Ciąża nie zawsze jest wydarzeniem zaplanowanym i szczęśliwym. Niechciana ciąża dotyczy często nastolatek, ale także dojrzałych kobiet. Przyczyną tego problemu nie zawsze jest brak odpowiedniego zabezpieczenia. Jakie są przyczyny niechcianej ciąży i jak sobie poradzić w tak trudnej życiowej sytuacji?

Niechciana ciąża to bardzo poważny problem z punktu widzenia społecznego, moralnego i etycznego. Zdarza się, że kobieta zostaje sama w obliczu takiego wyzwania i nie wie, do kogo się zwrócić. Obecnie pomoc kobietom oferuje wiele instytucji oraz fundacji. Można się do nich zgłosić i w sposób bezpieczny oraz godny zaufania dowiedzieć, co zrobić z niechcianą ciążą .

Jakie są przyczyny niechcianej ciąży?

Pierwszą przyczyną niechcianej ciąży w przypadku nastolatek może być po prostu niewiedza i brak odpowiednich środków antykoncepcyjnych. Młode dziewczyny zwykle nie stosują tabletek antykoncepcyjnych, a chłopcy w przypadku jednego z pierwszych stosunków nie zawsze zastanawiają się nad konsekwencjami. W przypadku dorosłych kobiet także pojawiają się nieplanowane ciąże, jednak są one raczej związane z niedopilnowaniem działania danych środków lub po prostu tym, że dany środek nie zadziałał. Inną, znacznie poważniejszą przyczyną niechcianej ciąży jest gwałt. Tego typu sytuacja rodzi ogromne poczucie krzywdy u kobiety i wiąże się z traumą.

Niechciana ciąża – co zrobić? Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem kobiety w przypadku podejrzenia, że jest w ciąży, powinno być potwierdzenie tego stanu. Bez odpowiednich badań i kontroli lekarza nie należy ufać w stu procentom testom ciążowym, a tym bardziej objawom opisywanym jako charakterystyczne dla ciąży. Zdarza się, że brak miesiączki wywołuje choroba lub ciągły stres. Napięcie związane z brakiem okresu może powodować jeszcze większe wahania hormonalne w naszym organizmie i tworzyć efekt zamkniętego koła. W takim wypadku mdłości lub ból brzucha kojarzone będą z niechcianą ciążą , a nie ze zwykłym zatruciem czy stresem.

Po potwierdzeniu naszego stanu u lekarza można zacząć zastanawiać się, co zrobić z niechcianą ciążą . Warto, aby dziewczęta niepełnoletnie porozmawiały z rodzicami oraz z chłopakiem lub przyjaciółmi. To oni będą stanowić ogromną grupę wsparcia w tych trudnych chwilach. Dojrzałe kobiety także mogą zasięgnąć rady partnera, przyjaciół, rodziców czy psychologa i zastanowić się, co dalej chcą zrobić w tej sytuacji.

Należy dodać, że niektóre kobiety żyjące w szczęśliwych związkach mogą marzyć o dziecku, jednak decyzję o zajściu w ciążę odwlekają ze względu na niepewną sytuację finansową, brak mieszkania czy brak pracy. Te, które mają stałych partnerów lub mężów, a których ciąża wynikła ze wzajemnej miłości, powinny wszelkie decyzje podejmować z partnerem. Wspólna odpowiedzialność i zrozumienie mogą sprawić, że kobieta myśląca „ jestem w niechcianej ciąży ” zupełnie inaczej spojrzy na swoją sytuację. Możliwe, że ciąża nie była planowana i konkretny moment w życiu pary nie jest idealny, ale przy odrobinie wysiłku oboje zaakceptują sytuację i podejmą decyzję o urodzeniu malucha. Wyjątkowo często zdarza się, że taki scenariusz kończy się szczęśliwym rodzicielstwem.

Niechciana ciąża i co dalej?

Adopcja. W przypadku nastolatek lub kobiet dojrzałych, które są pewne, że nie chcą dziecka, kobieta może pomyśleć o oddaniu malucha do adopcji. Istnieje wiele par, które nie mogą mieć dzieci, a adopcja jest jedyną szansą na potomstwo. Adopcja jest jednak procesem żmudnym i trudnym, dlatego dobrym wyborem jest tak zwana adopcja ze wskazaniem. W jej przypadku można zobaczyć rodzinę, która będzie wychowywała dziecko, a także widywać się z maluchem.

Aborcja. Zdarza się, że kobieta odczuwa rzeczywistą niechęć do dziecka, ponieważ ma się ono narodzić w wyniku gwałtu, lub też kobieta dowiaduje się o wadach płodu i nie jest gotowa na taką formę macierzyństwa. W takich sytuacjach możliwa jest aborcja, jednak w Polsce zabieg ten jest zakazany. Obecnie aborcja jest ważnym tematem debat społecznych. Warto pamiętać o tym, że aborcja może odbić się na zdrowiu fizycznym kobiety (spowodować uszkodzenia organiczne) i psychicznym (trauma, żal, smutek, poczucie winy). Jeśli kobieta jest pewna decyzji o usunięciu ciąży, powinna skontaktować się z placówką za granicą, która takie zabiegi przeprowadza w zgodzie z prawem i wszelkimi standardami opieki lekarskiej. Nie można też działać samodzielnie lub korzystać z rad w internecie. Bardzo trudna jest ocena moralna tego typu postępowań, dlatego warto zostawić kobiecie przestrzeń, by decyzję podjęła w zgodzie ze sobą.

Niechciana ciąża – pomoc

Warto pamiętać o tym, że niektóre fundacje oferują w przypadku niechcianej ciąży pomoc finansową i prawną. Przykładami takich instytucji może być ośrodek interwencji kryzysowej, centra pomocy rodzinie, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze. Osoby z tego typu organizacji pomagają w załatwieniu najważniejszych spraw związanych na przykład z adopcją. Można także skontaktować się z całodobową infolinią dla kobiet z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W przypadku niechcianej ciąży ważne jest, aby wyjść poza perspektywę “tu i teraz” i dokładnie przemyśleć, co może nastąpić za 9 miesięcy. Nie należy podejmować decyzji pochopnych. Polecany jest kontakt z psychologiem lub psychiatrą, a także poszukiwanie pomocy u bliskich czy w godnych zaufania instytucjach. Z kolei osobom, które usłyszą od koleżanki, siostry, córki zdanie “jestem w niechcianej ciąży” , można doradzić jedno – nie oceniajcie i przekonujcie do swoich racji, a pomyślcie o tym, jak wiele wsparcia i zrozumienia potrzebuje od Was osoba, która dzieli się z Wami taką wiadomością.

Zobacz film: Pigułka dzień po tylko na receptę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka.
Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka?
Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka. Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka?
dziendobry.tvn.pl
Co sądzisz o tym artykule?
95
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0