Newsy

Norwegia zamyka granice. Brytyjska odmiana koronawirusa pojawiła się w tym kraju dzięki Polakom?

Norwegia, koronawirus, covid-19

Marco Bottigelli/Getty Images

Newsy

Norwegia zamyka granice. Brytyjska odmiana koronawirusa pojawiła się w tym kraju dzięki Polakom?

Norwegia, koronawirus, covid-19

Marco Bottigelli/Getty Images

Norwegia ogłosiła zamknięcie granic z powodu wykrytej na swoim terenie brytyjskiej odmiany koronawirusa. Obostrzenie wejdzie w życie o północy z czwartku na piątek i ma dotyczyć osób, które nie mieszkają w tym kraju. O sprowadzenie nowych przypadków patogenu posądzani są m.in. pracownicy tymczasowi z Polski.

Norwegia zamyka granice

- Widzimy, że wiele krajów nie monitorowało zmutowanych wersji koronawirusa w takim stopniu jak my - oświadczyła Solberg.

Zakaz wjazdu nie będzie dotyczyć przedstawicieli niektórych ważnych społecznie zawodów, w tym służb medycznych ze Szwecji i Finlandii. Odbije się natomiast na pracownikach tymczasowych, którzy do 12 marca nie będą mogli wjechać do Norwegii.

W ostatnich dniach rząd Norwegii był krytykowany przez opozycję za brak skutecznych działań w przeciwdziałaniu importowi nowych zakażeń. Media donosiły, że mimo wprowadzenia obowiązku poddania się testom na granicy oraz kwarantannie wielu przyjezdnych tego nie robiło w obawie przed utratą pracy. Telewizja NRK podała, że w pierwszych dwóch tygodniach stycznia w Norwegii testom na COVID-19 poddało się 17 tys. osób z Polski oraz Litwy. W tym samym okresie sieci komórkowe odnotowały 32 tys. kart SIM z tych krajów.

Koronawirus u pracowników z Polski

Jak podała agencja prasowa NTB w środę wykryto ognisko koronawirusa wśród robotników z zagranicy, w tym z Polski, remontujących budynek Pressens hus w Oslo. Potwierdzono 34 zakażenia, a 146 osób przebywa na kwarantannie.

Zdaniem szefa organizacji norweskich pracodawców Ole Erika Almlida zamknięcie granic "będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki kraju". Szczególnie uzależnionymi branżami od siły roboczej z Europy Środkowo-Wschodniej są przemysł stoczniowy oraz budownictwo.

W gminie Nordre Foll pod Oslo, gdzie w zeszłym tygodniu potwierdzono ognisko brytyjskiej wersji koronawirusa, zarejestrowano do tej pory 69 przypadków takiego zakażenia. Rząd zamknął stolicę Norwegii oraz 10 okolicznych gmin, a w kolejnych 15 wprowadzono dodatkowe restrykcje.

>>> Zobacz także:

Ma 111 lat i zaszczepił się przeciw COVID-19. To najstarszy mężczyzna w Polsce

Dwie maski zamiast jednej. Czy nowy trend skuteczniej chroni przed COVID-19?

Dodatkowy urlop na czas epidemii. Komu przysługują wolne dni?

Zobacz także: Minister zdrowia: Mamy w Polsce drugi potwierdzony przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
59
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0