Nowe przepisy dotyczące domowej kwarantanny. Co się zmieniło?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 2 listopada obowiązują nowe, uproszczone zasady kierowania na kwarantannę. Informacja o izolacji może zostać przekazana ustnie. Co to oznacza? O nowych zasadach opowiedział nam adwokat Rafał Wyziński.

Jakie zmiany zaszyły przepisach dotyczących odbycia kwarantanny?

Według danych Ministerstwa Zdrowia z dnia 4 listopada, aż 408 121 osób przebywa w tej chwili na kwarantannie, a 43 549 osób pod nadzorem epidemiologicznym. Warto także podkreślić, że od tego tygodnia obowiązują nowe zasady kwarantanny dla osób, które mieszkają z kimś z potwierdzonym zakażeniem koronawirusa. Jakie zmiany zaszyły przepisach dotyczących odbycia kwarantanny?

Pierwszą definicją, jaką należy wyjaśnić, jest różnica między kwarantanną a izolacją. Jak przyznał nasz gość, z kwarantanną mamy do czynienia, kiedy odosobnieniu podlega osoba, która była narażona na kontakt z koronawirusem, czyli mamy zagrożenie, ale niekoniecznie jest to osoba chora. Izolacja to odosobnienie dla kogoś, kto jest zakażony i ma pozytywny wynik testu.

Zmiana, która nastąpiła na początku tego tygodnia, faktycznie zmieniła trochę zasady gry. Domownicy, którzy mieszkają z osobą z pozytywnym wynikiem testu, do tej pory musieli czekać na kontakt z sanepidu. Teraz zmieniono strategie. Osoby, które zamieszkują z osobą zakażoną, automatycznie poddawani są kwarantannie, która jest dosyć długa. Musimy odczekać okres izolacji osoby chorej, zwykle to jest 10 dni i dodatkowo domownicy muszą odczekać jeszcze 7 dni kwarantanny

– powiedział adwokat Rafał Wyziński.

Koronawirus - samodzielne pilnowanie terminu

W sytuacji wyżej opisanej przez naszego specjalistę z mocy prawa jesteśmy poddani kwarantannie. To wymaga od nas zainstalowania specjalnej aplikacji Kwarantanna Domowa, dzięki której samodzielnie będziemy mogli pilnować i przestrzegać terminów rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny. Ponadto swój stan i status monitorować musimy także w internetowym koncie pacjent.

Ustawodawca dostrzegł, że nie każdy ma smartfona i nie każdy może z takiej aplikacji korzystać, dlatego są wyjątki. Musimy wtedy złożyć specjalne oświadczenie na policji albo do sanepidu

– powiedział.

Rafał Wyziński dodał również, że za brak aplikacji przewidziana jest kara z kodeksu wykroczeń, nagana lub grzywna. Natomiast za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących kwarantanny i izolacji przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tysięcy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Współtwórca Ich Troje ożenił się z młodszą partnerką. "Nie swatał nas nikt ze wspólnych znajomych"

"Baby Shark" lepszy od "Despacito". Ile ma wyświetleń najpopularniejszy klip wszech czasów?

Twardy i umięśniony brzuch nie taki zdrowy? Ekspertka: "Powoduje, że nasze organy pracują na 80 proc."

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości