Dlaczego niemowlę nie chce jeść - przyczyny braku apetytu i sposoby na niejadka

Niemowlak nie chce jeść
Fot. GettyImages / JGI / Jamie Grill
Czy wiesz dlaczego niemowlę nie chce jeść? Co zrobić, kiedy niemowlę nie chce jeść zupek i stałych pokarmów? Podpowiadamy, jakie są skuteczne sposoby karmienia niejadka.

Brak apetytu u dziecka to nie zawsze powód do niepokoju. Czasem 2-3-miesięczne niemowlę nie chce jeść, bo czuje się senne i jest rozdrażnione po szczepieniu. Nieco starszy maluch może nie mieć ochoty na jedzenie z powodu obolałych dziąseł, z których zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki. Poznaj przyczyny braku apetytu u niemowląt, dowiedz się, jak im zaradzić i co powinno skłonić Cię do konsultacji z pediatrą.

Dlaczego niemowlę nie chce jeść - choroba

Brak apetytu u dziecka może być wywołany zbliżającą się infekcją. Niemowlę nie chce jeść , kiedy doskwiera mu zatkany nos, obolałe gardło, katar i kaszel. Maluch może być senny, rozdrażniony i płaczliwy. Kiedy pojawi się gorączka, należy ją zbijać, pamiętając o tym, żeby dziecko dużo piło. Kiedy poczuje się lepiej, z pewnością wróci mu apetyt.

Niechęć do jedzenia, której towarzyszą wzdęcia, gazy, kolka, napinanie się, bóle brzucha i czasem spadek masy ciała, może wynikać z alergii pokarmowej. Należy się w takiej sytuacji skonsultować z lekarzem. Kolki i bóle brzucha to też częste przyczyny, dlaczego 2-miesięczne niemowlę nie chce jeść .

Do pediatry trzeba się udać również wtedy, kiedy jest podejrzenie anemii - dziecko nie ma siły, jest blade i szybko się męczy - a także wtedy, gdy niechęć do jedzenia trwa dłużej niż tydzień, dziecko nie rośnie i nie przybiera na wadze.

Niemowlę nie chce jeść - skok rozwojowy

Każdy skok rozwojowy przynosi nowe umiejętności, które cieszą dziecko i napawają dumą rodziców. Należy jednak pamiętać, że te ważne zmiany w życiu malucha mogą poprzedzać dni, kiedy będzie się gorzej czuł. Może być przy tym nerwowy, marudny i mieć problemy ze snem. Gdy niemowlę nie chce jeść w takiej sytuacji, jest to całkiem normalne i rodzice nie powinni się zamartwiać. Po 2-3 dniach wszystko powinno wrócić do normy - łącznie z apetytem.

4-miesięczne niemowlę nie chce jeść - świat jest taki fascynujący!

Kiedy dziecko kończy 4 miesiące, wkracza w etap wielkiego zainteresowania światem. Wszystko wokół go fascynuje! Odkrywa swoje dłonie, bawi się nimi, śliniąc i wkładając je do buzi. Dostrzega szczegóły, wyciąga ręce do kolorowych zabawek. Z zapałem rozgląda się za źródłem dźwięku. To wszystko może też go rozpraszać w trakcie karmienia, a tym samym być ciekawsze od ssania piersi. Niemowlę nie chce jeść mleka w dzień, bo tak dużo się wtedy dzieje - gra telewizor, radio, ludzie rozmawiają, za oknem szumią drzewa, śpiewają ptaki. Większą ochotę na jedzenie maluch może mieć w nocy, budząc się po kilka razy i nadrabiając zaległości z dnia. Jeśli chcesz temu zaradzić, warto wybrać spokojne miejsce do karmienia. Najlepiej zadbać o to, by znalazło się w nim jak najmniej bodźców, które mogłyby rozproszyć Twojego 4-miesięcznego malucha. Pamiętaj również o swoim zachowaniu - bądź spokojna, nie karm dziecka w nerwach i pośpiechu.

6-miesięczne niemowlę nie chce jeść - ząbkowanie

W wieku 5-6 miesięcy zaczynają się dziecku wyrzynać pierwsze ząbki. Obolałe dziąsła wywołują nerwowość, płacz i często brak apetytu u maluszka, gdyż zwyczajnie trudno mu nimi ssać. Wtedy nie dziwmy się, że niemowlę nie chce jeść z butelki czy odtrąca pierś matki. Można jednak temu zaradzić, smarując zaczerwienione dziąsła maściami apetycznymi, które uśmierzą ból i złagodzą stan zapalny, dzięki czemu powinien wrócić dziecku apetyt. Na ból i cierpienie pomoże również schłodzony gryzaczek. A jeśli dziecko przyjmuje już pokarm stały, należy na ten czas z niego zrezygnować i podawać mu schłodzone, zmiksowane na krem produkty.

Niemowlę nie chce jeść stałych pokarmów - urozmaicanie diety

Przyczyną, dla której niemowlę nie chce jeść kaszki , warzyw czy innych pokarmów stałych, może być nieprawidłowe rozszerzanie jadłospisu. Maluch nie zdążył przekonać się do marchewki, a na drugi dzień już pojawił się ziemniak? Nic dziwnego, że marudzi przy jedzeniu. Dietę niemowląt urozmaicamy według zasady - jeden produkt stały raz na 3-4 dni. Powoli, żeby móc zaobserwować, czy dana rzecz nie uczuli dziecka i czy mu zwyczajnie smakuje. Nie zrażaj się jednak zbyt łatwo, gdy dziecko wypluwa nowe warzywo czy kleik, spróbuj podać mu je jeszcze raz za kilka dni. Aby uniknąć braku apetytu przy urozmaicaniu jadłospisu, warto posiłki rozpoczynać nowościami - najpierw spróbować z zupą, a później znanym mlekiem - albo nowe produkty mieszać z ulubionym mlekiem.

Zdrowy maluch z dużym apetytem to powód do radości dla każdego rodzica. Kiedy jednak mamy w domu niejadka, zaczynamy się martwić i szukamy rozwiązania tego problemu. Jeśli niechęci do jedzenia towarzyszą inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem - brak apetytu może oznaczać chorobę. Jednak należy pamiętać, że zapotrzebowanie na pokarm u poszczególnych dzieci jest różnorodny. Niektóre maluchy muszą zjeść dużo, by się najeść, a inne, jedząc skromniej, wcale nie muszą tracić na wadze czy być osowiałe. Ważne, by znać swoje dziecko i właściwie zareagować na jego potrzeby.

Zobacz także: Polskie niemowlęta są źle żywione?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości