Materiał promocyjny

Projekt Zima i prognoza pogody ze Szklarskiej Poręby. Atrakcje w zimowym miasteczku

Dorota Gardias w Szklarskiej Porębie
TVN
Nad Polską szaleją silne wiatry. Podczas takiej pogody dobrze jest się schronić w bezpiecznym miejscu. Dziś z prognozą pogody byliśmy na Dolnym Śląsku, w Szklarskiej Porębie przy stacji narciarskiej SKI Arena Szrenica. Tutaj, w miasteczku Projektu Zima można przeczekać niesprzyjające warunki i miło spędzić czas. Zobacz, jakie atrakcje przygotowali organizatorzy.

Ferie i Projekt Zima powoli dobiegają końca, ale na stoku w Szklarskiej Porębie nadal jest tłumnie. Dorota Gardias jest w miasteczku Projektu Zima, gdzie na odwiedzających czeka jeszcze wiele rozrywek.

Czym się kierować przy wyborze nart?

Choć ferie dobiegają końca, to w Polsce można jeździć na nartach aż do maja. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nart? Dorota Gardias zapytała o to eksperta w strefie HEAD.

Żeby dobrze dobrać narty, trzeba dobrać narty do umiejętności, np. firma Head produkuje około 30 modeli nart. Samemu jest ciężko coś dla siebie wyłowić, dlatego warto kupować w sklepach wyspecjalizowanych. Narty dobieramy do wagi i wzrostu

- powiedział Krzysztof Wakor, ekspert Head.

Przy produkcji nowoczesnych nart wykorzystywany jest grafen. O tym, jakie ma właściwości dowiecie się z wideo:

Projekt Zima w Szklarskiej Porębie. Strefa Head

Śladami uczestników Annapurna 1979 - wyprawa Jelczem

Nieopodal miasteczka znajduje się baza Jelcza - ciężarówki, bez której Polakom nie udałoby się zdobyć Mount Everestu. Jesienią tego roku rusza historyczny rajd tym autem z Polski do Nepalu.

Grupa z Jeleniej Góry wyjeżdża w Himalaje reprezentując nasz kraj w 40-tą rocznicę pierwszego w historii zimowego zdobycia szczytu Mount Everest w 1980 r. przez naszych rodaków Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Nie jadą się wspinać, dlatego wykorzystają przestrzeń załadunkową ciężarówki, aby wesprzeć dzieci w Nepalu, którzy nadal odczuwają trudy związane z trzęsieniem ziemi w 2015 roku.

Projekt Jelczem w Himalaje organizowany jest przez Fundację Pietrowicz Śladami Uczestników, a ich historyczny Jelcz jest także pomnikiem polskiej myśli technologicznej, nadający projektowi miano „Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu”.

Zobacz, jak wygląda baza historycznego Jelcza:

Projekt Zima z TVN trwał 5 tygodni. Dziękujemy, że byliście z nami!

Pogoda na 23 lutego. Niebezpieczny wiatr nad Polską. Ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu powiatów województwa zachodniopomorskiego. Chodzi o powiaty: kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, a także Świnoujście i Koszalin.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia . Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Alert - jak podaje IMGW na stronie internetowej - obowiązuje do niedzieli do godz. 9.

Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej

- ostrzega IMGW.

Jednocześnie ostrzeżenie przed silnym wiatrem pierwszego stopnia obowiązuje - jak podano - dla 218 powiatów - m.in. na Pomorzu, w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku i woj. opolskim.

10 stopni w skali Beauforta na Bałtyku

W sobotę Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku. W strefie brzegowej województwa pomorskiego wiatr południowo-zachodni skręcający na zachodni może osiągnąć w porywach od 10 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła nawet 100 km/h.

Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do niedzieli 23 lutego, do godzin popołudniowych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę nad obszarem Niemiec powstanie wtórny ośrodek niżowy (tzw. nurkujący niż), który szybko przemieści się nad Polskę. "Sytuacja ta będzie przyczyną gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Od Dolnego Śląska po Podkarpacie porywy wiatru sięgać będą 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h" - podkreślono w komunikacie. (PAP)

Pogoda na niedzielę, 23 lutego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że Południowa Europa jest pod wpływem wyżu z centrami nad Hiszpanią i Oceanem Atlantyckim, pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu niżów znad Półwyspu Skandynawskiego, z układami frontów atmosferycznych. Polska jest pod wpływem niżu znad Skandynawii, południowy zachód kraju znajduje się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 997 hPa i będzie spadać.

W niedzielę zachmurzenie duże, na wschodzie miejscami większe przejaśnienia. Opady deszczu, na wschodzie i północy także deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Na południu i zachodzie kraju opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów na krańcach południowych do 15 mm, a na zachodzie do 18 mm. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Temperatura maksymalna od 4 st. na północy do 11 st. na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, pod koniec dnia na południu kraju do 90 km/h, a na południowym zachodzie do 110 km/h, nad morzem w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 160 km/h, w Sudetach do 180 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie również śniegu. Na południu możliwe lokalne burze. Miejscami w południowej połowie kraju opady o natężeniu umiarkowanym, na południowym wschodzie prognozowana suma opadów do 15 mm. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Temperatura minimalna od -2 st. na Podhalu i 0 st. na wschodzie i Przedgórzu Sudeckim do 2-3 st. na przeważającym obszarze i 4 st. nad morzem. Wiatr na północnym wschodzie umiarkowany, na pozostałym obszarze dość silny, na południu i nad morzem silny, w porywach do 70 km/h nad morzem i w centrum kraju, do 90 km/h na zachodzie i do 110 km/h na południu, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Sudetach początkowo porywy wiatru do 180 km/h, w Tatrach do 160 km/h, wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Warszawa. Prognozy na niedzielę, 23 lutego

W niedzielę w Warszawie pochmurno. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr początkowo umiarkowany i porywisty, stopniowo słabnący, zachodni skręcający na południowo-wschodni.

W nocy zachmurzenie duże, po północy możliwe większe przejaśnienia. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna 2 st. Wiatr początkowo słaby i zmienny, potem wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Zobacz też:

Projekt Zima w Szklarskiej Porębie. To raj dla narciarzy oraz morsów

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości