dzisiaj nadawanych kanałów telewizyjnych naziemnej telewizji, nieodpłatnie, jest dostępnych około trzydziestu (…) Zmiany, które zostaną wprowadzone, spowodują dwie rzeczy – po pierwsze jakość kanałów telewizyjnych poniesie się i to będą kanały w HD, a być może nawet UltraHD. Oprócz jakości, pojawi się pole do nowych kanałów telewizyjnych. Oferta będzie szersza i lepsza jakościowo - mówi Maciej Staszak, ekspert rynku telewizyjnego. 

Zobacz też:

Polacy nagrodzeni na World Press Photo 2021. Jakie zdjęcie uznano za najlepsze?

Ukraińska para przykuła się do siebie, żeby sprawdzić swój związek. "Trudne sytuacje wzmacniają przyjaźń, ale nie miłość"

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał wstępną datę


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
56
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
17.04.2021
Anonimowy
Ojej już tyle zleciało od wyłączenia odbiorników telewizji analogowej