Hobby

Niepełnosprawny artysta odnosi międzynarodowe sukcesy. Mariusz Kędzierski udowadnia, że sztuka nie zna granic

Hobby

Niepełnosprawny artysta odnosi międzynarodowe sukcesy. Mariusz Kędzierski udowadnia, że sztuka nie zna granic

Mariusz Kędzierski urodził się z wadą rozwojową obu przedramion. Niepełnosprawność nie stanęła mu jednak na drodze do realizacji marzeń. Dziś jest znanym na całym świecie artystą. Podróżuje, zdobywa nagrody i motywuje innych do działania.

Mariusz Kędzierski - plastyk bez granic

Mariusz Kędzierski jest artystą i mówcą motywacyjnym. Pomimo niepełnosprawności z powodzeniem realizuje swoją pasję, czyli rysowanie hiperrealistyczne. Od niedawna zajmuje się również malarstwem. W Studiu Dzień Dobry TVN pojawił się z obrazem o bardzo ciekawej historii.

- W momencie kiedy go rysowałem, przechodził obok mnie pewien chłopak. Zapytał, czy znam tę osobę, która jest na fotografii, ja powiedziałem, że nie, a zdjęcie wziąłem z Internetu, bo bardzo mi się spodobało i postanowiłem, że je narysuje. On powiedział, że zna osobę, która jest na tym zdjęciu i czy nie mam nic przeciwko, jeśli on zrobi zdjęcie i wyśle do tego mężczyzny. Okazało się, że to bardzo znany ukraiński model, który obecnie mieszka i pracuje na Filipinach. Od tamtego czasu mamy ze sobą bardzo dobry kontakt - opowiada Kędzierski.

Ten właśnie rysunek został nominowany w kategorii realizm w konkursie The Global Art Awards 2018 w Dubaju.

Człowiek sukcesu

Mariusz Kędzierski od zawsze wykazywał zdolności plastyczne. Już jako dziecko wygrywał pierwsze konkursy plastyczne. Rysowanie najpierw było dla niego ucieczką od problemów, a następnie formą rehabilitacji po jednej z kilku operacji.

- Na początku tego nie lubiłem, ale w pewnym sensie musiałem to robić, bo to wymaga bardzo dużo skupienia i cierpliwości, a ja niestety takim człowiekiem nie jestem - mówi.

Dziś rysowanie jest dla niego nie tylko pasją, ale również sposobem na życie.

- Miałem wystawy w Wiedniu, Oksfordzie, Londynie, Nowym Jorku, na Tajwanie w Tajpej. Teraz przygotowuję się do kolejnej, która odbędzie się na początku marca także na Tajwanie - wylicza.

Artysta ma na koncie liczne wyróżnienia, w tym dwie nagrody The Global Art Awards czy statuetkę Mr. Disabled.

Artysta, mówca motywacyjny i taksówkarz

Mariusz Kędzierski jest nie tylko artystą, ale również mówcą motywacyjnym. Blisko 10 lat temu postanowił wykorzystać własne doświadczenia życiowe do pomagania innym.

- To nie jest sztuka mówić komuś, że warto żyć, warto spełniać marzenia i tak dalej, bazując na książkach, które się przeczytało. Myślę, że w życie innego człowieka największą wartość wniesie to, co sami przeżyjemy, z czym się musieliśmy zmierzyć - tłumaczy. 

Jakiś czas temu artysta podjął się jeszcze innego zadania - został taksówkarzem. Jak reagowali na niego klienci? Dowiesz się z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
91
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0