Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Nowotwory głowy i szyi - jak często występują i co zrobić, aby nie zachorować?

Planuję długie życie

Nowotwory głowy i szyi - jak często występują i co zrobić, aby nie zachorować?

Mimo że nowotwory głowy i szyi stanowią niewielki odsetek wśród wszystkich chorób onkologicznych, to nie można ich lekceważyć. U kogo diagnozuje się je najczęściej? Co można zrobić, aby uniknąć choroby?

Nowotwory głowy i szyi – co jej wywołuje?

Rocznie nowotwory głowy i szyi rozpoznaje się u 6 - 7 tysięcy osób, najczęściej między 50. a 75. rokiem życia. Zmiany nowotworowe lokalizują się w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego i oddechowego, gruczołów ślinowych, nosogardła lub zatok obocznych nosa i jamy nosowej. Do najczęściej diagnozowanych należą raki gardła, krtani oraz jamy ustnej, w tym języka.

Nowotwory nabłonkowe, czyli raki stwierdza się głównie u osób, które palą papierosy i nie stronią od alkoholu. Ale nie tylko. Narażeni są również tzw. bierni palacze. Zachorowaniu sprzyja także niedostateczna higiena jamy ustnej i przewlekłe drażnienie śluzówek, np. źle dopasowanymi protezami.

Warto pamiętać, że czynnikiem sprawczym coraz większego odsetka raków głowy i szyi, przede wszystkim ustnej części gardła, jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – tym samym, który wywołuje raka szyjki macicy. Do infekcji dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Jak pokazują badania, w ostatnich latach przybywa pacjentów, u których nowotwór wywołany jest właśnie zakażeniem wirusem HPV.

Do rozwoju nowotworu może także doprowadzić długotrwały kontakt z wyziewami chemicznymi, pyłem drzewnym lub węglowym. Ryzyko wystąpienia raka gardła oraz krtani podnosi refluks żołądkowo-przełykowy.

Nowotwory głowy i szyi – objawy

Rodzaj objawów zależy przede wszystkim od tego, gdzie zlokalizowana jest zmiana. Powodem do niepokoju powinna być długo utrzymująca się (co najmniej trzy tygodnie) chrypka. Lekarza warto odwiedzić, jeśli połykaniu towarzyszy ból lub uczucie ciała obcego w gardle. Do wizyty powinny skłonić również:

  • pieczenie języka i uczucie dyskomfortu w jamie ustnej, przede wszystkim w trakcie jedzenia;
  • niegojące się owrzodzenie lub zgrubienia na śluzówkach;
  • ból gardła, często promieniujący do ucha;
  • niedrożność nosa i/lub krwisty wyciek z nosa;
  • pojawienie się guza na szyi.

O tym, że w organizmie rozwija się nowotwór, mogą świadczyć także zaburzenia wzroku, smaku, węchu albo słuchu.

Nowotwory głowy i szyi – jak leczyć

Postępowanie oraz skuteczność leczenia zależą przede wszystkim od tego, na jakim etapie rozwoju została wykryta choroba. W początkowej fazie skuteczność leczenia sięga nawet 90 - 95 proc., niestety ogromna grupa pacjentów (ponad 60 proc.) trafia do lekarza zbyt późno, gdy choroba jest już znacznie zaawansowana.

Często pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważą rosnący guz na szyi. Jego pojawienie się może świadczyć o tym, że doszło już do przerzutów i zajęte zostały węzły chłonne. Zbyt późna diagnoza sprawia, że lekarze muszą zaoferować agresywne leczenie skojarzone wiążące się z wyższym ryzykiem powikłań i gorszym rokowaniem, a nierzadko tylko leczenie paliatywne, które ma na celu wydłużenie życia pacjenta i poprawę jego jakości.

Nowotwory głowy i szyi – jak nie zachorować?

Przed rozwojem nowotworu może uchronić zmiana trybu życia, tj. rzucenie palenia oraz ograniczenie picia alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego. Niezwykle ważnym elementem profilaktyki są badania. W ramach programu "Planuje długie życie", który finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia osoby należące do grupy ryzyka, mogą bezpłatnie wykonać badania, które wykrywają zmiany nowotworowe na wczesnym etapie i dają wysokie szanse na pełne wyleczenie.

Lista placówek, w których można się przepadać, dostępna jest na stronie kampanii "Planuje długie życie".

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Przeczytaj więcej na temat kampanii Planuję długie życie www.planujedlugiezycie.pl.

Zobacz także:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
77
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0