Newsy

Nowe obostrzenia dla szkół. Czy planowane jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Szkoła ponadpodstawowa egzamin

Klaus Vedfelt/Getty Images

Newsy

Nowe obostrzenia dla szkół. Czy planowane jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Szkoła ponadpodstawowa egzamin

Klaus Vedfelt/Getty Images

Szkoły ponadpodstawowe i szkoły wyższe, które znajdują się w strefie żółtej przechodzą w tryb nauczania hybrydowego, a w strefie czerwonej na naukę zdalną. Stanie się tak od soboty, 17 października br. Przypominamy na czym polegają oba systemy. Czy planowane jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Nauczanie hybrydowe - co to jest?

Od 17 października szkoły średnie i wyższe w żółtej strefie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego, czyli częściowo nauki stacjonarnej i częściowo zdalnej. W strefie czerwonej nauka w tych szkołach będzie się odbywać zdalnie, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Przedszkola i szkoły podstawowe, bez względu na strefę, mają działać tak, jak do tej pory.

O zmianach dotyczących szkół poinformowali w czwartek na wspólnej konferencji prasowej: premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ tłumaczył, że ograniczenie zajęć w szkołach pozwoli zmniejszyć liczbę interakcji i ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Zaznaczył, że nie chodzi wyłącznie o pobyt dzieci i młodzieży w szkołach, ale też o dojazdy do szkół.

Nauka zdalna we wszystkich szkołach?

Premier zapytany, czy możliwe jest wprowadzenie w pełni zdalnej nauki w szkołach, w tym w najmłodszych klasach szkół podstawowych, nie wykluczył takiej możliwości.

Jeżeli nie powstrzymamy rozprzestrzeniania się wirusa rozważamy wszelkie scenariusze, aczkolwiek ten jest jednym z najtrudniejszych. Dlatego, że on jednocześnie oznacza bardzo duże utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców tych najmłodszych dzieci i dlatego przedszkola, klasy od I do IV, klasy w ogóle szkół podstawowych, na dzień dzisiejszy chcemy jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym

- odpowiedział szef rządu.

Wskazał, że nauczanie zdalne nie jest równie efektywne jak nauczanie tradycyjne, w klasie. Jednocześnie zapowiedział odchudzenie podstawy programowej.

Minister edukacji będzie w najbliższym czasie prezentował plany i informacje dotyczące lżejszego programu nauczania

- oświadczył Morawiecki.

Zapytany, czy planowane jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który obowiązywał do 20 września, odpowiedział, że zostanie on przywrócony, "jeśli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych".

"Nie jesteśmy w stanie zapanować nad sytuacją". Gwałtownie rośnie liczba uczniów na kwarantannie w Łodzi:

>>> Zobacz także:

Nie każdy zachoruje na COVID-19. Ekspert wyjaśnia

Wracają godziny dla seniorów. Od kiedy obowiązują?

Rekord przypadków śmiertelnych. Wirusolog: "To efekt wzrostu zachorowań sprzed dwóch tygodni"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
52
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
16.10.2020
WojciechSobolAutorZMielca
Rosnące protesty na ulicach miast i coraz większe obostrzenia? Dochodzi do tego ze 99% osób w kraju powinno się zamknąć w mieszkaniach i domach bo tak chce partia rządząca. Ludzie są protesty wychodzimy na ulicę i się z Pandemia nie zgadzamy. Zresztą jak na codzień. Szybciej się idzie od siebie pozarazac siedząc non stop w domach i mieszkaniach niż na spotkaniach. Wszystkie objawy Covid-a jak dla mnie są objawami niedotlenienia i innych mniej groźnych chorób. Po 4 dniowym piciu są gorsze objawy kaca niż przy całym Koronawirusie. Szkoda zakładać maski i przyłbicę i dodatkowo truc się dwutlenkiem węgla którego w powietrzu i tak nie brakuje......