Niecierpek i jego odmiany – jak należy je uprawiać?

Niecierpek
Fot: work by Lisa Kling / gettyimages.com
Niecierpek to roślina o pięknych, kolorowych kwiatach. Stanowi doskonałą ozdobę nie tylko przydomowych ogródków, ale również tarasów i balkonów. W zależności od rodzaju, może być uprawiany także w domu. Niecierpki różnią się między sobą kolorami, wysokością czy pokrojem. W jakich odmianach występują i jak należy je pielęgnować?

Kwiat niecierpek ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim kwitnie przez cały okres wegetacyjny, czyli od maja aż do końca września (a te uprawiane w domu nawet przez cały rok!). W sklepach ogrodniczych można znaleźć zarówno jego odmiany karłowe (dorastające do 15 cm wysokości), jak i wysoko rosnące (do 50 cm). Dodatkowym atutem jest także ogromny wybór kolorów – od białych do ciemnopurpurowych. Nic więc dziwnego, że niecierpek ogrodowy, tak samo jak niecierpek w domu cieszy się tak dużą popularnością.

Niecierpek – gatunki i odmiany

Istnieje kilka gatunków niecierpka. Do najważniejszych należą:

· Niecierpek Waleriana ( niecierpek sułtański ) – charakteryzuje się lancetowatymi liśćmi. Kwiaty występują w różnych kolorach: białym, pomarańczowym, czerwonym i różowym, a czasami posiadają kwiatostany w dwóch lub trzech kolorach. W przypadku kwiatu niecierpek waleriana, uprawa może przebiegać zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Dzięki temu jest to jedna z najbardziej znanych i lubianych odmian. Biorąc pod uwagę popularność rośliny, jaką jest niecierpek waleriana, sadzonki można znaleźć praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym;

· niecierpek nowogwinejski (niecierpek gwinejski) – ma krótką łodygę i podłużne liście. Kwiaty są duże i występują w kolorze czerwonym, białym, pomarańczowym, różowym lub purpurowym;

· niecierpek balsamina (niecierpek balsamiczny) – ma grube łodygi, podłużne liście i pełne lub pojedyncze kwiaty w kolorze różowym, purpurowym lub czerwonym (czasami ze smugami w innych barwach). Nie nadaje się do uprawiania w domu;

· niecierpek pospolity – odmiana występująca naturalnie. Ma grubą łodygę i małe kwiaty w kolorze jasno- lub ciemnożółtym;

· niecierpek gruczołowaty (niecierpek himalajski, niecierpek Roylego) – ma nagą i lekko połyskującą łodygę w kolorze zielonym z czerwonymi punktami (lub czasem całą czerwoną). Kwiaty są duże o różowej lub fioletowej barwie. Stanowi gatunek inwazyjny, ponieważ rozmnaża się przez samosiew, więc trudno zapanować nad jego wyrastaniem;

· niecierpek drobnokwiatowy gatunek inwazyjny. Ma jajowate liście i jasnożółte kwiaty. Nie jest uprawiany w ogrodach, za to można spotkać go w lesie;

· niecierpek papuzi bardzo oryginalna roślina o czerwono-żółtych kwiatach przypominających dziób papugi. Nadaje się do uprawiania w doniczce, a więc to dobra propozycja na niecierpek w domu .

Niecierpek – uprawa

Niecierpek ogrodowy najlepiej rozwija się na stanowisku lekko zacienionym . Gdy będzie wystawiony na zbyt mocne promienie słoneczne, po prostu zwiędnie (wyjątkiem jest specjalna grupa, do której należy niecierpek Sunpatiens – czyli niecierpek na słońce ). Dobrze też chronić roślinę od dużego wiatru. Z kolei niecierpek w domu powinien znajdować się w miejscu dobrze oświetlonym (jednak światło powinno być rozproszone, a nie skupione).

Należy też zapewnić roślinie właściwą glebę – powinna być delikatnie wilgotna, żyzna i przepuszczalna (odpowiednia będzie, np. ziemia do roślin balkonowych).

Niecierpek - pielęgnacja

Jak pielęgnować niecierpek? Podlewanie jest zabiegiem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Rośliny te nie lubią ani przesuszenia, ani zbyt dużej wilgotności. W związku z tym należy podlewać je regularnie, jednak wcześniej dobrze jest skontrolować stan gleby. Lepiej też nie zraszać całej kępy - na kwiatach mogą pojawić się plamy.

Pielęgnacja niecierpka zakłada też nawożenie rośliny. W celu pobudzenia kwitnienia dobrze jest stosować wieloskładnikowe odżywki lub nawozy przeznaczone do roślin kwitnących .

A co z zimą? Niestety, niecierpek zimowanie na zewnątrz znosi bardzo źle, ponieważ nie jest mrozoodporny. Można jednak przenieść go do domu. Niecierpek uprawiany w doniczce może kwitnąć nawet zimą. Najlepiej, aby stał na parapecie w temperaturze w 16-19°C. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie odmiany niecierpka nadają się do uprawiania w domu.

Jak widać, niecierpek wymagania ma raczej niezbyt wygórowane. Spełnienie powyższych zaleceń sprawi, że będzie można się nim cieszyć przez cały sezon. Niewłaściwe warunki sprawią jednak, że możemy stracić roślinę.. Choroby i szkodniki, jakie najczęściej go atakują, to mączliki, mszyce, przędziorki, a także mączniak prawdziwy i szara pleśń.

Niecierpek – rozmnażanie

Niecierpek rozmnaża się na dwa sposoby . Pierwszy z nich to sadzonki pędowe , które niezwykle dobrze się ukorzeniają. Najlepiej pobrać je od młodej rośliny wczesną wiosną. W ten sposób mamy niemal pewność, że zyskamy nowy, zdrowy niecierpek. Nasiona to drugie rozwiązanie. Należy zasiać je w doniczce i postawić w ciepłym miejscu. Co ważne, niektóre gatunki niecierpka rozmnażają się przez wysiew same – czasami potrzebny jest jedynie lekki podmuch wiatru. Z kolei przy innych odmianach nasion nie stosuje się wcale (np. jeśli chodzi o niecierpek nowogwinejski, nasiona nie są wykorzystywane do rozmnażania).

Zobacz film: Jak nawodnić rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości