Nowa prognoza rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Będzie mniej ofiar niż przewidywano?

Getty Images/Justin Paget
Getty Images/Justin Paget
Każdy z nas czeka na pozytywne informacje, które dadzą nadzieję na szybkie zakończenie panującej pandemii. Wirusa, który niszczy życie milionom osób na świecie. Jak wyglądają najbardziej prawdopodobne rokowania naukowców? Kiedy możemy spodziewać się końca epidemii?

Kiedy nastąpi koniec pandemii w Polsce?

Wraz z początkiem kwietnia, amerykański Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia (The Institute for Health Metrics and Evaluation, z siedzibą w Seattle) prognozował, że najgorszy moment epidemii koronawirusa w Polsce przypadnie na drugą połowę kwietnia , a liczba osób zmarłych osiągnie wynik dwóch tysięcy .

Aktualne dane dotyczące przebiegu pandemii w Polsce zmieniły wcześniejsze prognozy. Amerykańscy naukowcy ocenili, że szczyt zachorowań na COVID-19 Polska ma już za sobą , a obecna fala epidemii koronawirusa powinna zakończyć się w drugiej połowie maja .

Źródło: https://covid19.healthdata.org/poland

Jak do tych informacji odnosi się polskie ministerstwo zdrowia?

Wiceszef MZ Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej był pytany, na ile wiarygodne są badania amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że Polska ma już za sobą szczyt epidemii koronawirusa, a liczba zgonów na COVID-19 w naszym kraju wyniesie mniej niż przypuszczano.

Kraska podkreślił, że resort nie przywiązuje dużej wagi do tych analiz.

Tych różnych prognoz spływa do naszego ministerstwa kilkanaście. Niestety wszystkie się od siebie różnią. Ja bym bardzo się cieszył, gdyby ta prognoza naukowców amerykańskich się sprawdziła, ale niestety inne prognozy pokazują, że to jeszcze przed nami. Wszystko jest w naszych rękach, dlatego powinniśmy przestrzegać tego reżimu, który jest w tej chwili

- powiedział.

Jak dodał, mimo zniesienia od poniedziałku ograniczeń dotyczących wychodzenia do lasów i parków, nadal obowiązuje zasada - zostań w domu. Zaapelował o rozsądek.

Wiceminister zaznaczył, że wszystkie prognozy, mówią, że jesienią może pojawić się druga fala zachorowań na koronawirusa.

Co gorsza ta druga fala może się skumulować z epidemią grypy. Byłoby to bardzo niepokojące i złe, ponieważ jak wiemy, co roku także grypa w Polsce zbiera swoje śmiertelne żniwo. Skumulowanie tych dwóch chorób byłoby bardzo złe

- podkreślił.

Liczba osób zakażonych, wyzdrowiałych i zmarłych

Według danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce zakażonych jest 8563 osób. Dotychczas odnotowano 339 zgonów, a 981 osób wyzdrowiało (stan na 18 kwietnia 2020 r., godzi. 11:10). Aktualne dane znajdziecie tutaj.

Amerykański instytut przewiduje, że liczba osób zmarłych na COVID-19 w naszym kraju osiągnie wynik 646 osób. Zaznacza jednak, że prognoza ta jest niepewna.

Koronawirus na świecie

Obecnie najgorsza sytuacja związana z epidemią panuje w czterech krajach: w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Hiszpanii i USA. Zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez instytut w Seattle, przewiduje się 37 tysięcy ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii , 26 tysięcy we Włoszech , 23 tysiące w Hiszpanii oraz 60 tysięcy w Stanach Zjednoczonych .

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Źródło: PAP/inf. własna

podziel się:

Pozostałe wiadomości