Niezwykły olej z Afryki. Jak wykorzystać olej marula?

owoce olej
Fot. Dhoxax / Getty Images
Olej z maruli działa antyoksydacyjnie, odżywczo, przeciwzmarszczkowo, dzięki czemu znalazł zastosowanie w pielęgnacji ciała i włosów. Ma przyjemny, delikatny zapach, jasnobeżowy kolor i bardzo szybko się wchłania. Prawidłowo przechowywany długo zachowuje swoje właściwości.

Olej z pestek owoców tzw. drzewa słoniowego to bogactwo dobroczynnych składników: kwasów tłuszczowych omega, witaminy C i E, flawonoidów. Sprawiają one, że olej wykazuje działanie nawilżające, rozjaśniające, regenerujące i przeciwstarzeniowe. Olej marula chroni skórę przed promieniowaniem UV, wspomaga odbudowę struktur skóry, łagodzi też podrażnienia, dlatego zalecany jest do skóry trądzikowej. Może być stosowany bezpośrednio na skórę lub dodawany do kosmetyków. Na jego bazie można przygotowywać własne, domowe preparaty do pielęgnacji ciała.

Więcej:

Olej marula w pielęgnacji ciała i włosów

Skład oleju marula sprawia, że jest on idealnym kosmetykiem do pielęgnacji ciała i włosów. Kwasy tłuszczowe omega odpowiadają za właściwy poziom nawilżenia skóry, a witamina C pomaga uporać się z przebarwieniami, rozjaśnia i rozświetla skórę, jednocześnie łagodząc stany zapalne. Olejek marula słynie z właściwości przeciwstarzeniowych, przeciwzmarszczkowych i odżywczych, dlatego wykorzystuje się go w kuracjach odmładzających. Można stosować go na twarz, nawet na delikatne okolice oczu. Ma on bardzo lekką konsystencję, wchłania się szybko, jest przyjemny w użyciu. Powinny sięgnąć po niego osoby mające problemy z przebarwieniami, zaczerwieniami i zwiotczałą skórą. Jego właściwości ujędrniające pomagają w walce z rozstępami i pomarańczową skórką.

To jednak nie wszystkie możliwości afrykańskiego olejku, ponieważ wpływa on korzystnie również na skórę trądzikową i atopową. Można stosować go na blizny i u osób z łuszczycą. Pozwalają na to jego właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące. Spora zawartość witaminy C sprawia, że olejek usprawnia procesy regeneracji skóry, a także przyspiesza gojenie się ran. Co więcej, chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Olej marula znajduje też zastosowanie w pielęgnacji włosów, zwłaszcza suchych i zniszczonych. Polecany jest osobom ze skłonnością do łupieżu, ponieważ nawilża skórę głowy i zapobiega przesuszaniu. Wpływa korzystnie na kondycję włosów, wygładza je, nadaje miękkość, ułatwia rozczesywania, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Olejek marula pomaga również zadbać o skórę dłoni i paznokcie, zapobiega ich rozdwajaniu, zmiękcza skórki, nawilża i wzmacnia płytkę paznokcia.

Jak używać oleju z maruli?

Olej z maruli można kupić w aptekach czy sklepach zielarskich, a także przez internet. Trzeba pamiętać o odpowiednim przechowywaniu produktu, aby jak najdłużej zachować jego właściwości. Należy trzymać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze nieprzekraczającej 25℃. Olej marula może być stosowany bezpośrednio na skórę, wystarczy rozprowadzić go na wybranym fragmencie ciała: twarzy, szyi, pod oczami, na skórze, gdzie pojawiły się rozstępy czy cellulit. Wcześniej warto zwilżyć miejsce, na które ma być aplikowany – takie postępowanie przyspieszy wchłanianie substancji. Kilka kropel można również dodać do kąpieli, co sprawi, że skóra pokryje się delikatną warstwą oleju. Można go następnie wmasować w ciało.

Olejek z pestek owoców maruli warto dodawać do gotowych kosmetyków, w tym odżywek, masek czy szamponów, a także kremów. Można go również wcierać w umyte włosy lub w same końcówki. Osoby mające problemy z paznokciami (słabe, kruche, łamliwe) mogą przeprowadzać kuracje olejowe. W tym celu należy wetrzeć olejek w dłonie oraz paznokcie i na kilka godzin (najlepiej na noc) założyć bawełniane rękawiczki. Ten naturalny kosmetyk sprawdzi się również w demakijażu – wystarczy nasączyć nim wacik i delikatnie przetrzeć twarz.

Zobacz film: Uczulenia na farby do włosów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Najważniejsze właściwości olejku słoniowego

Po olejek z maruli warto sięgać, ponieważ jest on całkowicie bezpieczny, a dzięki swoim licznym właściwościom wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów, paznokci. Jak działa olejek marula?

  • nawilżająco – wnika w głębokie warstwy skóry, zatrzymuje wilgoć w jej komórkach, wzmacnia barierę lipidową, chroni przed odparowywaniem;
    • regenerująco – przyspiesza gojenie blizn, ran, krost; rozjaśnia przebarwienia i piegi, naprawia uszkodzone farbowaniem włosy;
      • przeciwzapalnie – zalecany do stosowania na skórę atopową, z egzemą, łuszczycą, trądzikiem, działa antybakteryjnie i łagodząco;
        • przeciwstarzeniowo – zwalcza wolne rodniki, spowalnia procesy starzenia, niweluje zmarszczki, poprawia elastyczność skóry;
          • ujędrniająco – poprawia jędrność skóry, pomaga zwalczać cellulit i rozstępy, zapobiega ich powstawaniu;
            • ochronnie – chroni przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem, klimatyzacją, suchym powietrzem.

              Autor: Filip Yak

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości