Niemowlę 6 miesięcy – jak wiele już potrafi?

Półroczne niemowlę siedzi na łóżku i się śmieje
Tatyana Tomsickova Photography / Getty Images
Źródło: Moment RF
Niemowlę 6 miesięcy to moment na zmianę wózka, lekką korektę zestawu zabawek. Wielu rodziców, widząc przyśpieszający rozwój swojego dziecka, nie bardzo wie, jak na niego odpowiedzieć. Warto trochę bliżej przyjrzeć się rozwojowi 6-miesięcznego dziecka.

6-miesięczne niemowlę wieloma rzeczami może nas już zaskoczyć. Tempem, w jakim uczy się siadania. W jakim pełza po dywanie. Odkryciem dla rodziców może być także to, że maluch jest już gotowy, aby spróbować jedzenia z łyżeczki, a jedzenie dorosłych coraz bardziej zaczyna go interesować. Trudno powiedzieć, ile powinno dokładnie ważyć dziecko 6 miesięcy. Waga ta powinna jednak być dwukrotnością wagi, z jaką urodziło się maleństwo.

Niemowlę 6 miesięcy większość czasu spędza w pozycji na brzuchu. Opiera się na dłoniach i kolanach. Coraz częściej unosi tułów, uczy się siadania z pomocą rodziców. Ma jeszcze problemy z prostym siedzeniem, jednak coraz częściej próbuje tej umiejętności. Zmiana postawy otwiera przed nim nowe perspektywy, nowe spojrzenie na świat. Dziecko dostrzega coraz więcej rzeczy, o których jak najszybciej chce zdobyć jakąś wiedzę. Zdobywa również koordynację ręka – noga – usta , która objawia się uroczym ssaniem palca u nogi. To nie tylko kwestia nauki koordynacji, ale także dobra stymulacja zmysłów, w tym tak ważnego zmysłu proprioceptywnego.

Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

6 miesiąc życia dziecka to moment, w którym bez większych problemów dziecko przewraca się z pleców na brzuszek oraz na odwrót. Leżąc na plecach, unosi głowę, tułów, bawi się stopami. W tym czasie dokonuje ono wielkich postępów w swoim rozwoju ruchowym – pełza, czworakuje, turla się, klęczy i wstaje . Ciężko natomiast dokładnie określić spodziewany moment zdobycia przez dziecko tych umiejętności. Dzieje się to z reguły na przestrzeni 6–10 miesiąca życia.

6-miesięczne dziecko dostrzega znajdujące się powyższej przedmioty, potrafi sięgać w górę i dół, a także w bok. Coraz łatwiej chwyta przedmiot dłonią, potrafi go przekładać z ręki do ręki. Warto sadzać je na kolanach, lekko podtrzymywać w pasie i stopniowo zwalniać uchwyt. Dzięki temu coraz bardziej skutecznie zachęcamy dziecko do tego, żeby siedziało samodzielnie.

Co powinno umieć 6-miesięczne dziecko?

6-miesięczne dziecko w coraz bardziej żywy sposób próbuje się przemieszczać . Toczy się po podłodze, łóżeczku, kojcu. Ma natomiast problemy z oceną odległości. 6-miesięczne niemowlę bez problemu powinno się turlać , choć często kończy się to uderzeniem o ścianę lub mebel. Najczęściej dziecko w tym momencie zwykle potrafi już pełzać. Należy więc odpowiednio zabezpieczyć dom przed małym podróżnikiem. Koniecznie trzeba zabezpieczyć gniazdka, schować przewody. Dobrze jest również pożegnać się ze zwisającymi nisko obrusami.

Jaka dieta 6-miesięcznego dziecka?

Schemat żywienia 6-miesięcznego dziecka obejmuje przede wszystkim mleko mamy, natomiast powoli można tę dietę urozmaicać innymi produktami. Zupki dla 6-miesięcznego dziecka to kaszki ryżowe lub kukurydziane rozrobione z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Testować można już także przeciery jarzynowe : tarte jabłko, puree z marchewki. Każde takie danie powinno mieć konsystencję kremu i być delikatne w smaku. Nie powinniśmy go jednak podawać dziecku częściej niż raz dziennie.

Dla niemowlaka 6 miesięcy to moment, kiedy można również namawiać go do testowania jedzenia z łyżeczki. To dla dziecka nowe doświadczenie, więc nie należy się przejmować tym, że większość jedzenia najpierw wyląduje na śliniaczku i brodzie.

Ile śpi 6-miesięczne dziecko?

6-miesięczne dziecko śpi mniej więcej 14 godzin, 10 w nocy i 3 w ciągu dnia. Natomiast często zdarza się, że jeszcze nie jest w stanie przespać spokojnie całej nocy. Budzi go głód lub tęsknota za mamą. Jeśli jednak dziecko nadal śpi z tobą, to dobry moment na przeniesienie go do własnego łóżeczka.

Zabawki dla dzieci 6 miesięcy

6-miesięczne dziecko rozwija się coraz szybciej. Rozpoznaje twarze, posługuje się „językiem społecznym“. Spontanicznie gaworzy , stara się naśladować słyszane dźwięki. Pamięta coraz więcej rzeczy z przeszłości (2 tygodnie wstecz). Coraz lepiej idzie mu rozróżnianie przedmiotów i kwalifikowanie ich za pomocą zmysłów. Dynamicznie rozwija także swoje zdolności poznawcze . Zdaje już sobie sprawę, że przedmioty znikają, ale można je znaleźć. Kupując zabawki, trzeba odpowiedzieć na ten rozwój dziecka – 6 miesiąc to idealny moment na pierwszą matę edukacyjną, na której dziecko może pełzać, podnosić główkę, chwytać zawieszone przedmioty.

Zabawki edukacyjne dla 6-miesięcznego dziecka w dużej mierze ograniczają się do takiej maty, aczkolwiek oczywiście wszelkiego rodzaju karuzele nad łóżeczkiem czy różne zabawki zamontowane na wózku to również dobry pomysł. Dobry prezent dla 6-miesięcznego dziecka to także wszelkiego rodzaju zabawki, którymi można bawić się w wanience.

6 miesiąc życia dziecka – nowe umiejętności

– chwytanie przedmiotów stopami,

– koordynacja ręka – noga – buzia,

– pełzanie, pełzanie do tyłu,

– podpór na rękach,

– wyciąganie ręki w podporze,

– obrót z pleców na brzuch i na odwrót.

Zobacz film: Masaż niemowlęcia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości